• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Ciężarówki z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Furgon elektryczny HSW Stal 158.
Pierwsze dwa prototypy trafiają do gablotki. Model robiony w 3D od podstaw, na podstawie zdjęć, opisów oraz dwóch prostych szkiców. W seryjnej produkcji planuję zrobić ładniejsze reflektory oraz zmienić kratkę wlotu powietrza z przezroczystej żywicy na fototrawioną. Właśnie z pomocą Grzesia @Ostbahn kombinujemy jak ugryźć temat, żeby była delikatna i w miarę przejrzysta.

Model w dwóch wersjach bez ryflowanej kabiny (w oryginalnym szarym malowaniu z lat wczesnego PRL-u) oraz wersja ryflowana w kolorach pojazdu stojącego pod wiatą w Wolsztynie (Malowanie sprzed kilku lat)

Dodatkowo kilka informacji na temat pojazdu:

Stal 158 to była pierwsza polska ciężarówka elektryczna, zaprojektowana w 1958 roku w Hucie Stalowa Wola. W 1960 roku przeszła homologację w Ośrodku Badań Transportu Samochodowego i została dopuszczona do ruchu. Wyprodukowano łącznie 150 sztuk tego pojazdu w wersji elektrycznej i 2 Lub 3 szt. w wersji spalinowej, ze zmienioną kabiną. Niestety ze względu na bardzo niską prędkość i ograniczony zasięg nie zrobiła zbytniej kariery na polskich drogach.

Zasięg 80-100 km
Prędkość ok 25km/h
Ciężar własny 1500kg
Nośność 800kg

DSC_0084.JPG
DSC_0085.JPG
DSC_0087.JPG
DSC_0090.JPG
DSC_0091.JPG
DSC_0092.JPG
DSC_0093.JPG
DSC_0095.JPG
1563087540480.png
 

IgorS

Aktywny użytkownik
Reakcje
174 2 0
Świetna robota i kolejny niezwykle ciekawy pojazd doczekał się miniaturki! Już jestem przekonany że kolejna Twoja produkcja będzie na światowym poziomie!

Czego używasz do projektowania modeli 3D? Szukałem na forum, ale w gąszczu wiadomości i różnych tematów trudno wpaść na tą informację.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
Piękny model, gdyby nie Ty , wielu nie widziałoby nawet o jego istnieniu .
Model super i rzeczywiście mało znany. Oryginał stał (może jeszcze stoi) na stacji w Wolsztynie, a w Automobiliście był kiedyś bardzo ciekawy artykuł o nich. Był okres kiedy e-ciężarówki były dosyć popularne, np. w Niemczech uzywała ich poczta.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dziękuję za komentarze oraz pozytywne przyjęcie tego modelu.

Super zapisuje się na obie
Zapisałem.
Jeżeli jeszcze ktoś jest chętny, to zapraszam na PW. Są jeszcze miejsca na liście kolejkowej;)
Piękny model, gdyby nie Ty , wielu nie widziałoby nawet o jego istnieniu .
Czyli cel został osiągnięty :). Największą frajdę mam przy poszukiwaniu materiałów na temat oryginalnych konstrukcji oraz ciekawych historii dotyczących konkretnych pojazdów z epoki PRLu
Model super i rzeczywiście mało znany. Oryginał stał (może jeszcze stoi) na stacji w Wolsztynie, a w Automobiliście był kiedyś bardzo ciekawy artykuł o nich. Był okres kiedy e-ciężarówki były dosyć popularne, np. w Niemczech uzywała ich poczta.
Czy masz może Piotrze jeszcze to czasopismo? Każda wskazówka może się przydać w namierzeniu miejsc i odtworzeniu oryginalnych malowań tego furgonu.
Usilnie poszukuję zdjęcia tyłu tego pojazdu. Nie dysponowałem żadnymi materiałami odnośnie tej części pojazdu a to co zrobiłem, to są tylko moje domysły, jak mogło to wyglądać.
 

Slavi

Znany użytkownik
Reakcje
2.668 4 0
WOW!!! No to jestem tym, który dowiedział się o istnieniu tego pojazdu właśnie od Ciebie :). Zasięg mimo niskiej prędkości, bardzo imponujący. KAWAŁ dobrej roboty! Bardzo kibicuje takim ludziom , jak Ty. Czekam na rozpoczęcie produkcji seryjnej i trzymam kciuki, przy udoskonalaniu modelu.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.549 386 20
Kapitalnie zrobiłeś tego Maza. Jestem pod wrażeniem. Wygląda bardzo realistycznie. Pamiętam jak jeździły po naszych drogach i oprócz wydawanych "basów" silnika to jeszcze zostawiały za sobą chmury spalin.
 

Podobne wątki