• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Ciężarówki z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dziękuję za wszystkie komentarze.
Wspaniałe, a na Twoich dioramach nabierają jeszcze dodatkowego uroku. Czy takie Liazy jeździły w Hortexie? Są gdzieś zdjęcia oryginału? :)
Jak najbardziej, takie Liazki jeździły w tej firmie.
Mój wujek był kierowcą w Hortexie Góra Kalwaria. Ja osobiście pamiętam Skody/Liazy 706 , Liazy 100, Jelcze 417. Jako dziecko byłem kiedyś u nich na bazie ale nie pamiętam już szczegółów. Coś mi jeszcze świta i zastanawiam się czy nie mieli Jelczy 317?

Na potwierdzenie zdjęcie znalezione na FB. Dokładnie na nim bazowałem robiąc ten model.
received_2113608078890834.jpeg
 

Slavi

Znany użytkownik
Reakcje
2.668 4 0
:eek: .......
Nie wiem co napisać.... Liaz jest GENIALNY!!! Fajnie, że mogliśmy się też dowiedzieć czegoś nowego. Ostatnie zdjęcia jak żywe, bez cienia przesady... Chylę czoła dla wykonawcy...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Uwielbiam robić modele samochodów z ciekawą historią.

Star 28 użyty do przewozu ekwipunku wyprawy "Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego" do Hindukuszu w 1975 roku.
Z powodu pozrywanych mostów i zniszczonych przez gwałtowną powódź górskich dróg, polscy himalaiści zmuszeni byli pozostawić ciężarówkę u podnóża Tirich Mir. W 1976 roku w Himalaje wyruszyła narodowa wyprawa na K2. Kierowcą Jelcza 316 wiozącego ekwipunek polskich himalaistów był kierowca wyprawowy i wspanały podróżnik Pan Ryszard Marcjoniak. Pan Ryszard podjął się próby przeprowadzenia tego samochodu przez ekstremalnie niebezpieczną przełęcz Dir. Samochód został celowo nieco przerobiony, min. miał ściągnięte koła bliźniacze z tyłu oraz zdemontowany przedni zderzak aby ułatwić przejazd wąskimi półkami skalnymi i wąskimi mostkami.
Przygoda zakończyła się szczęśliwie a na potwierdzenie przytoczę cytat Pana Ryszarda zamieszczony na jego profilu FB. "Powiodło mi się. Stopnień trudności tego przedsięwzięcia uświadomił mi właściciel czajchany w której zatrzymaliśmy się po pokonaniu przełęczy. Stwierdził, że tym samochodem to jest niemożliwe"
Dziękuję Panu Ryszardowi za dodatkowe informacje i udostępnienie historycznych fotografii. Gdyby ktoś chciał zobaczyć unikatowe filmy i usłyczeć tę historię bezpośrednio od samego podróżnika, to zapraszam do oglądnięcia https://www.facebook.com/100009894040343/videos/576638236009306/?id=100009894040343

Clipboard08 (2).jpg
Clipboard10 (2).jpg
Clipboard12 (2).jpg


Model w skali 1:87 powstał na bazie Stara 200 i 28 produkcji "Adam Modellbau". Dodatkowo otrzymał nową szybę przednią, opony, zbiornik paliwa, skrzynkę narzędziową, plandekę ze stelażem, kalkomanie i elementy fototrawione od Tomka "Flotomy"

DSC_8417.JPG
DSC_8422.JPG
DSC_8427.JPG
DSC_8438.JPG
DSC_8440.JPG
DSC_8441.JPG
DSC_8446.JPG
DSC_8449.JPG
DSC_8450.JPG
DSC_8452.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dziękuję za wszystkie komentarze
Adam jak zwykle mistrzostwo ale... No mi te przednie światła coś nie grają. Są trochę za małe, no i te felgi, w szczególności przednie są kiepskawe bo reszta jest mistrzowska jak dla mnie.
No teraz jak mi zwróciłeś uwagę, to rzeczywiście światła wydają mi się zdecydowanie za małe. Względem poprzednich i tak je zwiększyłem ale okazują się jeszcze nie takie jak potrzeba.
Udało mi się dorobić elementy które najbardziej drażniły mnie w tym samochodzie, czyli opony. Na zrobienie felg brakuje mi czasu i na razie zainstawiłem oryginalne.

znów świetna robota... tylko gdzie bohater wyprawy? Poszedł w krzaczory? ;)
To o czym już kilka razy wspominałem. Dla mnie zawsze figurki w skali są zbyt plastikowe, szczególnie jest to widoczne w przypadku twarzy. Zacząłem się kiedyś bawić z rzeźbieniem mikroskopijnych głów do figurek w H0 ale jakoś mi przeszło. Jedyne co było jak do tej pory akceptowalne to postacie zrobione przez @Adam66 Ostatnio staram się kombinować z ustawieniem aparatu tak aby ten brak nie drażnił za bardzo.
 

Podobne wątki