• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Ciężarówki z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#1
W tym wątku będę przedstawiał samochody z mojej kolekcji w skali 1:87 z końcówki epoki PRLu. Będą to zarówno zakupione gotowe modele, jak i własnoręcznie wykonane.
Do tej pory zajmowałem się tylko modelarstwem kolejowym a to jest mój debiut w dziedzinie samochodów.

Na początek ZIS 151 wykonany z kitu 87007 firmy ZZ Model uzupełniony o kalkomanie Alegratki. Nie mam jeszcze porównania z kitami innych firm ale plastik wygląda na bardzo ładnie odlany i wszystkie elementy bardzo dobrze do siebie pasują.
Niestety nie udało mi się znaleźć informacji do którego roku te Zisy służyły w Wojsku Polskim ale mam nadzieję trafiały się jeszcze po wprowadzeniu nowych rejestracji w latach 70-tych, chociażby jako rezerwa w magazynach. Proszę o informację jeżeli ktoś może to potwierdzić.

DSC_1915.jpg
DSC_1925.jpg
DSC_1926.jpg
DSC_1927.jpg
DSC_1928.jpg
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#3
Bardzo fajny i dobrze wykonany model. Co do służby w W.P. to nie wiem czy z taką zabudową jeszcze były w tych latach, ale raczej tak. Bo z zabudową techniczną czyli radiostacje, warsztaty, piekarnie itp. to można było je spotkać jeszcze w roku 1980 na wypos. jednostek wojskowych. A, na przełomie wieków tego typu Zisy jeszcze dzielnie walczyły z zaspami śnieżnymi jako pługi wirnikowe. I nie zdziwiłbym się bardzo gdyby się okazało, że jeszcze dziś są gdzieś w kraju w rezerwie na wypadek ciężkiej zimy bo podobno z kilkumetrowymi zaspami tylko one potrafiły sobie najlepiej poradzić.:)
 

pierek

Znany użytkownik
Reakcje
76 9 0
#5
ZIS adin- piat (po rus). z góry jechać pod górę pchać :LOL: tak mówiliśmy w wojsku.
W roku 1985 w Dęblinie stały 2 szt na ZN-e takie jak Twój model i 2 szt. z APA agregatem do uruchamiania silników odrzutowych w samolotach.
Do zeszłego roku na drogach w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej zimą grasował pług wirnikowy na takim ZIS-e.
pozdrawiam, pokazuj swoje modele i baw się dobrze w pozytywnie zakręconej skali 1:87 (y).
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#6
ZIS adin- piat (po rus). z góry jechać pod górę pchać :LOL: tak mówiliśmy w wojsku.
W roku 1985 w Dęblinie stały 2 szt na ZN-e takie jak Twój model i 2 szt. z APA agregatem do uruchamiania silników odrzutowych w samolotach.
Do zeszłego roku na drogach w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej zimą grasował pług wirnikowy na takim ZIS-e.
pozdrawiam, pokazuj swoje modele i baw się dobrze w pozytywnie zakręconej skali 1:87 (y).
Dziękuję za dobre wieści i potwierdzenie że taka wersja była spotykana do drugiej połowy lat 80-tych. Ten kit wylicytowałem kiedyś na ebay tak przy okazji i zdawałem sobie że będzie go ciężko dopasować do późnej IV epoki modelarskiej. Właśnie liczyłem na to że mógł się uchować tylko w armii.
Zacząłem od tego modelu bo jest dosyć prosty do składania oraz dlatego że w razie niepowodzenia najmniej bym go żałował.

Co do wirnikowego pługu śnieżnego to przymierzam się do zrobienia go z blaszek fototrawionych na podwoziu Ziła 157 (oczywiście sam Ził nie będzie z blaszek a tylko dodatkowe oprzyrządowanie;))
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#7
Kapitalny ten ZIS. Wygląda bardzo realnie. Piękna i czysta robota. Gratuluję. (y)
A jakbyś trawił blaszki do pługa wirnikowego, to pomyśl o jakimś dodatkowym, bo ja jestem chętny nabyć taki pług. :)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#9
Dzięki za uznanie. Przemknęła mi przez głowę myśl żeby zrobić więcej pługów i skrzyń z silnikiem na pakę a później sprzedawać je w formie kitów lub jako gotowe modele na podwoziach ZZ Model. W sumie to chyba nikt tego nie produkuje a widzę że zainteresowanie by było.
Wątpię żeby udało mi się to w ciągu najbliższych miesięcy ale jestem uparty i jak się nakręce to postawię na swoim i na przyszłą zimę przynajmniej jeden ruszy w trasę;). Jeżeli zaprojektuję blaszki i złożę prototyp i będzie to jeszcze na odpowiednim poziomie, to na pewno się pochwalę. Jedynie o co mam obawy to sam ślimak do pługu, z nim będzie jazda.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#10
Niestety podczas noworocznego weekend-u połowa rodziny rozchorowała się i sytuacja zmusiła nas do pozostania w domu. Jedyną pozytywnaą rzeczą było sporo czasu na odpoczynek i przy okazji na hobby. W trzy dni udało mi się wyskrobać taką "Skodziankę" z PKS-u:

DSC_1964.jpg

Tym razem starałem się zachować umiar z brudzeniem.

DSC_1965.jpg
DSC_1966.jpg
DSC_1967.jpg
DSC_1968.jpg
DSC_1969.jpg
DSC_1971.jpg
DSC_1974.jpg


Skoda 706RTC powstała z zestawu żywicznego 16910 firmy MM Brno plus kalkomania Alegratka. Model dosyć trudny, wymagający sporo pracy.

DSC_1934.jpg
DSC_1936.jpg


Przy malowaniu bazowałem na zdjęciach znalezionych w sieci a w szczególności jednym kadrze z filmu: "Rozwodów nie będzie" z 1963. Mam nadzieję że kolor nie odbiega zbytnio od oryginału.

IMCDborg 1_i170988.jpg
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#12
Wow, :eek:super wyszło Ci to świąteczne skrobanie(y), aż strach pomyśleć co byś mógł zrobić w 6 dni , bo siódmego musiałbyś już odpocząć;):p
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#17
Mam sporo niesklejonych czeskich resinovek czekających, aż wreszcie zbiorę się na odwagę. Dzięki Tobie ten moment wreszcie nadszedł. Zwłaszcza Skoda 706 wyjęta z pudełka odjęła mi wszelką nadzieję i poczucie sensu, a teraz wiem że jednak da się zrobić z tego piękny model.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
#18
Pięknie wyszedł Ci ten model. MM Brno robi naprawdę dobre odlewy żywiczne, tylko trzeba trochę nad nimi popracować. Kolory dałeś bardzo dobre, bo takie najczęściej jeździły w tamtych czasach. Gratuluję wykonania. (y)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#19
Dzięki za te wszystkie pochwały:X3:. Jak skończę wszystkie zakupione zestawy kolejowe (mam tego na jakieś 2 lata:D) to chyba całkowicie przerzucę się na modelarstwo samochodowe.
Pomyśleć że to miał być tylko taki przerywnik w "nierównej walce" z napędem do Lxd2, który zacząłem robić w marcu. Bardzo spodobało mi się składanie tych kitów a najbardziej to że efekt jest po kilku dniach a nie miesiącach.
Co do modeli samochodów to w najbliższym czasie będę robił:
1. Liaza 100.47 z plandeką również PKS ( no chyba że ma ktoś zdjęcia tego auta z jakichś innych firm z lat 80tych np. Pewex, Baltona, jakiś Mostostal to byłbym wdzięczny?)
2.Tatrę T 148 NT ciągnik (chyba Transbud)
3.Naczepę Zremb N25.31 do powyższej Tatry
Niby nie było zakazu fotografowania samochodów ale znaleźć w internecie zdjęcia konkretnego modelu z lat 70-80 i to jeszcze w kolorze nie jest wcale tak łatwo. Sporo czasu spędziłem żeby znaleźć jakieś sensowne malowanie dla Zisa i Skody.
 

Podobne wątki