• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Ciężarówki z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Super są te twoje Stary, żałuję że nie mam takiego w mojej kolekcji.
Co do zabudów Żuków to ryflowane faktycznie były spotykane głónie w pocztowych dla NRD, ale one były produkowane już zabudowane w Lublinie. Ta zabudowa pokazana wyżej jest bardzo podobna do DDR-Post ale jednak inna i pewnie nowszej produkcji
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Piękne Stary ....

Z mojej strony tylko te kabiny są jakieś 'nie takie' ale już niewiele im brakuje, żeby mogły uchodzić za PZInż. 713-tki ...
Niestety lepiej nie potrafię ich odwzorować. Nie mam możliwości zeskanować, pomierzyć, czy nawet zobaczyć oryginał.
Nawet gdybym chciał coś poprawić w kabinie to i tak pewnie nie wyłapię "tego czegoś" co ty widzisz a ja nie. Każdy ma inną percepcję. To nie jest sześcian i zdaję sobie sprawę że każde delikatne przekłamanie kąta, czy łuku w porównaniu z oryginałem sprawia że model odstaje od oryginału. Dokładnie taka sama sytuacja była z moimi Syrenkami. Starałem się po prostu zrobić jak najlepiej i jak ja go zapamiętałem.
To jest wszystko zaprojektowane tylko na podstawie zwykłych zdjęć i tego co zapamiętalem z dzieciństwa czyli tak jak ja widzę ten model.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Popieram Adama. Poza tym pewne choćby delikatne uproszczenia, czy przeskalowania są konieczne, żeby model miał odpowiednią bryłę. Nie mam możliwości porównać z oryginałem, ale patrząc na zdjęcia Adama i na dostępne fotki oraz to co pamiętam z tamtych lat, to model wygląda naprawdę rewelacyjnie. Z ostateczną oceną poczekałbym na moment, kiedy model Adama stanie na półce i porówna się go ze zdjęciami dostępnymi w książkach o Starze 25 albo z oryginalnymi zdjęciami Stara 25 dostępnymi w necie.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
A może kolega poda co jest nie tak w tych kabinach i jaki związek ma kabina Stara 25 z kabiną samochodu PZInż 713?
To była Maćku przedwojenna konstrukcja na której bazowali przy produkcji Stara.

Przykładowe zdjęcia z internetu


https://images.app.goo.gl/5TNHX1VDK7tSw2CB9


https://images.app.goo.gl/Je4xywm2NjTUDy6k6

BBTechBrPanc.jpg
pobrane.jpeg


Chociaż Stary jeżeli chodzi o wygląd to nie zupełnie były kontynuacją tego projektu. Dokumentacja PZInż niestety nie przetrwała wojny.

Tu jest ciekawy link i z tej samej pochodzi poniższe zdjęcie.
https://images.app.goo.gl/yPyHhb5XDMZxy1Ku6
A pierwszy powojenny Star wyglądał tak.


pobrane (1).jpeg


.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Adasiu. O tym podobieństwie to ja wiem. Ale w sumie to kabina Stara 25 była zupełnie nową na owe czasy konstrukcją. Tylko może kolega @WojciechCieciwa ma jakieś inne, nowe, nigdzie nie publikowane i nie znane przeze mnie materiały odnośnie projektu kabin Stara 25. Stąd moje pytanie.
W ówczesnych czasach informacje były ukrywane i nie łatwo było cokolwiek uzyskać albo dowiedzieć się o szczegółach. Stąd dziś mamy trudności w zdobyciu wiedzy i projektów tamtych samochodów. Także jak kolega @WojciechCieciwa ma jakieś konkrety, to może się z nami podzieli takimi informacjami... ;)
 
Reakcje
59 2 0
Do Starów nie mam nic - są idealne.
Różnice między kabinami PZInż 713 i Stara to głównie inne drzwi i inaczej mocowany zderzak przedni i to są te zmiany o których mówiłem. Zresztą widać te różnice na prezentowanych przez @adamwyt zdjęciach.
Reszta o której pisał @adamwyt to jak najbardziej akceptowalne uproszczenia które w każdym modelu występują.
I to tylko tyle 'mojego'.

Co do Starów - to nie jest 'mój krąg zainteresowania' więc materiałów nie mam.

P.S.
Przepraszam za mimowolne wywołanie zamieszania.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Do Starów nie mam nic - są idealne.
Różnice między kabinami PZInż 713 i Stara to głównie inne drzwi i inaczej mocowany zderzak przedni i to są te zmiany o których mówiłem. Zresztą widać te różnice na prezentowanych przez @adamwyt zdjęciach.
Reszta o której pisał @adamwyt to jak najbardziej akceptowalne uproszczenia które w każdym modelu występują.
I to tylko tyle 'mojego'.

Co do Starów - to nie jest 'mój krąg zainteresowania' więc materiałów nie mam.

P.S.
Przepraszam za mimowolne wywołanie zamieszania.
Nie ma sprawy
 

Podobne wątki