• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chłodnie

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#1
Ze zdziwieniem zauważyłem, że wyszukiwarka nie znalazła wątku odrębnego o wagonach chłodniach dwuosiowych a te nawiązujące do czteroosiowych czy zestawów chłodniczych do przewozu ryb to jednak co innego. Okazało się, że mam kilka fotek z chłodniami rodziny 202L. Wykonane zostały w październiku 2001 roku w Zbąszynku i wagony stały już odstawione i nie były wykorzystywane w normalnej eksploatacji. Myślę, że mogą stanowić ciekawą inspirację do waloryzacji i postarzania a przeszukanie przy pomocy wujka Googla nie pokazuje zbyt wielu zdjęć oryginałów (raczej same modele). Szczerze powiedziawszy nawet jak sam pracowałem nad swoimi chłodniami w 1:220 nie wiedziałem, że mam te zdjęcia...

Chłodnie serii Ihs, Ihss, Ihss-x z oznakowaniem Interfrigo Zbąszynek październik 2001

IMG_2855.JPG

IMG_2857.JPG

IMG_2858.JPG


IMG_2860.JPG



Poniższe zdjęcie szczególnie mnie urzekło swoim współistnieniem techniki i natury. Przed oczyma duszy mojej widzę wykorzystanie tego gdzieś u @Heniek_Star na torach ...


IMG_2859.JPG

cdn.
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.063 36 0
#2
Sam bym je chętnie widział u siebie na torach. Niestety ten typ był kiedyś oferowany przez JanKola, obecnie już niedostępny. Musimy poczekać na któregoś z seryjnych.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#5
I na koniec serii ze Zbąszynka wagon mocno zniszczony ale też inny niż dotychczas prezentowane. Niestety nie sfotografowałem oznakowania a wagon różni się od innych mniejszą ilością ryfli.

IMG_2863.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#8
Czy ktoś mógłby fachowo przybliżyć temat różnic pomiędzy wagonami z "gęstym" i "rzadkim" ryflowaniem ? Wg książki Normalnotorowe wagony PKP z 1974 gęste ryflowanie to 202L a rzadkie to 202Lc - z ciekawostek w środku znajdowało się 256 haków do wieszania mięsa.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#9
Tutaj żadnych wielkich różnic nie było. Większość ryfli na ścianach bocznych była (tak sądzę) następstwem modernizacji w trakcie budowy kolejnych wagonów.
Na początku budowy tych wagonów robiono je z 6 a następnie z 14 ryflami.
Podaję za książką " Atlas wagonów towarowych" Pawła Terczyńskiego:
202L -944 szt
202L/1- 740 szt ( ten typ wagonu miał zmienioną ostoję przystosowaną do zabudowy sprzęgu samoczynnego)
202Lc - 5932 szt.

Pozdrawiam
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#11
Super sprawa.:)
Idealna sytuacja do pobrania wymiarów na potrzeby ewentualnego modelu - tak mało już jest takich dobrze zachowanych pudeł.
No oczywiście kwestia zgody właściciela sklepu;) . Ale fajnie ,że pudło nie poszło pod palnik - a otrzymało " nowe życie".
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 19

Podobne wątki