• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Centralka RailBOX + WMouse

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#1
Mając trochę czasu i naprawioną centralkę RailBOX przetestowałem ją. Centralka to klon PACO:
DSCN2385.JPG


DSCN2387.JPG

Dziedziczy więc jego wady i zalety. W centralce są aż 3 mikrokontrolery. Wydawać się wiec może, ze to produkt zaawansowany technicznie ale tak nie jest. Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, którym jest strasznie przestarzały PIC i drogi. Co ciekawy, tym staruszkiem steruje nowoczesny STM32F072, o setki razy większych możliwościach niż PIC a przy okazji tańszy, który bez problemu może realizować funkcje PIC. W oczy rzuca się chiński moduł stabilizatora impulsowego. Mam z nimi przykre doświadczenia, to wyjątkowe badziewie. Centralka byłaby z pewnością lepsza gdyby użyć porządnego stabilizatora a nie żółtego badziewia, psującego się z byle powodu. Mam trochę takich uszkodzonych badziewi, gdzie po zastosowaniu rozwiązania z np LM2576 czy LM2678 problemy znikają.

Co do manipulatora to wymaga dopracowania. Filozofia obsługi wzorowana na ROCO więc niezbyt wygodna.
Doprowadziłem do sytuacji, gdzie nie mogłem wyjść z menu ustawień i musiałem wyjąc baterie.
Ile kroków prędkości nie ustawię to manipulator oferuje 9.
Przy jeździe do przodu regulacja jest intuicyjna do chwili, gdy osiągniemy max, kolejny krok prędkości to 0 :mad:
Przy jeździe w tył, strzałka w górę ZMNIEJSZA prędkość, strzałka w dół zmniejsza o_O Oczywiście po max jest zero.
Funkcje 1..10 i 11..20 sś prezentowane przez odpowiednie ikonki z cyframi ale już 21..28 przez zanegowane cyfry 1..8 :D
Przetestowałem współpracę z RocoMM, jest ok. Działa wyświetlanie funkcji zmienianych innym manipulatorem.
Nie testowałem S88 i USB, jeśli chcecie takiego testu piszcie.
USB nie ma ŻADNYCH zabezpieczeń i nie jest izolowane galwanicznie od komputera.
Zrobię jeszcze testy od strony elektrycznej ale wstępnie widzę, że RailCom nie zadziała.

Centralka i manipulator używa modułów ESP dziedzicząc ich wady. Nie wiem jak jest trwałość baterii, ale ESP sa prądożerne więc nie ma sie co spodziewać długiej pracy na baterii.

Producent opisywanego zestawu oferuje bezprzewodowy emulator Z21 oparty o podobne rozwiązanie jak opisywane tu wiec należy się spodziewać, że ma te same wady.

Czy warto kupować? Każdy oceni sam, w mojej ocenie szkoda - kasy. Bez wątpienia
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#2
Parę kolejnych testów. Mimo ustawienia 128 kroków prędkości WMouse oferuje:
0, 14, 27, 40, 53, 66, 79, 92, 105, 118
Po co więc tryb 128 kroków? Chwyt marketingowy?

Sygnał na torach:
RailBox - czasy Oscyloskop.png

Zmierzony przez dekoder:
RailBox - czasy Terminal.png

Biały ciąg liczb 24, 58, 116 oznacza:
24 impulsy synchronizacji,
58 - czas impulsu "H",
116 - czas impulsu "L".
Oscylogram z większej perspektywy:
RailBox - czasy 2 Oscyloskop.png

uwidacznia 22 impulsy synchronizacji. Jakiś błąd w liczeniu mam, bo na PIKO też mi pokazuje za dużo. Jak by nie patrzeć 22 impulsy to "mała" przesada. PIKO przegina w jedną stronę RailBox w drugą. Najlepiej sprawuje się DR500 z 14 impulsami oraz możliwością modyfikacji ich liczby.

Dla niezorientowanych, im więcej impulsów synchronizacji tym mniej lokomotyw może obsłużyć centralka.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#3
Miałem chwilę tą centralkę i tego pilota wmouse na testach. Co do centralki to atutem było to, że ma wifi, więc pilot wmouse działa i apka z21 też działa z nią.
Natomiast wmouse dla mnie mankament to brak pokrętła i prędkość faktycznie przeskakuje z maxa na 0 co dla mnie było bardzo uciążliwe.
Pilot ogólnie przyjemny w obsłudze, jeśli ktoś chce pilota z wifi - działał mi też z DR5000 po protokole tym samym co apka z21.

Środek wmouse
IMG_20200524_103003.jpg
 

railbox

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 2
#4
Jestem producentem tego urządzenia. Zdaję sobie sprawę, że to rozwiązanie nie jest najlepsze i może mieć wady, ale proszę mi pokazać Centralę z WiFi za mniej niż 400zł, której cena będzie zawierać wszystkie należne podatki i opłaty związane z wprowadzeniem produktu na rynek.
Chętnie obejrzę takie urządzenie, bo póki co nie zauważyłem takiego rozwiązania na naszym rynku.
PIC zastosowałem tylko dlatego, iż oprogramowanie jest stabilne. W przyszłości oczywiście będzie na STM32. Wydaje mi się, że w innym wątku Pan z-mik pisał, że wszystko kosztuje i rozwój DCC na STM32 potrzebuje czasu na oprogramowanie i testowanie. Czy tak nie jest?
Pracuje teraz nad interfejsem LocoNet.

Wszyscy mówią, że ESP8266 jest słaby, może tak jest, ale działa poprawnie i jest tani.
Błąd WMouse będzie poprawiony, mogę wysłać nowe oprogramowanie. Ten projekt planuje pozostawić jako openSource. Nie mam czasu aby przygotowywać instrukcję jak to można zbudować z chińskich komponentów.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#5
PIC jest tylko dla tego że oprogramowanie jest stabilne.
Stabilne tak a poza tym spore wady (na dzisiejsze czasy):
- Max 16 dekoderów.
- RailCom - нет
- Odświeżanie F8-12 "na sztywno". Brak odświżzania F13+.
- wiele jeszcze można napisać.
Może 16 lokomotyw to dużo ale gdy patrzy sie dekoder(adres)= lokomotywa. A co z wagonami?

W przeszłości oczywiście przerobię DCC na STM32.
"Powrót do przyszłości" :)
A na poważnie, może warto połączyć siły? Coś już jest zrobione, dać dobrego STM, opcjonalną grafikę i zakasować konkurencję funkcjami >28?
Nie mam na myśli otwartego projektu, to nie wypali jak pokazał temat http://forum.modelarstwo.info/threa...emade-projekt-otwartego-oprogramowania.50655/ i akcja "pracy grupowej" w "Elektronice dla Wszystkich". Chodzi o zrobienie komercyjnego projektu ale z możliwością używania w ograniczonym zakresie przez każdego. Przykładowo, każdy na własny użytek może zrobić sobie centraklę, manipulator i używać np 3 adresów. Chce więcej płaci. Opłata różna zależnie od ilości obsługiwanych adresów.

Wszystkie mówią że ESP8266 jest slaby, może tak to jest ale całkiem działa.
Na ten temat korespondowaliśmy. Dobry sprzęt kosztuje ok 900zł (nie pamietam netto czy brutto), ESP 15zł. Co innego sterować zabawką, nawet za kilka tysięcy co innego gdy trzeba zapewnić pewne działanie urządzeń za setki tysięcy zł.

WMouse fajnie wygląda. Wyświetlacz kolorowy wchodzi w grę nawet na ESP (nie wiem czy 8266 da radę, ESP32 tak). Ważne, że jest fajna obudowa.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#6
Znalazłem poważny błąd w NanoX a co za tym idzie w RailBox!
Problemem jest sterowanie akcesoriów. Jeśli dekoder będzie prosty, bez zabezpieczeń, to cewka napędu elektromagnetycznego ulegnie spaleniu.
To jest poważny błąd i dopóki nie będzie usunięty (a raczej nie będzie, bo PACO już tematem się nie zajmuje a źródeł NanopX nie ma) to nie polecam kupowania tej centralki.
 

railbox

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 2
#11
Witam, autor wątku trochę narzekał na centralkę naszej produkcji. Więc reagujemy na opinie naszych klientów. Dlatego chciałbym zaktualizować informacje jak wygłąda centrala Railbox w tej chwili:
1. Nie jest to więcej żadnym klonem PACO i posiada własne rozwiązanie generowania sygnału DCC.
2. Został usunięty moduł DC-DC nie jest on dalej potrzebny. Jak ktoś chcę sterować napięciem na torach zawsze można go dodać. Jest to standardowy moduł z układem LM2596.
3. Co dotyczy USB to jest dodany układ zabezpieczający.
4. Na zdjęciu widać dodatkowe miejsce do złącza LokoNet, jednak pandemia wniosła korektę w rozwój centralki i kwestia LokoNet nie została opracowana w tej chwili.

W końcu lata planujemy zrobić aplikacje do Android w języku polskim. Nie będzie to bardzo zaawansowaną aplikacją ale z czegoś musimy zacząć.
WhatsApp Image 2021-04-13 at 13.56.29.jpeg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 3
DCC 0
DCC 4
DCC 11

Podobne wątki