• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Centralka DCC/Booster homemade - projekt otwartego oprogramowania

OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#22
Byly problemy wpakowac schemat r-mika na wymiary Esu Loksound5 a co dopiero 15x9mm. Sam procek jest wiekszy.
Zawsze można dac BGA a co za tym idzie PCB 4 warstwy :) Nie wiem jak to teraz wygląda finansowo, ale kiedyś było tak, PCB 2 warstwy z metalizacją np 200zł, 4 warstwy, bez zagrzebanych przelotek, 1000zł. Dekoder, któy zrobiłem jest w wersji 3 PCB ale wcześniej robiłem na AVR 2 lub 3 wersje. Policzmy skromie, 3 wersje PCB i już masz 3k zł a dekoderów sprzedasz pewnie 20 szt.

Cóż Alana, ludzie lubią oglądać filmy jak Dynastia, wierzyć w nierealne obietnice wyborcze i inne bajki ale my, jesteśmy niestety w realu. Moim zdaniem szkoda Twojego czasu na TT, zrób aby zmieścić do stonki. TT to niszowy temat, jak i N czy tym bardziej Z albo O. Widać to po asortymencie w sklepach, H0 3k pozycji, TT 300pozycji.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#23
Szkoda, że temat centralki umarł zanim się narodził bo jak się okazało, "cud" centralka na Arduino ma poważne błędy http://forum.modelarstwo.info/bookmarks/confirm?content_type=post&content_id=877939 dyskwalifikujące ją z nawet z nieprofesjonalnych zastosowań. Jak na razie, dla amatorów, pozostają sprawdzone rozwiązania PACO ze swoimi zaletami ale i też wadami.

Temat centralki nie jest taki całkowicie upadły. Wystarczy napisać do redakcja@elportal.pl w sprawie projektów DCC. Jeśli będzie zainteresowanie, temat zostanie podjęty przez AVT. Pojawią się zestawy do montażu, jak będzie zapotrzebowanie to i zmontowane urządzenia. Niestety, większość zamiast napisać krótki list, woli godzinami siedzieć na FB a później narzekać, że nie można kupić taniej wersji homemade i kupuje drogie klony PACO.
 
Ostatnio edytowane:

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#24
Elektronik se zlozy nanoxa za powiedzmy 50-70zl, nieelektronik sie cieszy ze kupi zlozonego za 300 albo narzeka ze Roco Z1 kosztuje kwote 4 cyfrowa, wzglednie kupi Digikeys za 700.
Swoja droga w innym temacie mowilam ze rynek centralek jest raczej nasycony, i teraz to wylazlo.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#25
W NanoX widzę wiele mankamentów, choćby to, że USB jest przez mostek, że wymaga dodatkowego mikrokontrolera. PIC16F do tanich nie należą, lepiej i jakieś 3-5 razy taniej wyjdzie centralka na ARM, który nie wymaga kwarcu do pracy, ma wbudowane USB co daje kolejną oszczędność na mostku USB. Nie będzie też problemu z obsługą większej niż 16 lokomotyw. Może się wydawać, że 16 to dużo ale gdy oświetli się wagony i chce aby koniec składu nie świecił w każdym wagonie, to trzeba co najmniej dodatkowego adresu na taki skład.
W NanoX brakuje mi wbudowanego manipulatora. Owszem, można zabudować go razem z centralka ale to kolejny drogi uC.
Następny mankament, tym razem manipulatora, to brak obsługi enkodera co stwarza problemy przy zmianie lokomotywy gdy manipulator ma potencjometr. Gdy sterowanie jest klawiszami, to niestety jest to nie wygodne. PIC nie ma ADC i pomiar położenia potencjometru zrobiony jest jak jest, w konsekwencji, robi się sprzętowy rejestr CV4 co nie zawsze jest pożądane.

Warto by zrobić nową wersję a przy okazji pokazać, że POLACY POTRAFIĄ. Z czasem zrobię centralkę, wcześniej pewnie manipulator i pokażę, że POLAK POTRAFI, niestety, nie da się pokazać, że POLACY POTRAFIĄ :(
Czy mi się to uda? O ile nie wydarzy się jakiś wypadek losowy to uda. Kto wątpi niech przeczyta fragment EP z 2012 roku:
Schowek01.png

W przeciwieństwie do polityków i obietnic przedwyborczych, ja dotrzymuję słowa. DDS był. Gdzieś, kiedyś na łamach EP, obiecałem dekoder dźwiękowy za ok 150zł i mimo inflacji słowa dotrzymałem. Centralkę, manipulator, z Wami czy bez Was, też zrobię ale gdy zrobię sam, proszę nie pisać o otwartym kodzie, bo jak zainwestuję kilkanaście tysięcy, poświęcę kilkaset godzin pracy, to darmo tego nie dam.
Podobnie jak w przypadku dekoderów, będzie darmowa wersja softu centralki z jakimiś ograniczeniami, przykładowo liczby obsługiwanych adresów. Na soft manipulatora też jakieś ograniczenie wymyślę, może liczbę kolorów, bo będzie można umieszczać fotografie lokomotyw a może ograniczę adresy do np 3 i 4.
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
637 9 1
#26
90% moich pomysłów na projekty brzmi ciekawie. Niestety, 100% moich pomysłów na tym forum to klapa :( Ten pomysł pewnie też spali na panewce, ale pożyjemy, zobaczymy jakkolwiek twierdzę, że nie ma szans na jakikolwiek sensowny otwarty projekt.
Tu, szansę ma projekt: "Zainwestuj kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy, daj za darmo a my ponarzekamy".
Pytałaś o wymiary dekodera, dostałeś odpowiedź? Nie! A chętni na małe dekodery bili, gdzie więc są teraz? Nie stać ich na linijkę za 3zł?
Ja mam taki pomysł, chyba nawet dość łatwy do zrealizowania - taki "radiostop" na imprezy: urządzenie wpinamy pomiędzy magistralę a wejście boostera danej sekcji. Urządzenie zbiera dane z magistrali o wszystkich sterowanych lokomotywach (w zasadzie tworzy listę ich adresów), po czym po naciśnięciu "czerwonego przycisku" zamiast bieżących wartości prędkości wysyła do wszystkich znanych sobie adresów STOP. Zatrzyma pociągi na danej sekcji i wszystkie na nią wjeżdżające. ale pociągi staną kulturalnie z zapalonymi światłami i włączonymi silnikami :)
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#27
Przypomina mi to rozwiązanie, zatrzymania przed semaforem, gdzie do izolowanego odcinka, zależnie od tego czy jazda jest dozwolona czy nie, wysyłany był sygnał bezpośrednio z boostera lub z prędkością równą zero. To tak w uproszczeniu bo było to bardziej skomplikowane.


Chyba jednak trzeba obniżyć poprzeczkę, do poziomu Arduino i zrealizować dobry moduł pętli. Robiłem coś takiego, Alana robiła, można zebrać to "do kupy" i dać dobry uC. Tyle, ze taka pierdółka i praca grupowa?
Takie coś to przejdzie jako praca inżynierska ale nie u mnie, bo to po prostu wstyd robić taki banał w zespole. To projekt dla jednej osoby na 3, max 5 dni roboczych gdy już ma się sprawdzone rozwiązania.
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
637 9 1
#28
Centralkę, manipulator, z Wami czy bez Was, też zrobię ale gdy zrobię sam, proszę nie pisać o otwartym kodzie, bo jak zainwestuję kilkanaście tysięcy, poświęcę kilkaset godzin pracy, to darmo tego nie dam.
.
Założ projekt na githubie, rozpisz taski i robimy - mówię poważnie. Tylko... zanim zrobimy sprzęt, który organizatorzy imprez odważą się wziąć jako główny sterownik imprezy, to miną lata (jeśli jeszcze ktoś będzie chciał to ciągnąć)... Dobra centralka to koszt 750zł, raczej ciężko tu konkurować.

Co innego Twój projekt dekodera, tu już ilość jest dużo większa i różnica w cenie też. Ja bym sie skupił na zrobieniu perfekcyjnego dekodera. Tym bardziej, że kod już masz.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#29
Dobra centralka to koszt 750zł, raczej ciężko tu konkurować.
Ale dobrej centralki, z otwartym kodem, nie ma. Sprzęt może być tani gdy skorzysta się z gotowych modułów. Tanich płytek NUCLEO od STM, ze złączem Arduino, jest bardzo dużo. Moduły driverów, RS485 itp to nie problem. Do tego tania, jednowarstwowa, więc do wykonania w warunkach domowych, PCB bazowa.

Co innego Twój projekt dekodera
Pod koniec przyszłego tygodnia powinny byc u mnie PCB nadające się (mam nadzieję) do seryjnej produkcji. Będą w panelach, jak nie będzie błędów zrobię blachy i ruszy pierwsza seria.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 1
DCC 3
DCC 0
DCC 4
DCC 11

Podobne wątki