• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ceglane budynki kolejowe - projekty własne

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witajcie,

jakiś czas temu w ramach projektów ceglanych budynków do makiet wykonywanych w technice fototrawienia, postanowiłem spróbować zaprojektować model na podstawie nastawni z miejscowości Smętowo z linii 131 Chorzów Batory-Tczew. Pierwsze trawienie blach, wstępny montaż...myślę że efekt po pomalowaniu będzie całkiem niezły. Na początek niewiele jeszcze widać ale coś tam już powolutku na horyzoncie zaczyna się wyłaniać, pierwsze ceglane parapety :) Prototyp nie jest jeszcze w 100% zgodny z oryginalnym obiektem, nie dysponuję wystarczającą ilością zdjęć tego obiektu i w niektórych miejscach musiałem nieco improwizować. Jeśli dysponuje ktoś zdjęciami tej nastawni z każdej strony to bardzo proszę o odzew na pw.

PS: widoczna na zdjęciach ściana nie jest jeszcze zagięta o 90 stopni ;)

DSCN3068.jpg
DSCN3066b.jpg
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#2
Ładnie. Mogłeś trochę bardziej przestrzenne okna zrobić.
Szkoda że zrobiłeś kowadełko nie krzyżyk, ale jak już tak robisz to pilnuj wątku, bo Ci uciekł pod gzymsem.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Dzieki, ten model jest testowy, prototyp :) niebawem po wprowadzeniu korekt bedzie dopracowany. Okna dolne sa takie same w oryginale, gorne maja ladne przestrzenne szprosy. Zdjecia niebawem.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#4
Jak sobie przypomnę ceny niewielkich elementów fototrawionych to taki domek może zaboleć jakbyś chciał z nim w Polskę iść :) ...to nie zmienia jednak tego, że wygląda bardzo fajnie.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#5
Kamil efekt :eek: Super !
Witajcie,

jakiś czas temu w ramach projektów ceglanych budynków do makiet wykonywanych w technice fototrawienia, postanowiłem spróbować zaprojektować model na podstawie nastawni z miejscowości Smętowo z linii 131 Chorzów Batory-Tczew. Jeśli dysponuje ktoś zdjęciami tej nastawni z każdej strony to bardzo proszę o odzew na pw.
Zobacz załącznik 377604 Zobacz załącznik 377605
A mogą być zdjęcia innej nastawni;) ?
Może byś zrobił np. z mojej miejscowości:)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Jak sobie przypomnę ceny niewielkich elementów fototrawionych to taki domek może zaboleć jakbyś chciał z nim w Polskę iść :) ...to nie zmienia jednak tego, że wygląda bardzo fajnie.
Bez przesady, cena gotowego modelu wcale nie musi być z kosmosu. Zresztą, kto powiedział że modelarstwo kolejowe lub jakiekolwiek inne hobby jest tanie ;)

Tymczasem powstała ogólna bryła nastawni, model finalny pojawi się niebawem i będzie wzbogacony o właściwy dach (ten plastikowy jest tymczasowy bo wytrawiają się dachówki), komin oraz dużo innych detali jak rynny, piorunochron itp. Do tego muszę dotrawić parapety bo kilka nie wyszło. W planie kolejne budynki, które wpadną mi w oko, za jakiś czas powstanie rybnicka wachlarzówka ;)

DSC07428.JPG
DSC07431.JPG
DSC07437.JPG
DSC07443.JPG
DSC07446.JPG
DSC07427b.jpg

[DOUBLEPOST=1460110258][/DOUBLEPOST]
A mogą być zdjęcia innej nastawni;) ?
Może byś zrobił np. z mojej miejscowości:)
Czas pokaże, na razie dokończę nastawnię ze Smętowa, chcę ją dopracować i zagości na stałe w ofercie :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#7
Piękan robota. Ale może jednak lepiej takie budynki robić z wycinanego laserem kartonu? Tomek Stangel też produkował pierwsze swoje budynki z blachy trawionej, ale szybko przeszedł na karton: łatwiejsze i tańsze w produkcji i łatwiejsze w montażu, a efekt co najmniej taki sam, jak nie lepszy od modeli metalowych. Myślę, że kto raz widział produkty Tomka, ten się ze mną zgodzi.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Ale może jednak lepiej takie budynki robić z wycinanego laserem kartonu?
Sporo rzeczy robię z blach i tak jakoś polubiłem ten materiał, opanowałem jego obróbkę, przyjemnie mi się na nim pracuje, z kartonem miałem mało do czynienia dlatego nie planuję zmian :)
[DOUBLEPOST=1460111307][/DOUBLEPOST]
Cos pięknego! mam słabość do budynków z cegły, a zwłaszcza kolejowych.
Bardzo dziękuję, miło mi że efekty się podobają :) A do budynków ceglanych, a zwłaszcza kolejowych również mam niemały sentyment. Niebawem będą powstawać kolejne projekty ;)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#10
Sam projekt super. Jednak mam wątpliwość jak to będzie wyglądało jako gotowy budynek. Czy aby nie będzie wyglądać za sztucznie? Nawet karto można nasączyć farbą mniej lub bardziej a z blachę będzie trudniej. Chyba, że mają to być idealne nietknięte czasem budynki.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#11
Sztucznie? A fabryczne budynki plastikowe jak wyglądają? ;) Mateusz, powybijane cegły też dorzucę do projektu, ale to już w modelu finalnym będzie można podziwiać ;)
 
B

bobby74

Gość
#12
Nie wiem jak ta nastawnia wygląda w realu, ale gdyby po pomalowaniu udało się zachować część z tego glancu blachy, to byłby efekt klinkieru najwyższej jakości :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#13
A wszystko jeszcze zależy od tego w jakiej epoce jest makieta... Ten sam budynek na makiecie z czasami obecnymi będzie miał ubytki i będzie brudny - no chyba, że jest świeżo po remoncie. Na makiecie z czasów gdy powstawał będzie świeżutki i czysty jak spod kielni murarza. Tak jak zestaw węglarek w dzisiejszym pociągu zawiera takie w których numerów inwentarzowych prawie odczytać się nie da i takie które wyszły prosto z fabryki czy też takie, które były w naprawie i mogły zostać świeżo odmalowane - a mimo to mają powyginane burty bo ich nikt nie prostował.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#18
Oryginał to ten obiekt: http://www.trakcja.one.pl/6.10.2007 Smetowo/P1000913.JPG ale ma powstawiane plastikowe okna innego typu, oryginalnie były takie jak w podobnym budynku z przeciwległej głowicy stacyjnej :) http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/images/4/4b/Smetowo4.JPG

Powstanie też model z taką amboną jak na zdjęciu z drugiego linku, ciekawy motyw architektoniczny :)
A więc to obiekt ze stacji Smętowo niedaleko Tczewa. Tu inne zdjęcie: https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=64&&okno=galeria&photoid=23677&uid=
Przy okazji mam takie pytanie :) Dlaczego ZNTK Rybnik? ( http://forum.modelarstwo.info/threads/zntk-rybnik.14112/ )
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#19
Przy okazji mam takie pytanie :) Dlaczego ZNTK Rybnik?
Dobre pytanie. Pewnie dlatego że urodziłem się w Rybniku i mam sentyment do tego miasta, to właśnie tam jako mały brzdąc chłonąłem pierwsze kolejowe klimaty, a wtedy w roku 1987 i dalej były cudowne :) No i tak jakoś wyszło że zacząłem działać pod szyldem ZNTK Rybnik :)
 

kobik21

Użytkownik
Reakcje
23 1 0
#20
Witam, mam techniczne pytanie ..
Zakupiłem ostatnio kartonowy budynek lokomotywowni bardzo ładnie zrobiony.
Dach jest czymś malowany nie wiem co to za farba ale jest taki matowa struktura.
Czy można to w jakiś sposób zabezpieczyć aby zakurzony dach można było łatwiej czyścic czy tak po prostu ma być.
Będę wdzięczy na jakieś sugestie
 

Podobne wątki