• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budynki mojej wąskotorówki

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#1
Dawno, dawno temu, bo będzie ze dwa lata w lutym, opublikowałem wątek "Makieta wg norm: Gliwice wąskotorowe".
Zacząłem coś rysować, myśleć kombinować aż po pewnym czasie zmiękła mi rura. To nie jest to.
Moje wnuki naciskając mnie dość mocno na zrobienie makiety, w zasadzie zdefiniowały jej rodzaj. Ma to być makieta pokojowa do zabawy, a nie moduły do obwożenia po wystawach.
Ponieważ zawsze chciałem zrobić coś w klimacie śląskim, powstał projekt stacji, którą nazwałem Zgoda. Szyb Korfanty. Ma to być stacja z przełomu lat 60-tych i 70-tych z małym szybem kopalnianym w tle, a jej architektura nawiązuje do budynków z linii Gliwice-Rudy-Racibórz. Szyb będzie wzorowany na szybie Aniołki KwK Knurów, którego bogata dokumentację fotograficzną otrzymałem od Kolegi Kempola. O układzie torowym napiszę przy innej okazji, gdy zacznę montaż na segmentach-modułach, które robią się u stolarza.
Budynki sa w stanie prawie " wykończonym. Brakuje szpachli na narożach i końcowego, malowania, rynien itd., ale już jest bliżej niż dalej.
Zacznę od budynku, który już kiedyś prezentowałem. To typowy budynek stacyjny z tej linii, a za wzór posłużył mi budynek stacji Nędza.

Nędza 1.jpg


Parowozownię wzorowałem również na parowozowni rudzkiej, tyle, że zamiast trzech, są dwa stanowiska.

Parowozownia.jpg



Obok stacji znajdą się również budynki mieszkalne.

Familoki.jpg
Familoki.jpg


Sklep GS i poczta mieścić sie będą w budynku, będącym kopią stacji Rudy. W związku z tym, środkowe drzwi zostały "zamurowane" na potrzeby sklepu.

Rudy.jpg


Nie obejdzie sie bez posterunku odgałęźnego (układ torowy ma na końcach dwie pętle).

Posterunek.jpg


I na koniec, w ramach weekendowej rozgrzewki, zwaloryzowałem, kupioną jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, wieżę ciśnień firmy Auchagen, bez której stacja byłaby "nieważna".

Auhagen_Oryginał.jpg


Auchagen_Walor.jpg
 

Załączniki

Podobne wątki