• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budynki i ciekawe obiekty

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Połaziłem trochę po okolicy robiąc zdjęcia wcale nie najstarszych jeszcze budynków szukając natchnienia i... naszła mnie refleksja: czy z patynowaniem w ogóle da się przesadzić?! :eek: ;)
 

Załączniki

OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Jakbym miał jeszcze parę dni tobym się pobawił w drugiego Gancwola i obfocił wszystkie starocia, znikają dosłownie w oczach. W zeszłym roku spłonął najpiękniejszy zrębowy dworek, wyburzono kilka innych starych drewniaków. Ale i zabytki socjalizmu, te murowane i betonowe, też znikają. :(

Parę tygodni temu podjechałem pod dawno nieczynną odlewnię staliwa Stalchemak, ongiś siostrzany zakład mojego Mostostalu, całe hektary pustych hal, zapadła już decyzja o wyburzeniu. Zrobiłem nostalgiczne zdjęcie żelaznej konstrukcji pod logo nad bramą wjazdową, które już dawno zdjęto. Pomyślałem że muszę tu wrócić jak będę miał więcej czasu. Przyjechałem wczoraj. Bramy nie było. Stalchemaku też nie. Pospieszyli się a ja się spóźniłem. Zastałem kilka hektarów pustego pola pokrytego chaszczami i gruzem.
 

Załączniki

OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
Jeszcze kilka budynków międzywojennych z Siedlec, a także (to te z ciemnoczerwonej cegły) z Brodnicy i okolic (ten sam styl północny, poniemiecki, co rekonstruowane przez znaną nam firmę puckie kamienice), a drewniaczek mieniący się odcieniami zieleni to jeden z mniej eksponowanych zabytków Węgrowa.

To jest ten styl, który najbardziej uwielbiam.
I ta patynka, spękane cegły, odbite tynki, ślady na ścianach po nie istniejących przybudówkach i sąsiednich kamienicach...
 

Załączniki

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#7
Kolego viator, koniecznie zakładaj osobny wątek(y). A ja go od razu dodaję do ulubionych. Klimaty starych fabryk, niszczejących kamienic są niesamowite:love:
 
OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
Fakt. W sumie oftopuję. :oops:
Proszę wobec tego moderację o wydzielenie od postu nr 91.
Zrobimy tam sobie miejsce na takie inspiracje.
 
OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#10
Wybiorę się w najbliższych dniach obfotografować drewniane domki parterowe wzdłuż dwóch dróg wjazdowych, Starowiejskiej i Garwolińskiej, bo aż serce się kraje na myśl o tym że mogłyby zniknąć nieutrwalone choć na kliszy. Przy Garwolińskiej w zeszłym roku wyburzono cały kwartał maleńkich domków spiętrzonych i posklejanych przybudówkami. Wymierają babcie-emerytki które w nich zamieszkują drepcąc codziennie po węgiel i chrust z wiaderkiem i giną same domki, rozwalane zaraz po przyklejeniu nekrologów.
Przed laty mieszkali w takim moi dziadkowie, którzy także już odeszli a po ich domku na Nowych Siedlcach nie ma nawet śladu.

A dziś jeszcze parę migawek w temacie kamienic z samego centrum miasta i podwórek na ich zapleczu.
Niektóre w stanie agonalno-ruderalnym, inne wciąż zamieszkane, niektóre nawet z wymienionymi oknami i nowymi tynkami - ale spod liftingu przebijają znajome proporcje starych brył małomiasteczkowych domków.
 

Załączniki

OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Konstrukcja szachulcowa (znana częściej jako "mur pruski") mogła być wypełniana różnymi materiałami. Nam się kojarzy głównie z cegłą, tynkowaną lub nie (pewnie za sprawą Auhagena, Kibri czy Fallera), ale bardzo często były w użyciu aż do przełomu XIX i XX wieku te same materiały co w prehistorii, wypełnianych glinianą polepą schudzaną sieczką, słomą, a historycznie nawet łączoną z nawozem bydlęcym (!), tutaj na dodatkowej "podkonstrukcji" drewnianej. W skansenie słowińskim w Klukach można sobie pooglądać do woli takich konstrukcji.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#18
Jezu:eek: Nie znałem tej strony. Znowu rodzina nie da rady oderwać mnie od kompa ;)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki