• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budynek stacji Gliwice Wąskotorowe w H0e

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#22
W ramach tej estetyki zaprojektował bym rotundę tak, że każde okno w przednie ścianie to dwa okna boczne. Czyli, boczne okna są modułem.
Jeśli tak przyjąć, to rotunda powinna być jeszcze szersza, niż ją narysowałem. Im dłużej przyglądam sie tej fotografii, tym bardziej nabieram przekonania do tego punktu widzenia.
A ja niekoniecznie. Jeszcze raz przyjrzałem się tej fotografii i muszę przyznać, że chyba nie do końca miałem rację z bocznymi oknami. One jednak wydają się nie być kwadratowe, lecz troszkę (ale niedużo) węższe niż wysokie. Natomiast okna z przodu są kwadratowe lub nieco szersze niż wyższe, ale raczej nie są szerokości aż dwóch okien bocznych. Więc chyba teoria, że boczne są kwadratowe i tworzą "moduł" dla okien frontowych (x2) nie jest słuszna. Rozumiem, że tego budynku już dawno nie ma, więc nie da się sprawdzić w realu... :(
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#23
Przy oknach rotundy założyłem, że małe szyby są kwadratowe.
Popatrz na te okna jeszcze raz. Tak, szyby są kwadratowe ale na zdjęciu nie jest ich osiem na okno przednie tylko cztery. To znaczy że boczne okna rotundy maja proporcje 1:2 (szerokosc do wysokosci) ale przednie okna mają proporcje blisko 1:1, także prawie kwadratowe, a nie takie wąskie jak na twoich planach.

Edit: Nie zgadzam się z panem Andrzejem, dla mnie te szyby są wyraźnie wszystkie tej samej wielkości.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#24
Ponieważ dziś miałem luźniejszy dzionek, mogłem poświęcić go na rysunki. Poniżej - wersja poszerzona. Oczywiście okna nie są narysowane teraz co do milimetra bo wszystko robiłem na zasadzie "kopiuj-wklej" w paincie.


Gliwice Wąsk. 6.jpg


To co zaznaczyłem żółtą linią, to moim zdaniem są kwadraty. Dla jasności, - zaznaczyłem to też na fotografii.
O ile sobie przypominam, to Koledzy biorący udział w tej dyskusji też są tego samego zdania, że te elementy okien tworzą kwadraty.

Gliwice wąsk._Budynek stacji_okna.jpg


Podobne proporcie tej elewacji na rzucie z góry można odczytać na planie stacji (ten z trójkątem), który był uprzejmy opublikować pan Mariusz Sendrowski na poprzedniej stronie wątku. Różnica jedynie jest taka, że na owym planie, to co my (błędnie zresztą) nazywamy rotundą, jest przedstawione jako prostokąt, a każda jego część jest w proporcjach po 1/3 całkowitej jego długości .
Zupełnie inne proporcje ma ten budynek w rzucie na innym planie, załączonym w tym wątku przez pana Mariusza. Jest dużo węższy i ta (dobudowana) lewa część jest dużo dłuższa nisz prawe skrzydło. Plan ma pieczęć wydziału geodezji, więc powinien być co do geometrii, bardziej wiarygodny. I bądź tu mądry.
Mimo wszystko optuję za ostatnią wersją, bo to mi pasuje również ze zdjęciem.
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#25
Moim zdaniem okna boczne rotundy nie są kwadratowe. Biorąc pod uwagę, że są one prawie w osi zdjęcia, zaznaczyłem na rysunku jak kwadrat szerokości okien wpisuje się w ich wysokość. Przemawia za tym również fakt, że mają tylko jeden szpros poziomy, podczas gdy okna istotnie, jak się wydaje, kwadratowe od frontu, mają też pionowy. Więc jednak powinny to być inne okna, a nie takie same. A może da się ustalić wymiary okna zaznaczonego strzałką, wygląda na typowe, wówczas powinno się udać (z pomocą linii perspektywy) sprawdzić, czy okna od frontu rzeczywiście są kwadratowe.

gliww.jpg
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#26
. Jeśli nawet nie były by to nie kwadraty a prostokąty, to logiczne byłoby zastosowanie czegoś powtarzalnego. Moim zdaniem jest to raczej rzecz bezdyskusyjna i niezależnie od tego czy szyba to byłby kwadrat czy prostokąt, przednie okno to dwa boczne. Gapię sie więc na to zdjęcie i gapię i jak sie uprzeć, to widać kwadraty, ale, jeśli przyjmiemy, że oś obiektywu jest prostopadła do bocznej ściany rotundy-wykusza, a wysokość parapetu to 110 cm, to na moim zdjęciu szyba ma wymiary 11mm x 14mm. To po przeliczeniu dawałoby szybę 580x730, czyli proporcje 4:5. Widzę, że anim zrobię rysunki pod laser to trochę czasu jeszcze zejdzie
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#27
Pomierzyłem jeszcze raz zdjęcie powiększone x2. szyba okna wychodzi 26 x 28 mm. Nic nie trzyma pionu ani poziomu. Fotograf nie stoi prostopadle do ściany bocznej wykuszu. To znaczy deski sidingu tak by wskazywały, ale dolna krawędź okna już nie. Jak tak będę dywagował to minie rok. Przyjmuję, że okna zbudowane są na kwadratach i z tym założeniem zrobię rysunki elewacji. Jak przyjąłem wymiary z poprzedniego mojego postu (580 x 730) to mi górna krawędź drzwi wyszła w połowie okien, co jest bzdurą. Trzeba przyjąć jakiś kompromis.
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#28
Jeszcze jedno bym powiedział że okno nowe po lewej stronie jest wyższe niż drzwi i okna po prawej stronie. Trochę to trudno zauważyć, bo rynna po prawej stronie jest pod kątem do dachu (albo na cel albo może spadła?) ale te okno po lewej jest w wysokości gdzieś w połowie pomiędzy wysokością prawych drzwi i okien środkowych.
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#29
Zrobiłem rysunek z liniami zbiegu perspektywy i rzeczywiście, są pewne odchyłki górnej krawędzi "nowego" okna w stosunku do linii górnych nadproży innych drzwi i okien. Na moim modelu będzie to jedna linia, bo inaczej będzie to wyglądać niechlujnie i nikomu z oglądających nie przyjdzie do głowy, że w realu był "spontan".Podejrzewam, że odeskowana część powstała " za Niemca", a lewe skrzydło z różnych powodów zostało dobudowane w okolicy lat sześćdziesiątych. Myślę, że moja stacja w tej formie, jaką zaprezentowałem w wersji nr 6 w znacznej mierze odzwierciedli nieistniejącą już rzeczywistość.
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#30
Po narysowaniu kilku jeszcze wersji budynku stacji przyjąłem, że będzie wyglądała, jak na poniższym rysunku,

Gliwice Wąsk._Elewacja od strony torów.jpg


a na tej podstawie niedługo zaprezentuję pozostałe elewacje i rzuty.