• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Budowanie eszelonu

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#21
Pamiętam z czasów, kiedy jako tzw "bażant" służyłem socjalistcznej ojczyźnie, stojąc w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, że w eszelonie do i z poligonu w Żagania była tzw szyłka. Na podwoziu czołgu T- ileś tam, była wieżyczka z czterolufowymi działkami p.lot 20 mm. jako obrona przeciwlotnicza. Do tego, w eszelonie niezbędny był zastępca dowódcy do spraw politycznych. Pewnie jego zadaniem było tłumaczenie "wojsku", że czerwone światło na semaforze to nie oznacza " stop dla socjalizmu" , ale, że tor jest zajęty.
Czuwaj.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#23
tą samą amunicją strzelano z czołgowych armat na strzelnicach. Żeby było taniej, do luf wkładano specjalne wkładki i szyłkową amunicją i chłopy sobie strzelały. A ciągnął nas Gagarin.
 

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#24
Co do innych pojazdów- 1x WZT-2 na podwoziu T-55, ze 2 cysterny, kilka „plandek” i 1-2 budy warsztatowe na podwoziu Stara. Ewentualnie UAZ dla dowódcy i styknie.

Co do „Szyłki” czyli ZSU-23-4- używała podwozia bazującego na podwoziu czołgu pływającego PT-76, w LWP będącego na wyposażeniu 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej.
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#25
@piotrgalazka na swoje potrzeby buduj jak uważasz i żebyś miał frajdę i satysfakcję. Bo realnego eszelonu nie zbudujesz. Większości się wydaje że wystarczy nakupić platform, poustawiać jakieś fajne czołgi i gotowe, wielu się na to porywa i na tym poprzestaje. Stąd jest brak porządnych eszelonów. Jeden rewelacyjny eszelon jaki mi teraz przychodzi na myśl zrobił kolega @Flotoma , poszukaj, popatrz i pomyśl na co się porwałeś.
A dla dziecka i tak zrobisz frajdę bez zbytniego wchodzenia w koszty.
 

Diesant

Aktywny użytkownik
Reakcje
265 20 2
#26
Piotr M. ma rację. Może się okazać, że modele wozów bojowych i tabory kosztują więcej niż lokomotywa z wagonami jakie je wożą. Wszystko zależy, jaki okres w wojsku?, jaka jednostka? i jaki realizm? To wybór miedzy "transportem wojskowym" a "eszelonem".
 
Reakcje
75 0 0
#27
Witam to że idą za tym pomysłem realne koszty to się liczę z tym. Tyle że bardziej boli mnie brak taboru z epoki IV . Najbardziej podchodzą mi wagony roco ale nawet na rynku wtórnym ciężko zdobyć. Czołgi firmy SDV . Poza roco ma. Liliputa 3 szt i Piko . Ale chcąc nie chcąc będą powtórki wagonów . Piotr
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#28
Jedno przeczy drugiemu, skoro przywiązujesz wagę do epok wagonów a stawiasz na pojazdy SDV które idealne nie są.
To syn jednak poczeka na ten eszelon...
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#29
Chłopie. Rób ten wymarzony eszelon i nie patrz na detale, które nie są istotne. To nie mają być wagony z jakiejś tam epoki wiozące wojskowy sprzęt, tylko wojskowy sprzęt przewożony koleją. Tak zrozumiałem Twój zamysł tego składu. Powodzenia.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
#33
Na starach 66 (660) montowane były generalnie zabudowy szpitalne, które były wykorzystywane na szczeblu pułku i wyżej. Na poziomie batalionu powszechne były sanitarki (N-243) na Podwoziu Lublina (Gaz 51), Nysach N59 , później 521,522, UAZ-ach 452, a w latach 80-tych wszedł do służby Tarpan Honker.
U mnie o zdrówko poborowych dba załoga UAZ-a 452. ;)
20190924_191625.jpg
20190924_191643.jpg

Koledze @baktrian gratuluję posiadania ZSU 23-4 Szyłka. Czyj to produkt, jeśli można zapytać?
Pozdrawiam.
 
Reakcje
75 0 0
#35
Witam
chcę zebrać 10 czołgów T-55 ( 3 drużyny po 3 czołgi i czołg dowódcy) na platformach PKP i potem dopiero uzbrajać zestaw w dodatkowe wagony z innymi pojazdami. Mój zestaw będzie ciągnąc ROCO ST44-003. Czekam aż dojdą zamówione platformy PIKO 58414, 5815. Dwie już czekają 58414-2 i 58417.

Pytanko
czy numeracje czołgów muszą iść jeden po drugim bez przerw w numeracji?
Obecnie mam 890, 891, 892, 893 i resztę planuje do 899.

Pozdrawiam
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#39
Witam
chcę zebrać 10 czołgów T-55 ( 3 drużyny po 3 czołgi i czołg dowódcy) na platformach PKP i potem dopiero uzbrajać zestaw w dodatkowe wagony z innymi pojazdami. Mój zestaw będzie ciągnąc ROCO ST44-003. Czekam aż dojdą zamówione platformy PIKO 58414, 5815. Dwie już czekają 58414-2 i 58417.

Pytanko
czy numeracje czołgów muszą iść jeden po drugim bez przerw w numeracji?
Obecnie mam 890, 891, 892, 893 i resztę planuje do 899.

Pozdrawiam
Nie gniewaj się, Kolego, ale czy Ty nie masz gorszych zmartwień? Zaraz znajdzie się ktoś, kto uzna że czołg o tym, a o tym numerze nie by przewożony na platformie o takiej a takiej dacie rewizji, a do tego była ona zupełnie z innej stacji macierzystej. Koniecznie chcesz sobie spieprzyć całą zabawę?. A jak już wszystko zagra, to wyjdzie na to, że antena radiostacji jest za długa,. itd.
Będą takie numery, jak sobie nadasz, takie wagony,- jak sobie ponumerujesz i nikomu, nic do tego. Robisz to dla Siebie.
Pozdro.
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#40
Od jednego z fachowców otrzymałem taką oto informację dotyczącą eszelonów:

czołgów lub wozów bojowych (BWP-1 czy Rosomaków) zwykle jest kompania tj. 14 wozów + wóz wsparcia technicznego (WZT-3 z PT-91, WZT-2 z T-72, WPT z BWP-1, Rosomak-WRT z Rosomakami, Bergepanzer 2 z Leopard 2) + zwykle wóz medyczny wydzielony z grupy zabezpieczenia medycznego (M113 z Leopardami 2, Rosomak -WEM z Rosomakami i zwykłe Iveco z innymi - tam nie ma opancerzonych), kompania zwykle ma też 2 ciężarówki.