• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Budowa wagonu od zera - jak ja mam to zrobić?

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Cześć

Znalazłem plany platform, których wykonanie w H0m by mnie interesowało. Doświadczenia w tym nie mam, więc nawet nie wiem jaką technikę wybrać - czy próbować zrobić projekt w CADzie i wydrukować to w 3D, czy też zrobić projekt do wytrawienia, a może wybrać karton?. Jedyne, czego jestem pewien, to to, że zestawy kołowe kupię gotowe :p

Inb4 kup gotowy wagon - chciałbym, żeby to było takie proste.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.904 111 7
#42
Warto tak myślę zaangażować się w samodzielną budowę czegoś czego nie ma w produkcji seryjnej. Bo bardzo niewielu modelarzy ma takie umiejętności że ich prace są tak dobrze zrobione że dorównują lub przewyższają jakość modeli fabrycznych.
I tu właśnie Trafiłeś w sedno.
Nigdy nie widziałem EF66 na żywo, ale będąc w Hiszpanii w latach 90-tych miałem przyjemność zobaczyć RENFE 251 i aż biła po oczach stylistyka lat 60-tych:p. Jak to inny forumowicz wyjaśnił, przypomina mu amerykańskie limuzyny z tamtego okresu.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#43
Jacku, te wszystkie teowniki, kątowniki i ceowniki można po prostu kupić. Dużo prościej Ci będzie poskładać wagon z profili polistyrenowych, w Krakowie sprzedaje takowe między innymi sklep exito: https://exito.sklep.pl/pl/c/PROFILE-PLASTRUCT/1300. Wtedy do wykonania zostaną Ci płaskie powierzchnie, które spokojnie możesz wyciąć ręcznie.

Przygotowanie projektu do wycięcia na laserze wcale nie jest takie proste i przy jednostkowej produkcji znacząco spowalnia prace nad modelem. Czym innym jest przeskalować projekt 87 razy w programie, a czym innym zaprojektować model, uwzględniając różne możliwości łączenia, grubość materiału, ograniczenia techniczne lasera. Taniej, szybciej i prościej zrobisz to ręcznie.
Profile już kupione.

Na czas pandemii siedzę w domu w Kielcach.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#44
I tu właśnie Trafiłeś w sedno.
Nigdy nie widziałem EF66 na żywo, ale będąc w Hiszpanii w latach 90-tych miałem przyjemność zobaczyć RENFE 251 i aż biła po oczach stylistyka lat 60-tych:p. Jak to inny forumowicz wyjaśnił, przypomina mu amerykańskie limuzyny z tamtego okresu.
Chyba Koledze Jaco3011 trochę zaśmiecamy wątek i może te nasze wpisy by warto przenieść do tematu Kolejowa Japonia. Lokomotywy RENFE serii 251 raczej stylistycznie przypominają typowe japońskie lokomotywy elektryczne o trochę "walizkowatym" wyglądzie jak choćby EF64 i inne, nie mniej bardzo stylowe. Natomiast EF66 ma inną stylistykę kabiny dzięki temu wyróżnia się swoim bardzo eleganckim wyglądem. Mnie samego bardzo kusi model takiej lokomotywy w skali N. Okruchy tej stylistyki można nawet odnaleźć w naszych ET22.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#45
Chyba Koledze Jaco3011 trochę zaśmiecamy wątek i może te nasze wpisy by warto przenieść do tematu Kolejowa Japonia. Lokomotywy RENFE serii 251 raczej stylistycznie przypominają typowe japońskie lokomotywy elektryczne o trochę "walizkowatym" wyglądzie jak choćby EF64 i inne, nie mniej bardzo stylowe. Natomiast EF66 ma inną stylistykę kabiny dzięki temu wyróżnia się swoim bardzo eleganckim wyglądem. Mnie samego bardzo kusi model takiej lokomotywy w skali N. Okruchy tej stylistyki można nawet odnaleźć w naszych ET22.
Spoko, możecie pisać. Gdyby nie to, że miedzy EF66 a serią 251 jest dużo poważnych różnic widocznych gołym okiem, to bym się może pokusił o konwersję.

A gotowe modele mają tę wadę, że albo są w skali 1/80 i są na tor 16,5mm (tzw. #16), albo są w prawidłowym h0m (aka #12/h0j) i są cholernie drogie. Część modelarzy konwertuje te 1/80 na tor 13mm i to się nazywa JM (aka #13), tylko że gotowy tor 13mm jest trudno dostać. I gdzie ja tym będę jeździł? Z h0m to sobie pojeżdżę z wąskotorówką, a JM to rzadkość.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#46
Chyba się trzeba będzie zaopatrzyć w inne profile. W oryginale podłużnice były spawane z blachy 12mm i jakiegoś teownika. Próbowałem wycinać z kartonu - na 4 podejścia wyszły mi 2 - i to nieprecyzyjnie!

Środkową część podłużnicy tego można było by zrobić z tego: https://exito.sklep.pl/pl/p/PLASTRUCT-90517-Dwuteownik-7,9-mm-x-4,0-mm-x-600-mm/13044
Ale to jest za szerokie. Dla tych co mówili, żeby robić z profili:
1589496277176.png

To nie jest tylko z profili. Ale mam pomysł, tylko trzeba się będzie zaopatrzyć w profile... których nie ma w lokalnym sklepie, choć jutro spytam co mają.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#47
Małą poprawka: obrazek powyżej to koki 50000, następca tego co buduję - o zbliżonej konstrukcji.

I jeszcze taka odpowiedź na pytanie "czemu nie gotowe": https://world-kougei.com/SHOP/6104055.html

Na nasze: 600zł za zestaw do samodzielnego zlutowania i pomalowania. Altenatywą są modele nie do skali, które trzeba przerabiać, żeby były do skali, która i tak nie jest skalą H0.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#48
IMG_20200516_221255941[1].jpg


Proszę bardzo - oto rama wagonu, jeszcze nie w całości. Mając te plany można jeszcze zbudować ChiKi 5200 - ma pokład w jednym kawałku, nie trzeba będzie się przejmować ramą.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#49
Zbudowałem już prawie całą ramę. Następnym etapem chyba będzie jakiś rodzaj szpachli, dobrze rozumuję?

Notabene to nie dość, że to ma małe elementy, to jeszcze nie będzie kompatybilne z przeważającą większością japońskiego bieda-H0, które to nie jest kompatybilne z naszym - nie pasuje ani skala ani kontenery UIC. Zastanawiam się nad pójściem w 0m lub Zm.
 
Ostatnio edytowane:

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.904 111 7
#50
A gotowe modele mają tę wadę, że albo są w skali 1/80 i są na tor 16,5mm (tzw. #16), albo są w prawidłowym h0m (aka #12/h0j) i są cholernie drogie. Część modelarzy konwertuje te 1/80 na tor 13mm i to się nazywa JM (aka #13), tylko że gotowy tor 13mm jest trudno dostać. I gdzie ja tym będę jeździł? Z h0m to sobie pojeżdżę z wąskotorówką, a JM to rzadkość.
Chyba dla tego większość amerykańskich miłośników kolei japońskich, wybiera po prostu firmę Kato z ich ogromną gamą modeli tego kraju:niepewny:
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#51
Chyba dla tego większość amerykańskich miłośników kolei japońskich, wybiera po prostu firmę Kato z ich ogromną gamą modeli tego kraju:niepewny:
Jakimśtam rozwiązaniem jest mieć 2x więcej wózków do wszystkiego - jedne #16, drugie #13. Tyle że problem kontenerów nadal pozostaje, bo kontenery w 1/80 nie będą do niczego europejskiego pasowały. No i tor normalny odpada - 16,5mm przy skali 1/80 do niczego nie pasuje.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.904 111 7
#57
Za tem trzeba będzie wybrać jakiś standard i tolerować jakiś kompromis, po czym iść według tego standardu. Też tak miałem z powodu wybrania niszowego tematu, amerykańskie elektrowozy i ich modele (a raczej ich brak:LOL:).
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#58
Dodam od siebie, że inkryminowane platform kontenerowe wedug moich obserwacji wzstępuj tu w trzech kolorach ( z lub bez walorzyacji), jasnopopielatym, ciemnopopielatym i błękitno- szarym. Zdjęcie w poście Kolegi Jaca mogłoby sugerować malowanie w czymś "buraczkopodobnym". To złudzenie. Jest to platforma ciemnopopieleta, przykurzona pyłem z torowiska i stąd to wrażenie.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#60
Szpachlowanie postępuje. Jeszcze trochę i będzie co pomalować - na buraczkowobrązowy, bo to stary wagon w starym kolorze.

Za tem trzeba będzie wybrać jakiś standard i tolerować jakiś kompromis, po czym iść według tego standardu. Też tak miałem z powodu wybrania niszowego tematu, amerykańskie elektrowozy i ich modele (a raczej ich brak:LOL:).
A co jest niestandardowego? Skrajnia, koła RP-25 i sprzęgi Janneya?