• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Budowa wagonu od zera - jak ja mam to zrobić?

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Cześć

Znalazłem plany platform, których wykonanie w H0m by mnie interesowało. Doświadczenia w tym nie mam, więc nawet nie wiem jaką technikę wybrać - czy próbować zrobić projekt w CADzie i wydrukować to w 3D, czy też zrobić projekt do wytrawienia, a może wybrać karton?. Jedyne, czego jestem pewien, to to, że zestawy kołowe kupię gotowe :p

Inb4 kup gotowy wagon - chciałbym, żeby to było takie proste.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#26
Widząc ten model.... to uważam że nie nadaje się on na wydruk 3D. Będzie za wiotki i za delikatny.... że już nie powiem o trzymaniu sztywności i geometrii. Najprędzej bym go widział z blaszek trawionych bo one nadadzą wagonowi delikatności i sztywności która tu jest bardzo istotna.
Ewentualnie bym przemyślał o budowie tego wagonu z różnego rodzaju profili dostępnych w sklepach modelarskich. Przykład tu
https://exito.sklep.pl/pl/searchquery/profil/1/phot/5?url=profil
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#28
Widząc ten model.... to uważam że nie nadaje się on na wydruk 3D. Będzie za wiotki i za delikatny.... że już nie powiem o trzymaniu sztywności i geometrii. Najprędzej bym go widział z blaszek trawionych bo one nadadzą wagonowi delikatności i sztywności która tu jest bardzo istotna.
Ewentualnie bym przemyślał o budowie tego wagonu z różnego rodzaju profili dostępnych w sklepach modelarskich. Przykład tu
https://exito.sklep.pl/pl/searchquery/profil/1/phot/5?url=profil
Jakbym zaprojektował części, potrafiłbyś do tego zrobić tenteges do wytrawiania? A co z gięciem, żeby uzyskać ceowniki?
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#29

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#31
@Jaco3011 nie projektuje się wzorców do wytrawienia. Skaluje się model wagonu do wymiarów jakie potrzebujesz. Rozrysowywujesz sobie w programie na kompie wymiary lub na kartce jak Ci tak wygodniej. Potem każdy pozaginany element rozkładasz na płaską kartkę i wrzucasz to do programu lub kto inny to robi ;)
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#32
@Jaco3011 nie projektuje się wzorców do wytrawienia. Skaluje się model wagonu do wymiarów jakie potrzebujesz. Rozrysowywujesz sobie w programie na kompie wymiary lub na kartce jak Ci tak wygodniej. Potem każdy pozaginany element rozkładasz na płaską kartkę i wrzucasz to do programu lub kto inny to robi ;)
O tym mówię. Trzeba mieć zwymiarowany każdy element, potem się to wrzuca na kartkę, rozkłada, żeby jak najwięcej wytrawić z jednej blaszki, dodaje supporty (nie wiem jak to jest po naszemu, takie coś co mocuje element do ramki) i zaczernia wszystko dookoła elementu, żeby powstała ramka. Wagon mam rozrysowany co do śrubki.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#33
No to teraz analiza co zrobić z blaszki trawionej, a co z plastikowych profili i ewentualnie próba składania. Zaletą składania modelu z plastikowych profili jest to że masz je prawie od ręki i możesz je docinać i sklejać posiadając skalpel i klej.

Z blaszkami jest tak.... że trzeba je projektować, potem wysłać do trawialni. Potem czekasz na wytrawienie. Potem czekasz na przesyłkę i potem zabierasz się za robotę. Wycinanie, piłowanie,zaginanie i lutowanie. Potem piaskowanie i lakierowanie.

Więc jak to twoje początki z modelami to polecam na start gotowe profile. Szybko zobaczysz jak to się składa i obrabia. Jak cię materiał nie zadowoli to wejdziesz w blaszkę. Przy okazji może zobaczysz co lepiej zrobić z dłuższego kawalka profilu, a co z krótszego, co można z profilii a co z blaszek itd.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#34
No to teraz analiza co zrobić z blaszki trawionej, a co z plastikowych profili i ewentualnie próba składania. Zaletą składania modelu z plastikowych profili jest to że masz je prawie od ręki i możesz je docinać i sklejać posiadając skalpel i klej.
Hmm... Dwa elementy z każdej podłużnicy (pionowa blacha wzdłuż i ta blacha na dole wzdłuż) i mocowania wózków z blaszek, mocowania sprzęgów z blaszek lub profili, reszta może być z kartonu/papieru. Na oko wystarczy.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#37
Tyle zachodu na byle platformę? Nie lepiej spędzić ten przyjemny czas na coś naprawdę ciekawego z japończyków, np. EF66? Dobra na serio, Kolega @SD podał świetny przykład na zaczęcie takiego modelarstwa; kilka własnych rysunków bazowanych na planie wagonu łącznie z ustaleniem rozmiarów polistyrenowych kształtowników. Jeśli Kleiłeś już zestawy z plastyku, to Masz już doświadczenie. Platforma to chyba najprostszy z wagonów i trudno co tu skopać, ewentualnie może utrzymanie konstrukcji całkiem prostej. Odpowiednio płaska powierzchnia budowy i szablony temu zaradzą.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#38
Tyle zachodu na byle platformę? Nie lepiej spędzić ten przyjemny czas na coś naprawdę ciekawego z japończyków, np. EF66? Dobra na serio, Kolega @SD podał świetny przykład na zaczęcie takiego modelarstwa; kilka własnych rysunków bazowanych na planie wagonu łącznie z ustaleniem rozmiarów polistyrenowych kształtowników. Jeśli Kleiłeś już zestawy z plastyku, to Masz już doświadczenie. Platforma to chyba najprostszy z wagonów i trudno co tu skopać, ewentualnie może utrzymanie konstrukcji całkiem prostej. Odpowiednio płaska powierzchnia budowy i szablony temu zaradzą.
Chciałem se zaprojektować tegesy do wycinania z kartonu i dać do wycięcia. Potem to skleić. Nie wiem czy dam radę narysować i wyciąć aż tak precyzyjne kształty.

Chodzi o to, że górę najlepiej wyciąć z czegoś płaskiego. Podłużnice irl są spawane z blach walcowanych, większość poprzeczek to blachy, reszta to teowniki, kątowniki i ceowniki. Mam to robić z kartonu? Nie mówię, że się nie uda, ale może być... cienko.
 
Ostatnio edytowane:

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#39
Chciałem se zaprojektować tegesy do wycinania z kartonu i dać do wycięcia. Potem to skleić. Nie wiem czy dam radę narysować i wyciąć aż tak precyzyjne kształty.

Chodzi o to, że górę najlepiej wyciąć z czegoś płaskiego. Podłużnice irl są spawane z blach walcowanych, większość poprzeczek to blachy, reszta to teowniki, kątowniki i ceowniki. Mam to robić z kartonu? Nie mówię, że się nie uda, ale może być... cienko.
Polistyren to nie karton, to rodzaj plastyku, bardzo łatwy w obróbce i klejeniu.
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#40
Chodzi o to, że górę najlepiej wyciąć z czegoś płaskiego. Podłużnice irl są spawane z blach walcowanych, większość poprzeczek to blachy, reszta to teowniki, kątowniki i ceowniki.
Jacku, te wszystkie teowniki, kątowniki i ceowniki można po prostu kupić. Dużo prościej Ci będzie poskładać wagon z profili polistyrenowych, w Krakowie sprzedaje takowe między innymi sklep exito: https://exito.sklep.pl/pl/c/PROFILE-PLASTRUCT/1300. Wtedy do wykonania zostaną Ci płaskie powierzchnie, które spokojnie możesz wyciąć ręcznie.

Przygotowanie projektu do wycięcia na laserze wcale nie jest takie proste i przy jednostkowej produkcji znacząco spowalnia prace nad modelem. Czym innym jest przeskalować projekt 87 razy w programie, a czym innym zaprojektować model, uwzględniając różne możliwości łączenia, grubość materiału, ograniczenia techniczne lasera. Taniej, szybciej i prościej zrobisz to ręcznie.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#41
Tyle zachodu na byle platformę? Nie lepiej spędzić ten przyjemny czas na coś naprawdę ciekawego z japończyków, np. EF66? Dobra na serio, Kolega @SD podał świetny przykład na zaczęcie takiego modelarstwa; kilka własnych rysunków bazowanych na planie wagonu łącznie z ustaleniem rozmiarów polistyrenowych kształtowników. Jeśli Kleiłeś już zestawy z plastyku, to Masz już doświadczenie. Platforma to chyba najprostszy z wagonów i trudno co tu skopać, ewentualnie może utrzymanie konstrukcji całkiem prostej. Odpowiednio płaska powierzchnia budowy i szablony temu zaradzą.
Też trochę się nad tym zastanawiam. I w żadnym przypadku nie chcę kolegi Jaco3011 zniechęcać do budowy modeli. Jednak chociaż nie znam się na kolejach Japonii to widziałem w sprzedaży takie lub bardzo podobne wagony fabryczne firmy Tomix i to nawet w cenie do zaakceptowania (bez ładunku po przeliczeniu ok 100 120 zł bez kosztów przesyłki).
Lokomotywa EF66 początkowo miała się nazywać EF90 niezwykle piekna i zacna konstrukcja. Jednak i ten model jest dostępny w sprzedaży firmy Tomix owszem dość drogi ale bardzo pięknie wykonany.
A to przykład ze sklepu. Niżej są też wspomniane wagony.
https://www.rail-meister.co.jp/smp/item/TMX-001227.html
Teraz pytanie czy wykonanie modelu samodzielnie zaoszczędzi wydatków, czy efekt końcowy pracy będzie jakościowo porownywalny z modelem fabrycznym i czy naklad pracy da się w jakikolwiek sposób zrekompensować.
Warto tak myślę zaangażować się w samodzielną budowę czegoś czego nie ma w produkcji seryjnej. Bo bardzo niewielu modelarzy ma takie umiejętności że ich prace są tak dobrze zrobione że dorównują lub przewyższają jakość modeli fabrycznych.