• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Budowa wagonu od zera - jak ja mam to zrobić?

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Cześć

Znalazłem plany platform, których wykonanie w H0m by mnie interesowało. Doświadczenia w tym nie mam, więc nawet nie wiem jaką technikę wybrać - czy próbować zrobić projekt w CADzie i wydrukować to w 3D, czy też zrobić projekt do wytrawienia, a może wybrać karton?. Jedyne, czego jestem pewien, to to, że zestawy kołowe kupię gotowe :p

Inb4 kup gotowy wagon - chciałbym, żeby to było takie proste.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#3
Cześć, chętnie coś doradzę, ale pokaż o jaki wagon chodzi i napisz jakie w ogóle masz doświadczenie w modelarstwie....
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#4
1587239358398.png

A oto i plany - japońska platforma kontenerowa serii KoKi107 (コキ107) niestety z lepszą jakością (oprócz wózka) może być ciężko, więc chyba trzeba będzie zmienić plany na pokrewne KoKi 50000.

Kontenery to japońskie 12ft, używane do transportu krajowego.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#5
No faktycznie niewiele tu widać... Myślę, że najpierw najlepiej będzie poszukać jednak dokładniejszych rysunków. A robiłeś kiedyś w ogóle jakieś modele? Plastik, karton, drewno?
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#7
Tu jest fajna stronka z detalami:
http://tetsuko2009.web.fc2.com/p-cafe_md_koki-list.html
Można się dowiedzieć, że np. wagony コキ200 nie mają zamocowań dla kontenerów 12ft tylko dla 20ft. Na stronie コキ200 bardzo dobrze opisane są różnice w wózkach FT3 i FT2. Takie szczegóły też trzeba brać pod uwagę.
Niestety przy budowie modelu trzeba się posiłkować zdjęciami w 1:1 to też tu także pojawią się zdjęcia realnej kolei (taka informacja dla moderatorów co by nie przenosili ich np. do wątku Kolejowa Japonia.


Tu jest fajnie opisana historia skali H0 w Japonii i dlaczego 1/80 a nie 1/87 i H0j a nie H0m:
http://www.modellwagen.com/hoscale.html
To tak dla ciekawostki.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#8
Dzięki wielkie. コキ200ma wózki typu FT3. Zauważyłem też, że jak są dwa kontenery 20ft, to są one rozsunięte, a pojedynczy kontener 40ft jest mocowany na innych zaczepach, stąd przy końcu wagonu są 2 pary zaczepów - jedna dla rozsuniętych 20ft, druga dla 40ft.

No dobrze, ale mam robić z tego rysunki techniczne? I potem to trawić, ciąć z kartonu, drukować w 3D?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#9
Technikę każdy wybiera taką jaką najbardziej lubi (czyli taką w jakiej najczęściej czuje się mocny). Są tacy co potrafią wszystko zrobić z kartonu. Inni z polistyrenu (jak ja), albo drukują, albo trawią.

Ważne pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć, a które często determinuje metodę jest następujące - czy chcesz ten wagon wykonać w jednym czy w kilku egzemplarzach. Jeśli w jednym to polistyren czy impregnowany karton się sprawdzi. Jeśli ma tych wagonów być więcej to albo robisz model matkę i odlewasz... albo drukujesz i problem z głowy.

Drugim elementem, który ma wpływ na dobór metody to budżet jakim dyponujesz. Masz duży budżet możesz poszaleć (druk, trawionki, może odlewy z metalu). Masz mało kasy - idziesz w karton, polistyren. Wtedy mniej wydasz na materiały a więcej poświęcisz roboczogodzin.

Części które mają być powtarzalne (np wózki), lepiej wykonywać metodą druku czy trawienia, bo zapewniają idealną powtarzalność. Jedną ramę ja bym robił z polistyrenu.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#10
Najpierw kwity. Technologia to akurat w tym przypadku najmniejszy problem. Można trawione, karton, PS + odlewy lub druk 3D. Zależy ile tych wagonów chcesz zrobić. Dla 10 i więcej opłaca się się odlewać i trawić. Zresztą @Adam66 mnie wyprzedził (pisaliśmy w tym samym czasie ;).

Skupiasz się na tym co jest akurat najmniej istotne na tym etapie.
 
Ostatnio edytowane:

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#12
No dobrze, ale mam robić z tego rysunki techniczne? I potem to trawić, ciąć z kartonu, drukować w 3D?
Koledzy już napisali, że technologia zależy od tego, ile chcesz zrobić wagonów i czy będą tam powtarzalne elementy. Jeśli chcesz zrobić jeden, dwa - to moim zdaniem nie trzeba tworzyć nie wiadomo jakiej dokumentacji, wystarczy ręczny szkic na papierze milimetrowym na podstawie planów, które masz i fotografii z netu. Ja bym w takiej sytuacji (podobnie jak Adam) robił ten wagon z polistyrenu, w zasadzie to kombinacja różnych kształtowników, i jest to niezła szansa na nabranie wprawy w trasowaniu, cięciu, obróbce i klejeniu tego wdzięcznego materiału.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#15
Na moje oko też コキ50000.

Niestety, nie ma do kupienia gotowych wózków w odpowiedniej skali, przynajmniej nie na 1999.co.jp

Umiesz coś po japońsku, czy ni hu hu?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#19
Może na początek zrób jakiś wagon, do którego masz plany, i z kraju którego język lepiej znasz. To bardzo ułatwia życie.
Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że za miesiąc będziesz w tym samym miejscu, a za dwa miesiące wątek umrze naturalną śmiercią.
Nie żebym życzył porażki, tylko sporo takich wątków na forum było.
Sayonara
 
Ostatnio edytowane: