• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa wagonu do przewozu gazu świetlnego w skali 0

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#1
Rozpoczynam budowę tego typu wagonu. Będzie to wagon ze zbiornikami o konstrukcji spawanej. Na początek przedstawiam zdjęcia trzech rurek o średnicy 30mm przyciętych do odpowiedniej długości, wytoczenie dennic z kawałków starego płaskownika o grubości 10mm. Ilość materiału na załączonych zdjęciach jest tylko w celach poglądowych, dennic będzie 6 szt.
Zdjęcie0070.jpg
Zdjęcie0071.jpg
Zdjęcie0016.jpg
Zdjęcie0021.jpg
Zdjęcie0017.jpg
Zdjęcie0023.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#2
Janku pokaż jakieś rysunki lub zdjęcie, tego wagonu.

Widzę że będę musiał odgrzebać swój wagon do przewozu gazu i dalej budować, też w wielkości 0.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#3
Pawle, to jest zdjęcie wagonu który znajduje się w skansenie w Jarocinie i na podstawie tego zdjęcia będę próbował wykonać taki właśnie wagon. Czy mi się to uda, czas pokaże. To zdjęcie już było wrzucone na forum, tylko nie pamiętam w jakim temacie je umieściłem.
Zdjęcie0086.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
Wrzucaj tu swoje zdjęcia. Będzie to materiał porównawczy. Widzę że Twój model wagonu to będzie wagon typu niemieckiego z nitowanymi zbiornikami. Ja ze względu na te nity wybrałem model z zbiornikami spawanymi. Jaką masz średnicę tej rurki i jaka jest grubość ścianki tej rurki?. Ja dennice też wykonałem osobno i je wkleiłem. Przygorowałem też belkę do której będzie zamocowane siodło do mocowania zbiorników.
Zdjęcie0002.jpg
Zdjęcie0004.jpg
Zdjęcie0006.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#6
Widzę że Twój model wagonu to będzie wagon typu niemieckiego z nitowanymi zbiornikami.
No nie, mój jet też spawany, z tego co pamiętam jet polskiej produkcji, wyleciało z głowy mi oznaczenie, ale postaram się znaleźć dokumentację (gdzie ją schowałem) ponieważ nie mam gotowej ostoi z kołami, muszę zrobić sam, a nie chce mi się, no ale skoro chlapnęło się dziobem A , teraz kolej na B.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#9
Dotarły włazy rewizyjne. W zbiornikach zostały wywiercone otwory i przymierzone włazy. Poszukuję 3 szt. zaworów takich jak na zdjęciach tego niemieckiego wagonu z czerwonymi pokrętłami, może koledzy pomogą w znalezieniu miejsca gdzie mógłbym takowe zakupić?, oczywiście w skali 0.
Zdjęcie0035.jpg
Zdjęcie0037.jpg
Zdjęcie0049.jpg
Zdjęcie0059.jpg
Zdjęcie0065.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#11
Kółeczka to można zakupić już gotowe. Ja bym chciał aby to jednak trochę przypominało zawór, a jednocześnie od tych zaworów odchodziły rurki, takie coś jak na tych zdjęciach tego wagonu ze zbiornikami nitowanymi powyżej. A może Paweł by zabrał głos w tym temacie, pokazał swój prototyp wagonu to i na pewno myślał o tych zaworach na swoich zbiornikach. Pawle, odezwij się. Jak Ty masz zamiar wykonać takie zawory?.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#13
Mateusz, mam jeszcze trochę czasu, zbiorniki nie do końca są gotowe, ale ja nie chcę po wykończeniu zbiorników na gotowo szukać na szybko imitacji tych zaworów.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#14
A może Paweł by zabrał głos w tym temacie, pokazał swój prototyp wagonu to i na pewno myślał o tych zaworach na swoich zbiornikach. Pawle, odezwij się. Jak Ty masz zamiar wykonać takie zawory?.
Pewnie kolega Paweł myślał, ale kiedy to było, to co pokazałem leżało ponad pięć lat, ale oczywiście się wypowiem, takie kółeczka lutuję z drutu mosiężnego lub miedzianego, robię sobie szablon, najpierw kółeczko potem szprychy, jutro wracam do pracy, coś tam mam to pokażę, aby dokończyć wagon muszę znaleźć dokumentację, wiem że gdzieś ją mam tylko nie bardzo wiem gdzie.:(

Usuń Janku te rysy z pokryw rewizyjnych, jak mniemam śladów po odlewie lub druku.
[DOUBLEPOST=1493017618][/DOUBLEPOST]
Na zdjęciach wygląda jak walec z pokrętłem i rurką dochodzącą z boku.
Maz jakieś.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#16
Zdjęcia modeli nie mogą być podstawą budowy innych modeli.
To marna dokumentacja, chyba że przechodzimy na poziom budowania zabawek.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#18
Pawle. Te ryski na tych włazach to są nadlewki po odlewie. Usuwam to powoli papierem ściernym. Kolego Wojtku, zbiorniki będą jeszcze raz przetoczone na wymiar 28mm oraz dennice zatoczone aby nadać im odpowiedni profil. Oddałem do frezowania na frezarce CNC płaskownik 5mm w celu wytoczenia otworów. Zobaczymy jak to wyjdzie i do tego czasu prace przy zbiornikach są wstrzymane.
Zdjęcie0007.jpg
Zdjęcie0083.jpg
Zdjęcie0084.jpg
 

Podobne wątki