• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa wagonu do przewozu gazu świetlnego w skali 0

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#41
Jest zachowany odstęp bo górny zbiornik lezy na belkach drewnianych z wycięciami na dwa dolne i jeden górny, belki są ze sobą i ostoją skręcone długimi śrubami.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
#43
W moim modelu belki imitujące drewno będą tylko na dole. Na pierwszym zdjęciu jest pokazany płaskownik z 2 otworami, po przecięciu go na 2 połowy i odpowiedniemu ukształtowaniu wyszły te 2 szt. belek dolnych na których będą się opierały te 2 dolne zbiorniki. Na zdjęciu oryginalnego wagonu ze zdjęcia powyżej widać tylko dolne belki drewniane, na których leżą te 2 dolne zbiorniki, nie ma żadnej belki podtrzymującej ten 3 górny zbiornik. Odstęp pomiędzy zbiornikami dolnymi a górnym jest widoczny. Zbiorniki w celu zachowania stabilności podczas jazdy
Zdjęcie0001.jpg
Zdjęcie0003.jpg
Zdjęcie0008.jpg
Zdjęcie0010.jpg
Zdjęcie0011.jpg
Zdjęcie0014.jpg
są ze połączone taśmą. Chyba że mówimy o całkowicie innej konstrukcji wagonu, który jest nitowany. Po pierwszym przyłożeniu tych belek poprzecznych stwierdziłem że są troszkę za długie [ zdjęcie 3 ] to je troszeczkę skróciłem [ zdjęcie 4 ]
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
#44
Powoli zbliżam się do końca budowy tego wagonu. Zbiorniki zostały połączone ze sobą na stałe. Włazy rewizyjne wklejone. Górny zbiornik został przykręcony do dolnej belki śrubkami fi 2 długości 30mm. Poprzeczne belki zostały delikatnie sfrezowane pod kątem, na płasko tak jakoś mi nie pasowało. Teraz czas pomyśleć nad wykonaniem tych opasek podtrzymujących całość tego zestawu.
Zdjęcie0002.jpg
Zdjęcie0003.jpg
Zdjęcie0006.jpg
Zdjęcie0012.jpg
Zdjęcie0015.jpg
Zdjęcie0017.jpg
Zdjęcie0023.jpg
Zdjęcie0027.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#48
Zbyszku. Dziękuję za słowa uznania. Na pewno są tu na forum koledzy którzy mają warsztat modelarski opanowany bardziej niż mój, na przykład Ty. Co do korby hamulca ręcznego to ciągle mi wypada z tych zaczepów, jedyna rada na to, to wklejenie jej na stałe lub bardziej prawdopodobne jest to, że te zbiorniki przełożę na nowy wagon, Ten wagon dostałem przy zakupie innego wagonu jako bonus z powodu jego uszkodzeń i pewnych braków które uzupełniłem. Zdjęcia w oświetleniu słonecznym wykonam w terminie póżniejszym, może do tego czasu doczekam się jakiejś dioramki do prezentacji taboru. Pozdrawiam również.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#50
Tak jak na zdjęciu oryginału [ zdjęcie z pierwszej strony wątku ] górny zbiornik jest przytrzymany przez 2 opaski z blachy stalowej. Model również będzie przytrzymywany przez 2 opaski z blachy, jednak na razie tych opasek nie posiada, są w produkcji.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#52
Kolego Wojtku. Zobacz zdjęcia z pierwszej strony., jest tam pokazany wagon taki jak ja wykonałem, oraz taki jak na zdjęciu które wstawiłeś. Jedyna różnica jest taka, że ten wagon posadowiony na tych belkach drewnianych jest z okresu przełomu wieku lub wcześniejszej, pewności nie mam, a ten mój jest wzorowany na zdjęciu oryginału z roku 1922, i obecnie znajduje się w skansenie w Jarocinie. Zbiorniki na gaz w moim wagonie są już spawane, a te posadowione na poprzeczkach drewnianych są nitowane. Ale zasada działania tych zbiorników była taka sama. Chciałbym posiadać w kolekcji również wagon ze zbiornikami nitowanymi, ale na samą myśl o umiejscowieniu na zbiornikach tylu nitów to na razie sobie tę pracę odpuściłem.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#54
Po prawie czterech latach od zakończenia budowy tego wagonu nareszcie dostał opaskę opasującą te zbiorniki. Tę opaskę oraz jej założenie na wagon wykonał kolega Adam Borysiak za co chciałbym mu jeszcze raz podziękować. Podwozie jest założone tymczasowo, docelowo będzie nowe z opisem ramy.
Zdjęcie0080.jpg
Zdjęcie0083.jpg
Zdjęcie0088.jpg
 

Podobne wątki