• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Budowa wagonu do przewozu gazu świetlnego typu Holenderskiego

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#1
Nie wiem czy mi się uda taki wagon zbudować, ale spróbować warto. Na początek 3 szt. rurek aluminiowych o średnicy 29mm przetoczonych ze średnicy 30mm. Do tego zestawu wytoczone kółeczka na dennice. Zdjęcia przedstawiają w kolejności etap prac. I to na razie tyle wykonanej pracy.Wybrałem ten typ wagonu z tego powodu, że zbiorniki na gaz były spawane, a nie nitowane. Zdjęcie0070.jpg Zdjęcie0071.jpg Zdjęcie0016.jpg Zdjęcie0021.jpg Zdjęcie0017.jpg Zdjęcie0023.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#3
Powoli prace posuwają się do przodu. Dennice zostały wklejone, póżniej obtoczone na wymiar i teraz muszę je Zdjęcie0050.jpg Zdjęcie0017.jpg Zdjęcie0028.jpg podszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#6
Dziękuję za linka, ale ja potrzebuję cały komplet, taki zestaw jak kiedyś były robione zawory wodne 1 calowe z pokrętłem. Będę poszukiwał dalej. Dalszy etap prac.Nareszcie doszły włazy rewizyjne. Zdjęcie0035.jpg Zdjęcie0037.jpg Zdjęcie0049.jpg Zdjęcie0058.jpg Zdjęcie0059.jpg Zdjęcie0065.jpg Wywiercone otwory pod włazy rewizyjne i ich przymiarka.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#10
W tej zakładce o wagonach towarowych jest zdjęcie wagonu do przewozu gazu świetlnego który zakupił Konrad. Tytuł tematu [Wagon do przewozu gazu świetlnego] Jest też zakładka do firmy Marklin która wykonuje taki wagon tylko w skali 1.
 

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.372 2 0
#11
To już widziałem, myślałem ze masz coś więcej, podaj mi średnice tego zbiornika ,bym zachował proporcje i coś ci przygotuje .
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#17
Ponieważ uchwyt tokarski na której obrabiam małe detale jest już nie pierwszej młodości, to ma pewne niedociągnięcia, bije troszkę na boki, i tak wiercąc otwór pod zaworki frezem 2mm zamiast otworu o średnicy 2mm, wyszedł otwór 3mm. Poradziłem sobie z tym wklejając kawałek rurki mosiężnej o średnicy 3 mm z otworem 1,2mm który pasuje idealnie do średnicy rurki przy zaworze. Zdjęcie0018.jpg Zdjęcie0020.jpg Zdjęcie0021.jpg Zdjęcie0022.jpg
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
#18
hmm no troszkę tylko nie rozumiem, bo z jednej strony stawiasz na jakość (toczone zbiorniki itp) a z drugiej jakość odlewów pozostawia wiele do życzenia-braki śrub "mydlany detal", na zaworach podobnie... nie prościej było zrobić wzorzec z tworzywa i odlać w żywicy?
oglądam dalej...
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#19
Odlewy włazów zostały zakupione od firmy Schnellenkamp, to Co porównałeś do mydła to jest to klej dwuskładnikowy Distal, tej strony i tak nie będzie widać, [ 2 zdjęcie ] te włazy zostaną wklejone do zbiorników. Zbiorniki muszą być toczone, innej możliwości wykonania takich zbiorników po prostu nie ma. Bo jak sobie wyobrażasz wykonanie zbiorników z rurki o przekroju 30mm na wymiar 28mm, i wykonanie delikatnego zaokrąglenia dennic. A zawory zostały wykonane przez kolegę Adama i wyglądają tak jak wyglądały zawory dawniej, teraz stosuje się zawory kulowe, ale ten wagon ma odpowiadać realiom okresu powojennego. Te pokrętła do których Podałeś linka wyglądają na pokrętła stosowane do zaworów wodnych. Ja pamiętam takie pokrętła które wykonał kolega Adam jeszcze w użytkowaniu w latach 80 ubiegłego wieku. I chyba do dnia dzisiejszego są stosowane przy zaworach parowych.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
#20
pisząc o mydle mam na myśli jakosć odlewów z mosiądzu, rozmyte krawędzie brak "ostrości" detalu, wada większości odlewów z metalu... szczególnie to widać na odlewach zaworów i pokryw (śruby z nakrętkami)...
Pokrętła wiadomo obecnie można machnąć na drukarkach 3D ja obecnie męczę Breuera np

Lewar 2.0.JPG
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Podobne wątki