• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa tortu

MarcinCzewa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich,
Od kilkunastu dni czytam namietnie wpisy na tym forum i postanowilem sprobowac swoich sil w budowaniu wlasnego torta. Od razu dodam, ze w dziecinstwie mialem do czynienia z kolejka piko, ale to byly dawne czasy i powiedzialbym, ze doswiadczenia w tej dziedzinie mam praktycznie zerowe. W kazdym razie dokonalem juz zakupu zestawu startowego DCC BR218 PIKO A-gleis na probe i przygotowalem wstepny plan polozenia toru z wykorzystaniem dostepnego miejsca. Staralem sie uzyc jak najmniej zakretow R1 mimo to byly one niezbedne aby uzyskac dwa niezalezne tory na mojej przestrzeni. Bylbym wdzieczny za Wasze opinie nt mojego planu - nawet te najbardziej krytyczne. Co jeszcze powinienem zmienic lub dodac?Zdaje sobie sprawe ze na torcie ciezko o realizm, ale chcialbym sie do niego choc minimalnie zblizyc, w miare mozliwosci. Na czerwono zaznaczylem planowane perony i stację. Na początek ograniczylbym sie tylko do stacji osobowej. Jakie budynki powiniem jeszcze zaplanowac zeby to mialo rece i nogi? Wymiar mojego tortu to 260X120cm z tym ze po prawej stronie szerokosc zwęża się do 90. Z góry dziekuje za wszelkie uwagi i opinie. Marcin.
 

Załączniki

Piasek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Re: Plan tortu

Moim zdaniem ( jak pewnie i innych ) powinieneś wyrzucić tory R1, a przynajmniej mieć świadomość, że dłuższe wagony ani parowozy się nie zmieszczą na tych zakrętach. Ogólnie jednak plan ciekawy :)
 

paweł p

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Re: Plan tortu

witam mam na imię paweł i odawna sledze to forum :D


według mnie sam plan fajny ale mam wątpliwości czy będzie wykonalny :cry:

jak zamierzasz się dostać do części z tyłu bo chyba nie przez całą makiete :LOL:




pozdrawiam paweł
 
OP
OP
M

MarcinCzewa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Re: Plan tortu

Masz Pawel rację, musze ten dostęp jeszcze raz przemysleć. Póki co są dwie opcje - albo otwór w środku torta (mniej wygodny w użytkowaniu) albo podział tortu na części (tutaj problem z ich łaczeniem. Dzieki za uświadomienie mi tego problemu, bo póki co mimo że czytałem o optymalnych rozmiarach i dostępie to bagatelizowałem ten problem. Wracam do pracy koncepcyjnej. Jak coś się urodzi nowego to od razu tutaj zamieszczę żeby znowu ktoś obnażył moje błędy :)
 
OP
OP
M

MarcinCzewa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Re: Plan tortu

o kółkach myślę intensywnie:) ale zmieniłem też (drastycznie uprościłem) plan mojego toru. Wyrzuciłem wszystkie R1 i po negocjacjach z żoną zmieniłem miejsce lokalizacji, co oczywiście wpłynęło na wielkość płyty, która jutro mam zamiar zakupic:) Poniżej zamieszczam to co stworzyłem. Będę wdzięczny za krytyczne uwagi jeśli coś według Was zrobiłem źle.
 

Załączniki

OP
OP
M

MarcinCzewa

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Re: Plan tortu

Przepraszam, zapomnialem dorysować, teraz załączyłem wersję poprawną. Planuję umieścić tutaj bocznice dla mojego stada wagonów które zamierzam uzbierać:) Wiem, wiem - pewnie taki układ torów ma niewiele z realizmem wspólnego, jak mniemam po Twojej reakcji:) Co w takim razie w zamian?
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Re: Plan tortu

Moze usun te bocznice z dolu...bedziesz mial wiecej miejsca ....natomiast srodek mozesz wypelnic torami...cos w tym stylu....w koncu kukurydzy na calym planie nie posadzisz :D
 

Załączniki

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Re: Plan tortu

Panie Piotrze.....projekt MarcinCzewa jest OK...ja tylko zaproponowalem rozmieszczenie torow bocznicowych wewnatrz okregu...rysunek jaki podalem nie jest rozbudowany do konca :D z tad pozostawilem po bokach zwrotnice w celu dalszej rozbudowy:)
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#14
Re: Plan tortu

Tylko na takiej małej powierzchni torów w środku dużo nie da się umieścić.
Mam takie na mojej makiecie. Moje wnioski:
- stawianie taboru na łukach jest strasznie ciężkie
- najlepiej mieć tory proste, ew. z jednym łukiem
- dla mnie minimum, to lokomotywa + 3 wagony osobowe długie
 
Reakcje
0 0 0
#15
Re: Plan tortu

Moim skromnym i mało fachowym zdaniem to nawet na oko ten pierwszy układ daje większe możliwości. Sam fakt puszczenia dwóch składów w przeciwnym kierunku( na drugim projeklciue niby też można ale pierwszy wydaje się prezentować lepiej) no i jeszcze dodatkowa pętla, wizualnie też prezentuje się fajnie :) Z resztą jeśli to ma byc Twoja pierwsza makieta to taki prosty uklad jest najlepszy bo nie ma za bardzo co popsuć a co za tym idzie nie zniechęcisz się szybko :p
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Re: Plan tortu

Nie chce bronic swojego projektu za bardzo:) Ale mysle ze podana propozycja jest bardziej praktycna. Mozna by sie bylo pokusic o wstawienie zwrotnicy lukowej....tym samym wydluzymy odcinki torow postojowych.Tak czy owak na te tory bedzie mozna wagony tylko wepchac. W zalozeniu MarcinCzewa....mamy 2 tory odstawcze na dole....odcinki okolo35-40 cm. Przy mojej propozycji z wjazdem wprosy z luku odcinki te wydluzyly by sie pewnie do okolo 40-...do 80 cm...a to juz jest cos :D
Mozna wtedy umiejscowic w poblizu tych torow jakis maly zakladzik lub budynki grupy,rewidentow,administracji :LOL:
 
Reakcje
0 0 0
#17
Re: Plan tortu

Przy mojej propozycji z wjazdem wprosy z luku odcinki te wydluzyly by sie pewnie do okolo 40-...do 80 cm...a to juz jest cos :D
Mozna wtedy umiejscowic w poblizu tych torow jakis maly zakladzik lub budynki grupy,rewidentow,administracji :LOL:
Hehe no ma facet rację :p decyzja tak czy owak zależy od Ciebie, a w zasadzie od tego co na makiecie planujesz, jakie budynki, dodatki itp. Podsumowując dwa ciekawe projekty godne uwagi :D
 

Załączniki

paweł p

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Re: Plan tortu

Według mnie plan z dwoma pętlami jest lepszy, bo można więcej zrobić i przy okazji czasem zepsuć :D
Fajnie by wyglądały dwa mijające się pociągi, jeszcze jakiś tunel i góra, jakiś gęstszy lasek i piękna makieta gotowa :D
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#19
Re: Plan tortu

Kolega pawel p chyba nie czyta dobrze ! Nikt nie pisze tu o jednej petli......mam nadzieje iz pierwotne zalozenia MarcinCzewa pozostana niezmienione...moja propozycja dotyczyla umiejscowienia grupy torow odstawczych....a rysunek jaki pokazalem jest pogladowy i dotyczy petli wewnetrznej z propozycja umiejscowienia grupy ! Reszt w/g mnie jest OK :)
 

Podobne wątki