• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa tanich dekoderów trakcji, dźwięku, funkcyjnych

OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#84
Cierpliwości. Nawet duże firmy nie tworzą dekoderów w miesiąc co dopiero jedna osoba. Nie stać mnie na akustyka, wszystko robię sam a znalezienie odpowiednich dźwięków nie jest łatwe.

Taka ciekawostka, związana z dźwiękami ze strony ZIOM albo CTelectronics, w jednym z fajnych dźwięków mam jakieś zakłócenia, po wsłuchaniu się słychać mowę. Dźwięk inżektora, wszystko fajnie ale słychać w tle luftpumpe (spodobała mi się ta nazwa). Taki luftpumpe z tła nakłada się na główny dźwięk luftpumpe i mamy kiszkę. Wiele dźwięków dobrze brzmi na komputerze ale na małym głośniczku w dekoderze kiepsko. Nie jest więc łatwo, bo co innego dźwięki do zabawki dla dziecka 3+ a co innego do lokomotywy za 500+.

Aby było jeszcze trudniej, sklep, w którym zrobiłem zakupy zainkasował należność i od tygodnia cisza. Towaru nie ma, kasy nie ma. Towar mam w ... bo zamówił bym gdzie indziej ale na to potrzebna kasa a w najbliższym budżecie jej nie mam.

Aktualizacja tabelki:
Schowek01.png

Na razie nie mam czasu aby zrobić to porządnie w HTML.

Przy okazji, aktualna wartość projektu 31'900zł, to tak gdyby ktoś chciał zlecać taką robotę albo odkupić prawa majątkowe.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#86
OI2-29 PIKO na torach
Sama lokomotywa nie ma gniazda dla dekodera, dołożyłem w tendrze
DSCN2195 - dekoder w Oi2-29.JPG

gdzie mieści się także dekoder oraz kondensatory UPS. Głośnik podklejony pod budką maszynisty ale w wersji finalnej bedzie w tendrze przyklejony do obudowy, która będzie pełniła rolę komory rezonansowej (jak się uda). Sam głośnik będzie w wersji bez komory.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#87
Fajna, tylko zrywna jak Porsche, pędzi jak pendolino i dźwięk za nią nie nadąża...
Skoryguj ustawienia tak by ruszała i hamowała dostojnie (jak na parowóz przystało) i uwzględnij cztery "ciufy" na obrót koła.
Przy zatrzymaniu (szczególnie tak ostrym) brakuje dźwięku hamowania.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#88
koryguj ustawienia tak by ruszała i hamowała
Nie da się.
Odbiera zasilanie z 2 osi, rozjazdy kiepskie, gdy jeździ wolno nawet 440uF nie pomaga. Trzeba by dać z 2000uF ale gdzie taki kondensator zmieścić?
Nie ma się co oszukiwać, do zabawki za 200zł nie ma sensu wstawianie dekodera. Ta lokomotywka nie uciągnie nawet kilku wagonów, szczególnie z oświetleniem, gdzie blaszki odbierające prąd stawiają opór. To samo na łukach.
Jak odzyskam straconą kasę albo dostanę zamówiony towar, to dekoder trafi do modelu lokomotywy a nie zabawki. Poprawię też zasilanie, bo rozjazdy to takie badziewie, że trzeba doprowadzać zasilanie z każdej strony. Tory proste to MEHANO, chyba dalej nie muszę pisać?

Przy zatrzymaniu (szczególnie tak ostrym) brakuje dźwięku hamowania.
Dźwięk hamowania jest, może akurat nie na tym filmie bo zagłusza inny np inżektor.
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#89
kibicuję, kibicuję...
Są gdzieś w necie do znalezienia dźwięki do elektryków i diesli ? Jeśli tak to da się je wgrać od razu po ściągnięciu czy trzeba coś z nimi kombinować ?
Czy wgrywając jakiś dźwięk, np nagrany w terenie czy ściągnięty z netu, można go obrabiać jakimś programem do obróbki audio (jakieś konkretne nazwy ?) - do uzyskania pożądanego brzmienia z konkretnym głośnikiem ?
Płytki dekoderów są w wersji na wtyki (np Plux) czy na razie tylko druciaki?
Czy dobrze widzę - w tym eksperymentalnym czajniczku jakiś przekaźnik ? Do czego służy?
Istnieje już jakaś instrukcja - co i gdzie podlutować, która CV od czego, itd itd... ? Poczytałbym...
Ceny z tabelki to za zmontowany i z wgranym softem i dźwiękiem ?
Z poprzednich postów rozumiem że do wgrywania dźwięku potrzebny jakiś prosty programator (jaki program do jego obsługi ?) i podpięcie do niego dekodera - do tego służą któreś normalnie wykorzystywane wyprowadzenia czy też za każdym razem trzeba lutować dodatkowe druty ? Czy tak samo jest ze zmianą softu ?
Na razie tyle mi się nasunęło...
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#90
Są gdzieś w necie do znalezienia dźwięki do elektryków i diesli
Na stronie ZIMO. CTelectronics nie wiem ale mam z ich strony serwisowej.

Jeśli tak to da się je wgrać od razu po ściągnięciu czy trzeba coś z nimi kombinować ?
Trzeba, zmienić częstotliwość samplowania i w przypadku małej pamięci na dźwięk skompresować do ADPCM. \

Czy wgrywając jakiś dźwięk, np nagrany w terenie czy ściągnięty z netu, można go obrabiać jakimś programem do obróbki audio
Np darmowy Audacity ale pod Win działa po japońsku (jako-tako).

Płytki dekoderów są w wersji na wtyki (np Plux)
Nie liczyłbym na wersję ze złączem na PCB. Duże koszty prototypu (druk 4 warstwy, układy BGA i inne małe), seria też nie może być mała, nie opłacalna będzie w setkach szt lecz dopiero w tysiącach i więcej.

w tym eksperymentalnym czajniczku jakiś przekaźnik
Gdzie niby ten przekaźnik?

stnieje już jakaś instrukcja - co i gdzie podlutować, która CV od czego, itd itd... ? Poczytałbym...
Instrukcja będzie powstawać gdy będzie trwać produkcja pierwszej serii. Na razie rozwijam soft i przygotowuje kolejne dźwięki.

Ceny z tabelki to za zmontowany i z wgranym softem i dźwiękiem ?
Tak. Może będzie też opcja kitu do samodzielnego montażu i same PCB ale to zależy od zainteresowania.

do wgrywania dźwięku potrzebny jakiś prosty programator (jaki program do jego obsługi ?)
Do wgrania programu z dźwiękami - ST-Link Utitity. Wgrywanie samych dźwięków to temat na przyszłość.

do tego służą któreś normalnie wykorzystywane wyprowadzenia czy też za każdym razem trzeba lutować dodatkowe druty ? Czy tak samo jest ze zmianą softu ?
Są to osobne wyprowadzenia:
zlacze programowania.png

Potrzebne 3 piny. W prototypie jest złącze na 5, bo będzie podłączony moduł ESP8266 wysyłający dane diagnostyczne przez Wi-Fi.

Wgrywanie softu przez "tory" będzie, interfejsem za ok 200zł ale to w dalszej przyszłości. W jeszcze dalszej samodzielne wgrywanie dźwięków no chyba, ż znajdzie się jakiś inwestor.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#91
No i wiele się wyjaśniło.
Nawet to co wziąłem za przekaźnik a jest gniazdem do wgrywania.
Nie wiem jak dla innych ale dla mnie ważniejsze od wgrywania softu przez tory byłoby samodzielne wgrywanie dźwięku, obojętnie w jaki sposób, nawet przez to dodatkowe gniazdko.
Rozumiem że na razie jest tylko opcja wgrania wsadu procka razem z dźwiękiem ?
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#92
Cierpliwości. Nawet duże firmy nie tworzą dekoderów w miesiąc co dopiero jedna osoba. Nie stać mnie na akustyka, wszystko robię sam a znalezienie odpowiednich dźwięków nie jest łatwe.
Spoko. Tylko pytam...:)
Darmowe gotowe projekty dźwiękowe i to nawet niezłe są na stronach Zimo, Uhlenbrock czy D&H. Wystarczy pobrać i wgrać.
Pewnie wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć.
Trzymam kciuki (y)(y)
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#93
Nie wiem jak dla innych ale dla mnie ważniejsze od wgrywania softu przez tory byłoby samodzielne wgrywanie dźwięku, obojętnie w jaki sposób,
Taka opcja będzie ale nie od razu bo to nie taki prosty temat. Pierwszy problem to samo wgrywanie. na początku będzie to pewnie terminal (Putty, Teraterm, itp). Trzeba znać te programy, instalowanie sterowników itp. Kolejny problem, to trzeba stworzyć coś na wzór systemu plików czy bazy danych, gdzie umieszczone są dźwięki. To roboty na 1-2 miesiące. W takim rozwiązaniu na użytkowniku leży przygotowanie dźwięków w odpowiednim formacie. Nie wystarczy, że będzie to WAV. Musi spełniać określone warunki. WAV mono, 8/16 lub 32kHz (w przyszłości będzie jeszcze 22 i 11kHz), 8/16 bit lub najlepiej ADPCM. Sekunda nagrania 16bit/32kHz to 64kB danych. Mikrokontroler w dekoderze dane na sample ok 200kB, co pozwala na wgranie tylko 3 sekund nagrania. Dźwięk hamulców trwa 4 sekundy. Zmniejszając samplowanie do 8kHz, przy 16-bit próbkach, w 200kB można zmieścić 12 sekund, próbek 8-bit 24sekundy. Użycie ADPCM 8kHz/16-bit daje kompresję 1:4. Sekunda nagrania to 4kB. W 200kB mieści się więc 50 sekund. Win nie rozpoznaje ADPCM w WAV! Co ciekawe WAV to standard wymyślony przez Micro$oft i uwzględnia kompresję! Konwersję trzeba robić w ciemno. Dżwięk odsłuchać można dopiero w dekoderze a trzeba wiedzieć, ze ADPCM jak i MP3, to kompresja stratna. Przykład WAV to jak i USB, przykład, gdzie coś stworzone przez czy współudziale Micor$oft na Window$ działa po japońsku (jako-tako) na innych systemach, w tym darmowych Linux dobrze.
Dłuższe czasy dźwięków uzyskuje się przez ich zapętlanie czy modulację głośności. Np inżektor to szum. Wystarczy sekundowa próbka czy nawet 0,5sekundy, start to powolne zwiększanie głośności dźwięku odtwarzanego w pętli, praca dźwięk bez zmian, wyłączenie powolne zmniejszanie głośności. STM32 mają generator szumu. Spróbuje z niego skorzystać co da kolejne oszczędności pamięci.
Dźwięki, zależnie od ich przeznaczenia, czasem nie mogą być zapisane w ADPCM bo nie ma prostego sposobu aby zmienić ich częstotliwość przy odtwarzaniu. Dźwięki mają opcje odtwarzania, LOOP, REPEAT, REPEAT_SEQ_ENDLESS i trzeba ich użyć w odpowiedni sposób. Samo przypisanie dźwięku do klawisza funkcyjnego to banał ale dźwięk może być odtwarzany raz po zmianie stanu przycisku funkcyjnego lub ciągle gdy funkcja aktywna. Jak opcja 2 to dźwięk po wyłączeniu funkcji może zostać przerwany natychmiast lub po odtworzeniu próbki do końca. W jakiś sposób trzeba te informacje umieścić w dekoderze. Może to być nawet chunk w WAV. Ile osób potrafi dodać chunk do pliku WAV?
Stworzenie zapętlonego fragmentu dźwięku nie jest proste w Windows.
Gdy Audacity odtwarza zapętlony fragment słychać przerwę w odtwarzaniu. Czy przerwa jest wywołana tylko przez Win czy faktycznie fragment jest źle wybrany? Czasem nie ma wyjścia, konwersja dźwięku do ADPCM, wgranie do dekodera i sprawdzenie.
Ile osób deklaruje chęć wgrywania dźwięków w powyższy sposób?

Wygrywanie przez "tory" to sprzęt ale i program na komputer. Szacuje czas realizacji na ok 6 miesięcy bo aplikacja, na początek Win (bo najpopularniejszy, jak kiedyś Fiat126p, był najpopularniejszy, co nie znaczy najlepszy ale Fiat126p był najtańszy, Window$ taki nie jest, w ogóle ten "system" nie powinien powstać, bo systemem nie jest), musi za użytkownika stworzyć odpowiednie pliki WAV, dodatkowe chunki do nich lub w inny sposób przekazać informacje o opcjach dźwięku.
Aktualizacja softu to konieczność napisania bootloadera, kolejna inwestycja w czas.

Te inwestycje będą zasadne, jak będę sprzedawał setki dekoderów miesięcznie ostatecznie dziesiątki a na razie zainteresowanie dekoderami jest nikłe.

Darmowe gotowe projekty dźwiękowe i to nawet niezłe są na stronach Zimo, Uhlenbrock czy D&H. Wystarczy pobrać i wgrać.
Jak napisałem powyżej i w #90, to nie takie proste. Kilka godzin walczyłem z zapętleniem dźwięku inżektora!


Projekt realizuje sam i finansuję sam. Z tych powodów realizacja nie jest szybka. Nie widziałem dekoderów dźwiękowych w amatorskim wykonaniu (kto zna nich da link do projektu), bo coś co przypomina taki dekoder ze strony PACO pomijam. Coś tam bzyczy i to wszystko. Nie mogę się więc odnieść do tego, czy takie amatorskie konstrukcje oferują soft do komputera umożliwiający wgrywanie dźwięków.
nie jestem w stanie konkurować z dużymi firmami, bo mój budżet to ułamek promili tego na co pozwolą sobie duże firmy. Jeśli jest ktoś chętny napisać soft pod Win i inne systemy do dekodera zapraszam do kontaktu. Reguła prosta, zarobi tyle ile tego softu sprzeda. Z mojej strony ma darmowe dekodery, ja darmowy soft.
Jeśli jest osoba zainteresowana tworzeniem dźwięków też zapraszam. Wymagana jest umiejętność posługiwania się ST-LINK-iem, tworzenia plików C z BIN i inne potrzebne przy programowaniu.


Ze względu na finanse, to czy pojawią się serie produkcyjne i jakich dekoderów zależy od tego jak się sprzedadzą pierwsze serie pilotażowe. Może więc tak być, że produkcja dekoderów TSB.g072-e32 i TB.g072, o które nikt nie pyta (widać nie ma chętnych użytkowników dużych skal), zakończy się na kilkudziesięciu sztukach.
 
Ostatnio edytowane:

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
#94
Odnośnie odtwarzania ADPCM, czy próbowałeś VLC?
Na stornie podają, że odtwarza takie formaty: MPEG Layer 1/2, MP3 - MPEG Layer 3, AAC - MPEG-4 part3, Vorbis, AC3 - A/52, E-AC-3, MLP / TrueHD>3, DTS, WMA 1/2, WMA 3, FLAC, ALAC, Speex, Musepack / MPC, ATRAC 3, Wavpack, Mod, TrueAudio, APE, Real Audio, Alaw/µlaw, AMR (3GPP), MIDI, LPCM, ADPCM, QCELP, DV Audio, QDM2/QDMC, MACE.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#95
VLC używam na co dzień. Sprawdziłem kilka innych programów i nic a plik jest WAV, bo moje funkcje w dekoderze go rozpoznają. Widać, że plik to WAV (zielona elipsa):
Schowek01.png
Problemem jest pewnie to co w czerwonej elipsie ale ja tam się nie znam, wiem, że WAV to wymysł Micto$oft, wiem, że WAV Window$ nie potrafi odtworzyć a mój dekoder nie ma z tym problemu.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#96
ajna, tylko zrywna jak Porsche, pędzi jak pendolino i dźwięk za nią nie nadąża...
Trochę wolniejszych jazd
Ustawienie dekodera do lokomotywy, jej właściwości trakcyjnych, wymaga sporo czasu aby dobrac ustawienia CV. Zgranie jazdy z dźwiękiem to jeszcze więcej roboty.
inna kwestia, to że ta zabawka jest za lekka. Odbiór pradu z 2 osi tez nie polepsza sytuacji ale jeśli dekoder radzi sobie w takie zabawce to z pewnością poradzi sobie w BR118, która będzie następna. Pewnie na niej przetestuję sprzęgi elektromagnetyczne. Na koniec "Taurus".
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
#97
Może problem leży w programie, który zapisuje pliki do formatu ADPCM?
Według tej strony https://sites.google.com/site/musicgapi/technical-documents/wav-file-format w polu Compression Code przewidziane są takie wartości:
CC.jpg

Jak widać 0xFFFF ma status "doświadczalny" natomiast format Microsoft ADPCM powinien mieć wartość 0x0002.
Zrobiłem mały test przy użyciu Adobe Audition 3, który ma takie opcje zapisu

formaty.jpg

Po wybraniu formatu Microsoft ADPCM tak wygląda plik:
M_ADPCM.jpg

Dla testu zapisałem też plik w formacie DVI/IMA ADPCM:
DVI_ADPCM.jpg

I jak widać wszystko się zgadza z teorią i nawet VLC je odtwarza bez problemu.
W załączniku są oba testowe pliki.
 

Załączniki

OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#98
Może problem leży w programie, który zapisuje pliki do formatu ADPCM?
Wszystko na to wskazuje. Nie drążyłem tematu ale po tym co napisałeś, zamieniłem FFFF na 2 i Win odtwarza dźwięk poprawnie. Na tym radość sie kończy bo Audacity nie rozpoznaje takiego formatu ani tym bardziej nie zapisuje a "Adobe Audition 3" jest płatny ok 100zł/miesiąc. Szkoda kakasy aby używać go tylko do zapisu ADPCM.


Z niego "innej beczki", jaki darmowy program do edycji wideo możecie polecić?
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
No to chyba coś skopali w obecnej wersji Audacity, gdyż wersja 2.0.0 plik zapisany jako Microsoft ADPCM otwiera bez problemu:
audacity_M_ADPCM.JPG

Natomiast formatu DVI/IMA ADPCM nie rozpoznaje.
 

Podobne wątki