• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa tanich dekoderów trakcji, dźwięku, funkcyjnych

OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Liczenie BOM dla takiego projektu to imho trochę pomyłka. ZIMO zatrudnia ok. 30 osób, którym bo kolega @r-mik traktuje ten projekt komercyjnie, a to może się nie udać...
NIe. Miało być za free, ale mało kto zamówi PCB, jaszcze mniej to zmontuje. Znalazłem taniego montażystę, ale on nie robi 2 szt. muszę brać po 20 a potem sprzedaję przez miesiąc. Kto zainwestuje kasę w 20 dekoderów aby sprzedawać przez miesiąc i dłużej?

Natomiast jak chodzi o złożoność oprogramowania to nie przesadzajmy, taki dekoder to nic skomplikowanego, są dużo trudniejsze programy na świecie, a wiele z nich jest open-source.
To zrób. Już pisałem wiele razy, zainwestuj tysiące zł, kilkaset godzinj pracy i daj to za free. Jakoś na na razie nie ma chętnych, są marzyciele i ...cenzura.

Akurat na tym forum liczenie spędzonych godzin nad projektem jako poniesionych kosztów jest zupełnie absurdalne. Podziwiam osoby tworzące przepiękne modele i makiety, to prawdziwe dzieła sztuki. Ale gdyby przeliczyć czas spędzony nad taką pracą na roboczogodziny to pewnie za każde zdjęcie na forum autorzy oczekiwaliby opłaty 10k PLN, a wstęp na wystawę byłby po 1k PLN lub więcej od osoby.
Ale te osoby nie sprzedają swoich dzieł i "nie udostępniają za darmo dokumentacji" aby jakiś cwaniak zarobił na tym kasę.
Zrób lepszy, tańszy dekoder, szybciej mniejszymi kosztami i udostępniaj dokumentację i soft za free. Wtedy możemy podyskutować.
Na razie to tylko piszesz, nic nie pokazałeś w temacie dekoderów. "Wiesz" jak zrobić "lepiej i taniej" ale nic nie pokazałeś. Pewnie nawet na Arduino nie potrafisz poprawnie zamigać diodą.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Podsumowanie - w sumie produkcja "tanich dekoderów" nie ma sensu, sukces rynkowy takiego produktu jest prawie niemożliwy. Pozostaje robić to "dla własnej satysfakcji" w ramach hobby. Czyli to, co w sumie obecnie robi kolega r-mik. Natomiast po tych wywodach warto zastanowić się nad jednym pytaniem - skoro tanie dekodery jazdy i dźwięku nie maja racji bytu, to może warto spróbować opracować coś z znacznie prostszego - dekodery oświetlenia i akcesoriów, może to jest jakaś nisza? Ja na ten przykład mam 5 wagonów piko z listwami oświetleniowymi dostosowanymi do instalacji dekodera, których jednak nie zainstaluję, bo po prostu nie wydam 150 zł na 1 "markowy" dekoder, który da mi tylko możliwość włączenia / wyłączenia oświetlenia wagonu...
Taki projekt jest w planach ale pewnie skończy się na prototypowych PCB, które będą w moich wagonach (z chęcią przymę zlecenie na opracowanie projektu) - zapraszam do rozmów. Na forum pokażę jak działa, będą dźwięki i inne bajery" ale ewentualne zmówienie to min kilkadziesiąt sztuk. Jak PCB i soft nie będzie zweryfikowany (przetestowany) to +kilkadziesiąt tysięcy albo "bierzesz koto w worku".
Takie są realia, mnie nikt PCB za darmo nie robi, nikt za darmo nie montuje PCB, nikt nie odzyskuje elementów z PCB za darmo, nikt za darmo nie daje mi elementów. Nie jest tak, że przy tworzeniu projektu nic się nie uszkadza, czsem sprzęt, którego naprawa jest bardzo kosztowna.

Myślę, że ja nie mam co tu oferować, @vdl zrobi, szybciej, lepiej, taniej i da darmową dokumentację.
Dla mnie temat zakończony!
Parę sztuk jeszcze mam.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
proponowałem koledze żeby też pozwolił innym doszlifować software w ramach open-source
Czy po zainwestowaniu (nie licząc swojego czasu) prawie 20k zł upubliczniłbyś byś kod? Jeśli tak, przelej mi na konto choćby 10k zł i kod udostępniam!
Nawet, jeśli byś robił go sam, upublicznuił, jak byś się czuł, gdyby na Twoim kodzie zarabiano by a Ty nie miałbyś z tego nawet 1gr? Podać przykłady?
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Obiecany film:
Dekoder zyskał możliwość nieliniowej zależności nastawy prędkości do wypełnienia PWM silnika. Pobawię się jeszcze w ustawienia, bo kto to robił to wie, że w 5 minut tego się nie robi.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Dekoder jest za tani!
Za SM03, która nie wiadomo jak jeździ (prodcucent nie chce pokazać filmów. Nie dziwię się bo to byłaby porażka jak ASF, tyle, że ASF kosztuje mniej niż 500zł a nie ok 2,5k zł).
Kolejny mój błąd: filmy!
Jakbym jak ZIMO, ESUI nie umieszczał filmów to dekoder byłby kupowany. Niestety, chciałem być uczciwy!
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Jprdl chłopie... :D dobra już nie wrzucaj tego filmu
Jak nie można nic mądrego, to...
Takie są fora, sfora "mądrali", którzy nie mają nic do zaprezentowania.

Czy któryś z "mądrali" może jakieś swoje rozwiązanie w temacie zaprezentować?
Nie! Potraficie tylko krytykować nic w temacie nie pokazując!
Efekt? Było ale się zmyło!
Czekam, na lepszą, tańszą propozycję rozdawaną za free!
Dalsza dyskusja nie ma sensu, do czasu przedstawienia lepszego rozwiązania!
Czekam więc, ale się pewnie nie doczekam! Lepsze, tańsze, za free, zrealizowane przez jedną osobę, bez zewnętrznego finansowania.


PS
Było tanio ale już nie ma.
Tanio może być, min 25 sztuk!

PS 2
Mam pytania co do ACS UINI i odsyłam w piz...u bo ja już w detal nie wejdę! Albo sensowne zamówienia albo szukajcie taniego chińczyka, który będzie was miał w głębokim poważaniu jak skasuje należność przed wykonaniem roboty!
Kupujcie drogie ZIMO, LENZ itp, mnie, to co zrobiłem wystarcza, działa w zadowolający jak na cenę sposób za kilka razy mniejszą kasę!
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Jest kolejna wersja softu poprawiając złe założenia standardu DCC dotyczące CRC. Kożdy, kto umie wyliczyć, wyliczy, że dopuszcalna jest, aby przy beznadziejnej CRC XOR, błędna ramka była akceptowana co ok 2 minuty przy założonej przepływności danych w DCC. Problemu nie ma gdy do dekodera ciągle napływają dane. Niestety, stojąca lokomotywa na torze, która nie jest adresowana, może zinterpretować błędny rozkaz i go wykonać. Ze względu na to, ze nie jest adresowana, statystycznie, za ok 2 minuty odbierze kolejną ramkę. Problem ten rozwiązałem w dość prosty sposób ale niestety, co kilkadziesiąt minut zdarzało się, że lokomotywa wykonywał błędną komendę. Teraz problemu już nie ma! Przyjęte rozwiązanie powoduje, że szansa na błędną interpretację komendy jest jak 1:16`777`216. To zdecydowanie mniej niż CRC32 (1:4`294`967`296) ale komenda nie wykona się dłużej jak przez 500ms. Kto chce niech policzy, jak często może być wykonana CMD przy przepływności DCC i szansie na błąd 1:16`777`216. bo zastanawiam się, czy nie zwiększyć niezawodności do 4`294`967`296? Niestety, niesie to za sobą pewne konsekwencje! A może zmniejszyć do 1:65`536? To chyba jednak za mało? Jak sądzicie?


PS
Ilu z was, testowało dekodery na okoliczność błędów związanych z wykonywaniem komend do niezaadresowanych dekoderów?
Jak ten problem wygląda w ZIMO, ESU?
Kto wie o czym piszę?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Wcześniej pokazałem "partyzancie" zamontowanie dekodera w SU45, przez co kondensatory UPS miały małą pojemność. Teraz rozwiązanie jak w EU07:
1605730874446.png
 

cenTTury

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
Do tej pory chcąc uzyskać pełne światła E1 kończyło się przeważnie wymianą "firmowej elektroniki". Tak sobie założyłem, ze jak już robię dedykowana płytkę to dlaczego by jej nie sklecić razem z dekoderem (inna skala). Po przeanalizowaniu instrukcji do końca nie rozumiem na jakiej zasadzie są włączanie poszczególne światła (mówimy o pełnym E1). Jest sekcja mapowania świateł do odpowiednich wyjść (303-310) i to jest zrozumiałe. Dodatkowo w sekcji 261...279 można uzależnić wyjścia od kierunków jazdy chociaż do mapowani E1 to za bardzo nie zda rezultatu.

Jak ustawić np.:
F0 to PC1 (czoło lokomotywy 3xbiałe w zależności od kierunku jazdy)
F1 to np. PC5 (tył 2xczerwone w zależności od kierunku jazdy)
F0+F1 (sama lokomotywa przód 3xbiałe tył 2xczerwone w zależności od kierunku jazdy)

Jedynie co mi przychodzi na myśl to samemu włączać poszczególne światła przez przypisanie danego wyjścia do funkcji tylko po co w tedy to mapowanie wyjść(303-310)?
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Nic nie trzeba samemu przypisywać. Do CV23 wpisuje się 2 dla pełnych świateł PKP, 1 dla uproszczonych. Dekoder sam skonfiguruje odpowiednio rejestry.

CV303-310 jest tylko po to, że może komuś zależeć na używaniu serw a te kolidują ze światłami PKP. Dzięki tym rejestrom można użyć innych wyjść na światła.
 

Podobne wątki