• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa tanich dekoderów trakcji, dźwięku, funkcyjnych

Reakcje
87 3 0
Witam.
Na początek wielkie słowa uznania. Teraz konkrety. Jak rozumiem na razie nie ma i może nie będzie dekoderów jazdy i dźwięku do loków: SM/SP-42; SP/SU-45; ST-44; SU-46; EU07; ET-22. Jeśli jednak zaczęły by się sukcesywnie pojawiać dekodery do nich, to deklaruję chęć nabycia w cenie do 200 zł/szt.. Byłbym w stanie kupować 1 dekoder miesięcznie aż skompletuję dla wszystkich loków (obecnie 7 sztuk). Zapewne w ciągu najbliższego roku dojdą jeszcze ze dwa. Wiem, że od razu nie będzie możliwości wykonania dekoderów dla wszystkich popularnych loków PKP. Ale (taka sugestia): może dałoby zrobić dekoder dla choćby jednego z ww. loków. Uważam, że chętnych byłoby naprawdę sporo, tylko dekoder musi być do popularnego loka. Część z potencjalnych nabywców pewnie byłaby skłonna zapłacić zaliczkę (50 zł?) na poczet zamówienia.
 
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Nad PCB z Plux22 (15x30mm) pracuje @Alana. Równolegle robię wersję z zasilaczem impulsowym też plux22. Będą wiec prototypy mieszczące się w SM42. Jak nie będzie błędów to wtedy można mówić o zaliczce przy czym na pewno będzie trochę dekoderów na sprzedaż z próbnej serii a mowa o ok 100 PCB (o ile PCB ok lub błędy banalne). Cena z Plux22 będzie pewnie nieco wyższa niż dotychczasowego dekodera co wynika w PCB 4 warstwowej. Będą światła PKP (dotyczy to także aktualnej wersji) - czekam na lokomotywę z Plux22. Oczywiście zamiast złącza mogą być lutowane kabelki z wtyczką np 8-pin.

Problem sprzętu to jedno, dźwięków do drugie. Nie mam dobrych dźwięków do SM42, ST44, EU07 itp ale i na to jest sposób. Wszystko zależy od zainteresowania.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Potencjał dużej liczny wyjść PWM w dekoderze TS.f091 doczekał się realizacji świateł PKP według instrukcji E1. Na filmie światła długie, krótkie, postojowe, wygaszenie tylnych czerwonych. Oczywiście płynne rozjaśnianie/wygaszanie i korekta "Gamma".

Manewrowe nie tylko po obu stronach, zależnie, która kabina jest używana ale także długie i krótkie.

Jest także jazda po torze niewłaściwym i Pc6

Wszystkie światła wymagają pięciu klawiszy funkcyjnych. Jeden (standarwowo F3) i tak jest używany do jazdy manewrowej (wolniejsza jazda, wyłączenie ABC) więc tak naprawdę dochodzą cztery. Rezygnacja z niektórych funkcji, np świateł postojowych/alarmu i przełączania lewe-prawe światła manewrowe uwalnia kolejny klawisz. rezygnacja z krótkich kolejny. Można pozostawić krótkie a zrezygnować z toru niewłaściwego i Pc6, możliwości jest wiele. Do najpotrzebniejszych świateł wystarcza więc dwa-trzy klawisze funkcyjne.
Oczywiście nr eFek są w pełni konfigurowalne. Dzięki bitowi 6 w CV29 można obrócić działanie świateł (tylko świateł",m bez wpływu na silnik) czyli zamienić tył z przodem. Może to się przydać gdy oświetlenie będzie zamocowane do obudowy a nie korpusu lokomotywy a obudowę można założyć odwrotnie (tak jest w wielu lokomotywach MEHANO HOBBY). W takiej sytuacji nie trzeba rozbierać lokomotywy, wystarczy zmienić bit 6 w CV29.
Na razie do Fo3-Fo10 "na sztywno" przypisano funkcje świateł ale będzie można wyjścia mapować. To także może się przydać w przypadku błędu w montażu.

PS
Na milmach raz używam manipulatora PIKO raz ROCO. Manipulator PIKO wymaga znajomości systemu ósemkowego (ile trzeba zażyć narkotyków aby wpaść na pomysł użycia tego systemu w sprzęcie powszechnego użytku? W ATARi ćpali, czyżby PIKO też wprowadził taką praktykę?) dlatego wygodniejszy jest ROCO MultiMouse, który też ma sporo wad, nawet bardzo dużo, więcej niż PIKO ale przynajmniej pracuje w systemie dziesiętnym.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
r-mik

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Poprawione Pc2 i Pc6
Mam nadzieję, że więcej błędów nie ma, bo prace nad softem dekoderów sa zawieszone na 2-3 tygodnie. Nie oznacza to, ze nie ma ich w sprzedaży. na poniedziałek będę miał niewielką (25szt) ilość. Trochę muszę zostawić do testów, trochę jest zarezerwowanych, na sprzedaż będzie jakieś 10 szt.

PS
Na niektóre błędy nie ma rady ale inne można poprawić przez np mapowanie.

Ponad 20 lat (1994-2016 teraz sporadycznie) konfigurowałem centrale (teraz serwety telekomunikacyjne) Slicana. Bywało, że poprawiałem po "fachowcach", którzy twierdzili, że "Takiej opcji nie ma w tej centrali". Mnie jednak "taką opcję" udawało się uzyskać. Nie bezpośrednio, nie było "ptaszka "Taka opcja" ale używając kilku opcji dało się ją uzyskać. Czasem producent dziwił się, ze zrobiłem coś z pozoru niemożliwego, niczym wyświetlanie grafiki na ramkach Commodore 64/128 czy odtwarzanie głośnych sampli na nowych SID i to bez wyłączania układu VIC a co ważniejsze, w przerwaniach.
W dekoderze daję możliwość bardzo elastycznej konfiguracji. Czasem dzięki temu można poprawić błędy zanim ja je poprawię lub uzyskać opcje, których nawet nie przewidziałem. Z tego powodu, każde Fo ma możliwość uzależnienia przód/tył, stoi/porusza się, płynne światła (dla wyjść z PWM), płomień, pantograf itp. Nie ograniczam tych funkcji do kilku wybranych wyjść. Można się przyczepić, że dekoder oferuje 21 Fo a tylko 13 ma PWM. Można ale ile innych dekoderów oferuje 13 Fo? Ile z nich ma PWM? Jeśli 13 PWM to mało zmodyfikuję soft aby było ich więcej, warunek to zakup 20 dekoderów z takim softem. To w praktyce daje soft za darmo. Taka modyfikacja to 10-20 godzin pracy razy 100zł daje 1000-2000zł. Koszt 20 dekoderów to ok 2600zł. To daje 600zł w prezencie. Taki jestem elastyczny! Ale ju z nie długo. Jak @Alana nie przejmie biznesu nie wiadomo co będzie z dekoderem. Może będzie tylko cieszył moją makietę, która mam zamiar zacząć budować.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki