• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa peronu

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#1
Witam,
Ponieważ nie chcę popełnić błędu, a informacji na forum nie znalazłem,
chciałem się dowiedzieć o odległości a i b (w mm) w załączonym przeze mnie obrazku.
Teoretycznie mogę zrobić orientacyjnie, ale nie mam pewności czy wszystkie wagony i lokomotywy są jednakowej szerokości (nie chcę żeby coś utknęło/haczyło przy wjeździe).

Z góry dzięki
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Myślę, że pomocne mogą być normy NEM: 102 - skrajnia budowli dla toru prostego i 103 - to samo dla łuków. Zwracam uwagę, że na kolei, także miniaturowej, wszystkie wymiary poziome podaje się od osi toru, a nie od boku szyny czy końca podkładu (te ostatnie mogą mieć przecież różną długość!), a wymiary pionowe od poziomu główki szyny. Tak też są podane wymiary w normach NEM.
 

Załączniki

OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#3
Andrzej Harassek napisał(a):
Myślę, że pomocne mogą być normy NEM: 102 - skrajnia budowli dla toru prostego i 103 - to samo dla łuków. Zwracam uwagę, że na kolei, także miniaturowej, wszystkie wymiary poziome podaje się od osi toru, a nie od boku szyny czy końca podkładu (te ostatnie mogą mieć przecież różną długość!), a wymiary pionowe od poziomu główki szyny. Tak też są podane wymiary w normach NEM.
Jak zawsze wielkie dzięki Andrzeju.
Poszukam informacji o tych normach.
Podałem od podkładu, bo wygodniej byłoby mi odmierzać.
Zapamiętam na przyszłość.
 

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
82 1 0
#8
Wszystko zalezy od rodzaju peronu, czy niski czy wysoki , oraz od nawierzchni ułożonej na peronie. W rzeczywistości perony niskie bydowało sie w odległości 1600mm od osi toru, a wysokość ich wynosiła na ogoł 30cm. Piszę tutaj o peronach głównie budowanych na małych stacjach.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#9
Dla przykrych niespodzianek w stylu haczenie wiązarów i innych elementów odsuń peron +- 1,5mm od osi toru. Optycznie nie będzie to wiele, a unikniesz potem niepotrzebnych stresów.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#10
Zbyszku, właśnie tego typu sytuacje przewidują normy NEM, które nie są tylko suchym przeliczeniem wymiarów prawdziwych do odpowiedniej skali... :)
 

Podobne wątki