• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa parowozu Pt47

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
#42
Piękny model - Napewno dużo czasu i pracy zostało dużo włożone w ten piękny model.
Jeden z nielicznych wątków, które warto prześledzić i popatrzeć ....
Czekam na końcowy efekt prac bo będzie na pewno Piękny !!!
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#43
Nie wyznaczaj sobie terminów do skończenia tego dzieła, bo to stwarza niepotrzebne nerwy, które później widać w końcowym efekcie
Witam i dziękuję za miłe słowa. Co do tych terminów ukończenia modelu to było już kilka. Dzisiaj to nie chęć szybkiego ukończenia budowy jest celem, lecz ujrzenie tej pięknej lokomotywy już na torach. Generalnie chciałem sprawdzić czy uda się zbudować taki model, dbając o zachowanie największej ilości detali i najlepszą jakość wykonania. Jakość będzie jaka będzie, czasem zastanawiam się właśnie, czy montować elementy zapożyczone/przerobione czy kupione u producenta np. wspomniana w wątku armatura. Myślę, że wykonanie samemu, daje większą satysfakcję. Oczywiście sam zapożyczyłem sporo a i kolega Ranger, namówił mnie do zakupu paru detali.
A to że elementy nie są klejone to w jakim sensie ważne?
Wspominałem już, że założyłem sobie, iż w budowie tego modelu musze jak najwięcej elementów łączyć a nie kleić. Sens jest taki by móc w efekcie końcowym rozłożyć całość do malowania. Oczywiście nie mówię tu o drobiazgach czy innych detalach takich jak np. blachy ryflowane itp. Nie wiem jeszcze bo nie liczyłem ale pokażę na końcu z ilu elementów składa się ten model. Myślę, że z kilkudziesięciu. Przy takiej manufakturze, dorabianiu, przymierzaniu itp. pomyłka na jakimś etapie musi być do szybkiej korekty bez efektów ubocznych.
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 35 1
#44
Zazdroszczę Ci i podziwiam - zarówno zaangażowanie jak i umiejętności.
Bardzo chciałbym dołączyć do grona osób, które potrafią zrobić i zrobiły jakiś model, ale niestety nie jest to możliwe bo wzrok już nie ten, łapki się trochę trzęsą, czasu nie ma, a i miejsca w mieszkaniu nie za dużo.
Ale podziwiam szczerze i kibicuję :)
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#45
I znowu w wolnej chwili doszło trochę detali. Parowóz już ładnie jeździ, ma pełną elektrykę i oświetlenie. Najbardziej cieszę się z płynnej jazdy, nic nie wadzi nic nie ociera, no i prawie za pierwszym razem udało się zgrać koła. Wykonałem jeszcze raz wiązary, tym razem z blaszki i jest super. Te z polistyrenu coś nie grały. Na tym etapie już więcej nie dokładam. Oczywiście na modelu są duże braki w osprzęcie ale mam już wszystko. Reszta już po pomalowaniu.
 

Załączniki

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#46
Wygląda super. Jak krótko ją sprzęgłeś z tendrem? Rama tendra nie zahacza Ci o stopnie pod budką na łukach?
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#47
Na zdjęciu jest bez sprzęgu, zrobiłem połączenie, które jest na sprężynie od strony tendra a od strony parowozu jest trzystopniowa regulacja połączenia. Zależy w jakich warunkach będzie się prezentował. Trzeci stopień połączenia wychodzi tak aby rama nie zahaczała o stopnie.
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#48
Nie mogę doczekać się kolejnych zdjęć. Piękny model i zbudowany od podstaw. Ciekawi mnie na jakie malowanie się zdecydujesz. Czy będzie to sterylne malowanie po naprawie, czy też maszyna spracowana z wyraźnymi śladami eksploatacji. Malowanie będzie tak samo trudnym etapem jak budowa bryły modelu. Trzymam kciuki za powodzenie w realizacji wszystkich planów związanych z budową tego modelu. Prawdziwe modelarstwo, na najwyższym poziomie.
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#50
Lokomotywa skończona, no prawie. Zostało osadzić wiatrownice, podłączyć dekoder i kilka korekt malarskich.
Muszę powiedzieć, nie chwaląc się, że wygląda pięknie. Lokomotywa ma nr 80, przydział Słupsk, DOKP Gdańsk.
Prace rozpocząłem na jesień 2017, a więc dwa lata z przerwami. Warto było, choć czasami miałem dość. Załączam parę fotek z dzisiaj.
Teraz przerwa a w przyszłym tygodniu finał i wstawię ładniejsze zdjęcia i może małą relację z ostatniego etapu.
Pozdrawiam.
 

Załączniki

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#52
Lokomotywa skończona, no prawie. Zostało osadzić wiatrownice, podłączyć dekoder i kilka korekt malarskich.
Michał, parowóz super. Nie martw się, dwa lata to całkiem szybko :)
Natomiast jeśli piszesz o korektach, oglądając uważnie Twoje zdjęcia po pomalowaniu modela mam trzy uwagi:
- komin: czy nie jest odrobinkę za wysoki...? teraz rzucił mi się w oczy, bo przypomniałem sobie jak w swojej skracałem go na gotowym modelu...
- klapy wlewowe wody na tendrze: w oryginale ich powierzchnia jest na tym samym poziomie, co powierzchnia poszycia przed i za klapą. Nie wystają ponad poszycie. Zrobiłem taki sam błąd, ale kolega z klubu, który znał te parowozy na pamięć wytknął mi to natychmiast i udało mi się to poprawić już po pomalowaniu.
- czy odstęp dolnej krawędzi ramy tendra od górnej krawędzi ram wózków nie jest nieco za duży?

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję dzieła!
Sławek
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#53
Model gotowy. Sławek, zgadzam się z twoimi uwagami ale nie odważyłem się na poprawki. Myślę, że znalazło by się jeszcze kilka niedociągnięć.
Jestem zadowolony. Wszak to ręczna robota. Lokomotywa ładnie jeździ. Oświetlenie przednie na diodach smd/światłowód/koralik i tył załączany f1,f2. Tender jak już kiedyś wspomniałem, połączyłem dyszlem na sprężynie, z trzema otworkami do łączenia z parowozem. Generalnie model powstał bez żadnego projektu. Do dyspozycji miałem kilkadziesiąt zdjęć, podpierałem się czasem wydawnictwem Angraf i jak wspominałem na początku, chciałem, zainspirowany modelem Kolegi Sławka SD, któremu bardzo dziękuję za wsparcie, sprawdzić czy da się taki model zbudować.
Wstawiam jeszcze kilka zdjęć i zachęcam do budowania parowozów.
Pozdrawiam.
 

Załączniki

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
#54
ja to się zastanawiam ,co Wami kieruje wstawiać ledy zamiast żarówek do latarni ?
popełniłem ten błąd 3-4 razy na życzenie klienta tylko i wyłącznie i stwierdzam jednoznacznie z czystej nie przymuszonej woli ,że efekt ledowych kwadracików oklejonych szklanymi kulkami zabija ,lżej trochę , rani duszę parowozu.
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#56
że efekt ledowych kwadracików oklejonych szklanymi kulkami zabija
Ledy są pod wkładem i w ogóle ich nie widać. Światło przechodzi krótkim odcinkiem światłowodu, zakończonego koralikiem, który imituję właśnie bańkę żarówki. Kiedyś montowałem żarówki od Zbyszka Kluby, ale teraz myślę, że właśnie ten sposób daje lepszy efekt.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#57
Janusz, już kiedyś o tym rozmawialiśmy. Żarówki spoko ale w przypadku awarii jest klops. Dajesz jakież zabezpieczenie tych żarówek? Dobrze zrobiona ciepła dioda z kuleczką i odbłyśnikiem przewyższa żarówkę lata świetlne.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
#58
Zarówno leda jak i żarówkę można spalić w ułamku sekundy. Żywotność w brew pozorom porównywalna.(!)
Światło ,kultura świecenia, barwa, błysk , żarniki , tryb pozycyjnego świecenia / postojowe nie porównywalna na rzecz żarówki.
A CUD KULKA SZKLANNNA LUBI PŁATAC FIGLE ,
widziałem modele z zielonymi światłami ,gdyż szkło w kulce było lekko skażone zielenią,zaś po innym katem jest poświata niebieska -pryzmat
a kysz szatanie z takimi pomysłami...............
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#59
Tak czy inaczej Michał pokazał, że nie taki parowóz straszny - Michał, czy planujesz pokazać się z nim na jakiejś imprezie modułowej w najbliższym czasie?
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#60
Klasa Michał. Gratulacje. Model parowozu zbudowany od podstaw i to parowozu z taką ilością osi. . . . . Modelarstwo z najwyższej półki. Wyzwań zaraz Ci zabraknie na kolejne projekty
 

Podobne wątki