• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 Budowa modelu lokomotywy "Jupiter 60" w skali 1:25

Wojtek-Opole

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich . Rozpocząłem budowę modelu parowozu Central Pacific No.60 JUPITER. Model powstaje na bazie wycinanki "Modelik". Materiałem do budowy nie będzie jednak karton, tylko polistyren HIPS.
Poniżej fotki z rozpoczętej budowy. Sklejone elementy, pryśnięte zostały szarym "Motipem" - mat, w celu "wyciągnięcia" wszelkich niedokładności.


Pozdrawiam wszystkich
Wojtek
 
Ostatnio edytowane:

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#5
Super sprawa , mam go zrobionego piękna maszyna .
Ten pochodzi z fabryki Rogers Lokomotiv , jest jeszcze podobny Z Mason Machine Works i też warto by go do kolekcji zrobić .
http://www.oldmodelkits.com/index.php?detail=12464&page=1
Będziesz musiał mieć trochę miejsca na półce :)
Od razu tez patrząc na ten parowóz nie sposób wspomnieć o filmie z aktorem komediowym z okresu kina niemego z takim tytułem jak nazwa parowozu .;)
 
OP
OP
Wojtek-Opole

Wojtek-Opole

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Baldwin, chętnie bym sobie pooglądał ten model w Twoim wykonaniu. Jeżeli masz jakieś fotki z budowy, czy zdjęcia wykonanego modelu, bardzo proszę, wstawiaj, albo daj linka gdzie można pooglądać.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#7
Film podlinkowany przez Baldwin'a to wręcz podręcznik techniczny kolei amerykańskich od lat 1840 do 1930r:
- kolej W&A.R.R czyli Western & Atlantic Railroad of the State of Georgia - tor na 5 stóp czyli 1,524 mm, później dopiero przekuty na 4 ft 81⁄2 in czyli 1435mm w 1886r.
Na filmie jest właśnie tor 5 stopowy.
- sprzęgi "link and pin" popularne w XIX wieku aż do późnych lat 30tych, ale wtedy już tylko w ruchu własnym, składy z mieszanymi sprzęgami możliwe.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#8
Co do modelu to prezentowałem na dioramie z mostem drewnianym na jednym z przeglądów modelarskich organizowanych w Warszawie w PKiN .
Był też artykuł w Model Hobby ale to było bardzo dawno ,obecnie model z diorama zalegają gdzieś w pudle na strychu .
Jak trafi się trochę wolnego to spróbuję wyciągnąć to z pudła i coś cyknąć ale zapewne to trochę potrwa .
Rzeczywiście model jest zrobiony na tor 5stóp .
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#12
Przypomina mi się powrót do przyszłości III :)
W filmie "Powrót do przyszłości III" była lokomotywa o układzie osi 4-6-0 (Ten-Wheleer) a nie 4-4-0 (American) jak Jupiter w tym wątku.
Lokomotywa z filmu została zbudowana w 1891r przez Rogers Locomotive Works dla Sierra Railway. Nosiła numer 3, w 1918r w czasie wykolejenia została zniszczona
oryginalna drewniana budka, wymieniona na stalową. W1932r odstawiona w krzaki do kasacji,w 1946r uratowana od złomowania przez studio filmowe z Holywood.
Lokomotywa brała udział w ponad 100 filmach/serialach - w "Bonanzie" też ją widać.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 15

Podobne wątki