• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa makiety...

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#21
Deloryn napisał(a):
Lol... Nie będę się na temat polityki i emerytur wypowiadał, zresztą nieważne. Chodzę do jednego z najlepszych gimnazjum w województwie i o dziwo czytać umiem. Ok, przejrzę sobie wszystkie wątki dwudziesty raz, może znajde coś wreszcie. Człowieku, to, że jesteś starszy, nie czyni cię profesorem, a tym bardziej kimś bardzo "samodzielnym". Przecież to forum chyba po to jest, nie? Jak masz zamiar, żeby pisać takie posty, to lepiej nic nie pisz, bo to mi w niczym nie pomaga. Pytasz, czego w gimnazjach uczą. W zasadzie większość to nieprzydatne rzeczy, np. rozkład zdania współrzędnie jakiegoś tam, rozmnażanie ziemniaka. Sorry za off-top, ale irytują mnie takie posty.
I co z tego, że chodzisz do najlepszego gimnazjum w województwie jak logicznego myślenia Cie nie nauczyli. Czytajac tematy w relacjach. Nawet czytać nie trzeba wystarczy oglądać same zdjęcia i zobaczysz co jeszcze musisz zrobić.

Projekt też nie jest zbyt fajny wieczorem coś nakreśle. Tylko określ klimat, ma być magazyn, fabryka, szopa na lokomotywy?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#23
Szanowni koledzy-forumowicze:

Pokolenie chodzące do dzisiejszego gimnazjum, to poczwarki. Wystarczy włączyć na chwilę MTV (bo do nich skierowane są te wykolejone-nomen omen-programy)żeby się o tym przekonać. Jak dzieci pochodzą z rodzin patologicznych, to już w ogóle jest masakra.
Wiem, co piszę, bo uczę w gimnazjum z tą "drugą" grupą społeczną.
Nawet jak już mają dobre wzorce z domu, to towarzystwo w szkole je wypacza.


Niemniej jednak są jednostki, które są w stanie dać sobie radę i nie pójść w złą stronę.
Mam nadzieję, że Deloryn jest jedną z nich. Już ma lekko kolega zamieszane w głowie, o czym świadczą pytania z pierwszego postu.

Ale jest nadzieja, bo chce bawić się w modelarstwo, a nie w głupie gry na kompie, czy kupować na allegro co chwila nowe gadżety elektroniczne.

Deloryn:

Dobrze, że określiłeś już, co chcesz mieć na torcie. I tak jesteś szybszy niż ja, bo narazie jeszcze jestem w fazie planowania. Narazie zdecydowałem się na rodzaj taboru i niezbyt wymagający układ torów.
Jak już się zdecydowałeś na coś konkretnego, to poszukaj na tym forum pod swoim kątem tego, co Ci potrzeba. Myślę, że dużą wskazówką mogą być nazwy działów lub/i tytuły wątków.
Spróbuj zrobić jeszcze raz plan (może w innym programie-linki są w dziale Makieta, wątek "Demo Anyrail"). Zacznij od tego. Wstaw zdjęcia swoich "zdobyczy" i poszukaj i wstaw zdjęcia klimatów jakie chciałbyś uzyskać na torcie.

Jeśli nie wiesz, jak się robi góry, czy coś innego, zajrzyj do działu "techniki modelarskie". Niestety przejrzenie to nie wszystko - trzeba poczytać.
Uważam, że na 99% Twoich SENSOWNYCH pytań znajdziesz tu odpowiedź.

Miłej lektury.
k
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Spoko, zaraz wyjdzie, że jestem uzależniony od różnych używek itp... Większość osób w moim wieku to tacy jak ich określił Kris. Ale ja się odrobinkę wyróżniam, więc proszę o trochę szacunku.
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#25
Deloryn napisał(a):
Spoko, zaraz wyjdzie, że jestem uzależniony od różnych używek itp... Większość osób w moim wieku to tacy jak ich określił Kris. Ale ja się odrobinkę wyróżniam, więc proszę o trochę szacunku.
No to jednak jeszcze się odezwę.
1. Udowodnij to, że się wyróżniasz z tłumu i weź sobie do serca rady starszych i bardziej doświadczonych.
2. Jeśli Młody Człowieku domagasz się szacunku to zacznij szanować innych czyli zastosuj się do punktu 1.
Jak mawiał ś.p. Profesor Stanisławski: "I to by było na tyle".
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#27
Deloryn napisał(a):
Ok. Czytając temat stwierdziłem, że muszę zmienić trakcję. Jak zrobie to wstawię.
Czyli co zmienić? Co masz na myśli?
Mam wrażenie, że bardzo mylisz pojęcia, co jest jeszcze jednym dowodem na to, że nie czytasz różnych wątków ze zrozumieniem, a tylko na szybko przeglądasz.

Pojęcie to było wielokrotnie tłumaczone w wielu wątkach...

Pozdrawiam.
Tomasz Wójczyk.
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Ok, w załączniku mam narysowane tory - tylko to samo co ostatnio, program jest w wersji trial i nie mogłem znowu wszystkich torów położyć. Jakby co to to są dwa owale połączone. Jeszcze może coś tam dorobię, bo zostanie trochę torów. Całość to około 3,2 m x 1,3 m
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#29
I to, że dajesz plan w Anyrailu znowu potwierdza fakt, że nie czytasz wszystkiego, lub nie czytasz ze zrozumieniem. Dałem Ci ścieżkę do różnych programów, gdzie nie ma ograniczeń, a też są za darmo i można stworzyć cały plan, bez ubytków.
No chyba, że jesteś z natury uparty, to już nic z tym nie zrobimy chyba :)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#31
No, fajno. To teraz jeśli chcesz mieć conajmniej jedną stację, to na dzieńdobry ten przejazd z zewnętrznej na wewnętrzną pętlę daj na dół na prawą stronę. Będzie bardziej "życiowo" ;) Chyba, że stację chcesz mieć na łuku z lewej str(???). Bywają takie stacje i w realu i na makietach.
W dziale linkownia są linki do stron ze schematami makiet i stacji.
Przejrzyj sobie to:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=mb99
a jak nic nie znajdziesz, to przejrzyj sobie to:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp

i dopasuj do swojej bazy, którą już masz i nie musisz jej drastycznie zmieniać, bo jest dobra pod rozbudowę. Ja też planuję "wannę" 2torową.

Do dzieła :)

PS. Gleis (niem.) - tor, więc gleisplan to plan/układ torów :) dot. 2linku.
PS.2. Nie sugeruj się, że to plany pod TTkę, rozwiązania są uniwersalne.
 

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#32
Ja bym się uparł tu nad małym przystankiem z dwoma peronami.Wokół przystanku można stworzyć fajny klimat małej wioski.Większa stacja potrzebuje bocznic i jakiegoś zaplecza.Pomyśl też nad tunelem na łuku.
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#33
@KRIS
Dzięki za artykuły. Poczytam sobie, w końcu mam teraz ferie.

@KPEV1884

Planuję max 2 stacje, takie małe i wiejskie :) Jakaś wioska, tunel też może być. Dużo zieleni.

#EDIT
Dodam jeszcze, że mój zestaw startowy pochodzi z V epoki. Taurus + BR 218
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Dylemat

Witam ponownie. Mam dylemat - kupić jeszcze tory czy nie? Jeśli nie kupię, będzie mógł naraz jeździć tylko jeden pociąg. A jak dokupię to mogłyby jeździć dwa pociągi. Jaki wariant jest lepszy? Moje tory na chwilę obecną:
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#36
Re: Dylemat

A ja bym pozostał przy tym projekcie.
Jak dołożysz torów to owszem będą jednocześnie jeździć dwa składy ale nie będzie zabawy z czekaniem aż jeden skład dojedzie i wówczas ruszy drugi.
ponadto przy dwóch torach na szlaku włączysz kolejkę i będziesz stał i się gapił a tak będziesz zmuszony do zabawy.
Tak więc proponuję pozostać przy jednotorowym szlaku. Ale to jest moje zdanie ;)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#37
Tak naprawdę, to ZALEŻY OD CIEBIE, jaką formę zabawy przyjmiesz.
Sam siebie zapytaj, co lubisz, co Ci się podoba itd, bo TYLKO TY wiesz to najlepiej.
Ten układ nie jest zły, ale mnie osobiście znudził się już po kilku sekundach patrzenia na niego :)

Ja ostatnio zastanawiam się nad tym układem:
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 7&kat=p_01
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 6&kat=p_01
dodatkowo z tymi bocznicami towarowymi "u góry":
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 0&kat=p_01
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 1&kat=p_01

Rób po swojemu, a w razie problemów technicznych (na które rozwiązań nie znajdziesz po >>uporczywych poszukiwaniach<< na forum), pytaj.
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#38
@Kris

Ten pierwszy plan to za wysokie progi jak dla mnie... Ale myślę, że albo pozostanę przy tym co mam, albo wezmę ten zwykły (dwa owale połączone).
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#40
A propo postępów... Złożyłem swój pierwszy domek (!). Jak znajdę aparat to wpuszczę zdjęcia. Jest trochę śladów po kleju, ale myślę, że jak na pierwszy raz to jest ok.
 

Podobne wątki