• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa makiety...

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich, czy ktoś może mi wytłumaczyć, od czego w "tym" zacząć? Mam już zestaw startowy, zamówiłem sobie też paczkę z dodatkowymi torami i domek... Za niedługo paczka powinna dojść. Tu link do video z moim zestawem startowym:

http://www.youtube.com/watch?v=P2ejcNdPnic

No więc tak. Co dalej?? :D
Mam poczekać i uzbierać na matę trawiastą, czy szuter, czy co...? Jak widać, miejsca mam dosyć dużo, trakcję przygotowałem w programie AnyRail i pomierzyłem, po dołączeniu nowych torów, które już do mnie jadą, będę miał na prawie cały stół (przedłużę cały zestaw). Jeśli temat jest nieczytelny, po prostu powiedzcie mi:

- Co dalej z tym zrobić
- Na co teraz zbierać pieniądze
- Od czego mam zacząć.


Aha, dodam jeszcze, że całość ma mieć ok. 1,2m x 3,1 m

Pozdrowienia!
 

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
Deloryn napisał(a):
Aha, dodam jeszcze, że całość ma mieć ok. 1,2m x 3,1 m

Pozdrowienia!

Fajnie.Pomysł masz?Zaplanuj układ torowy na początek.Określ się co chcesz zbudować, jaki klimat.Czy ma to być tort,moduł,czy klimat fabryczny,czy cukierkowe niemieckie miasteczko,czy może klimaty typowo polskie.Tego typu informacje musisz mieć w głowie.

Twój następny post tylko z planem.Powodzenia.
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Hmm... To ma raczej być tort... W zasadzie to mój pierwszy raz z czymś takim, a słyszałem, że "tort" jest najłatwiejszy. A klimaty polskie, to co masz na myśli? Pełno rozwalonych wagonów i syf? :p

Tu mój plan zrobiony w AnyRail:

- podstawa (czyli sam zestaw startowy):

- rozbudowany (czyli łącznie z tym, co przyjdzie pocztą... w tych przerwach między torami są tory, bo program jest w wersji trialowej i mogłem tylko kilkadziesiąt torów postawić, mam nadzieję, że obczaicie o co chodzi xD)

Proszę o odpowiedź :D
 

Załączniki

OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Hmm... Po przejrzeniu fotek, polskie klimaty mi się bardziej podobają :)

Czyli ustalone: "polska" makieta.

A teraz co dalej? Na co przeznaczyć następne kieszonkowe? Szutrować, kupić matę trawiastą czy co?
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#9
Może tak zamiast pytać najpierw spróbujesz poczytać. Na tym forum jest bardzo dużo odpowiedzi na twoje pytania. Czy nastolatek może być chociaż trochę samodzielny? Czego w tych gimnazjach uczą? Już dawno mówiłem, że reforma szkolnictwa nic dobrego nie da :twisted:
Pytanie "co dalej?" jest złe!
Pytanie "jak?" jest dobre! Warunek zadania tego pytania - brak odpowiedzi na tym forum!
Prowadzenie za rączkę to jest dobre w przedszkolu!

Deloryn! Umiesz zrobić filmik, wrzucić go na YouTube, pisać też umiesz, znalazłeś w necie to forum, a czytać nie umiesz!?Wstyd!

Panowie! Jak młodzież będzie tak "samodzielna" to kto zarobi na nasze emerytury!
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#10
Według mnie musisz popracować jeszcze nad planem, bo ułożyłeś go sobie, wszystko zrobisz dookoła pięknie i elegancko, a potem.. zorientujesz się że po Twoim torowisku nie mogą jeździć 2 składy jednocześnie! Masz sporo miejsca, wykorzystaj je.

W załączniku jeden z moich projektów.
 

Załączniki

OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Lol... Nie będę się na temat polityki i emerytur wypowiadał, zresztą nieważne. Chodzę do jednego z najlepszych gimnazjum w województwie i o dziwo czytać umiem. Ok, przejrzę sobie wszystkie wątki dwudziesty raz, może znajde coś wreszcie. Człowieku, to, że jesteś starszy, nie czyni cię profesorem, a tym bardziej kimś bardzo "samodzielnym". Przecież to forum chyba po to jest, nie? Jak masz zamiar, żeby pisać takie posty, to lepiej nic nie pisz, bo to mi w niczym nie pomaga. Pytasz, czego w gimnazjach uczą. W zasadzie większość to nieprzydatne rzeczy, np. rozkład zdania współrzędnie jakiegoś tam, rozmnażanie ziemniaka. Sorry za off-top, ale irytują mnie takie posty.
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#12
Deloryn napisał(a):
Lol... Nie będę się na temat polityki i emerytur wypowiadał, zresztą nieważne. Chodzę do jednego z najlepszych gimnazjum w województwie i o dziwo czytać umiem. Ok, przejrzę sobie wszystkie wątki dwudziesty raz, może znajde coś wreszcie. Człowieku, to, że jesteś starszy, nie czyni cię profesorem, a tym bardziej kimś bardzo "samodzielnym". Przecież to forum chyba po to jest, nie? Jak masz zamiar, żeby pisać takie posty, to lepiej nic nie pisz, bo to mi w niczym nie pomaga. Pytasz, czego w gimnazjach uczą. W zasadzie większość to nieprzydatne rzeczy, np. rozkład zdania współrzędnie jakiegoś tam, rozmnażanie ziemniaka. Sorry za off-top, ale irytują mnie takie posty.
Ale mi przysrał, wymiękam i przestaję zaglądać do działu dla początkujących.
Chciałem zmotywować młodego do działania, ale nie wyszło.
Jeśli już wszystko przeczytał 19 razy to owszem umie czytać, tyle że bez zrozumienia.
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#14
Deloryn napisał(a):
Lol... Nie będę się na temat polityki i emerytur wypowiadał, zresztą nieważne. Chodzę do jednego z najlepszych gimnazjum w województwie i o dziwo czytać umiem. Ok, przejrzę sobie wszystkie wątki dwudziesty raz, może znajde coś wreszcie. Człowieku, to, że jesteś starszy, nie czyni cię profesorem, a tym bardziej kimś bardzo "samodzielnym". Przecież to forum chyba po to jest, nie? Jak masz zamiar, żeby pisać takie posty, to lepiej nic nie pisz, bo to mi w niczym nie pomaga. Pytasz, czego w gimnazjach uczą. W zasadzie większość to nieprzydatne rzeczy, np. rozkład zdania współrzędnie jakiegoś tam, rozmnażanie ziemniaka. Sorry za off-top, ale irytują mnie takie posty.
Jeżeli już przejrzałeś wszystkie wątki tyle razy, to jak to dobrze spostrzegł BORUCH znaczy, że czytać może i umiesz, ale bez zrozumienia. I nic tu do tego nie ma Twoje jedno z najlepszych gimnazjów w województwie.

Kolego Deloryn, naucz się przede wszystkim trochę pokory. Nikt na złość zrobić Ci nie chce, ale większość rzeczy, o które pytasz, było już na tym forum wielokrotnie poruszane.
Twoje pytania niestety na samodzielność nie wskazują...
Jest też opcja "szukaj", której większość początkujących małolatów wydaje się nie zauważać.
Następnym razem zanim bezsensownie zaczniesz klepać w klawisze zastanów się trzy razy nad tym co masz zamiar napisać.

Pozdrawiam.
Tomasz Wójczyk.

EDIT: poczytaj to: viewtopic.php?f=1&t=3004 i to: viewtopic.php?f=1&t=5771
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#15
Jeśli ktoś od razu nie skorzysta z Google, wyszukiwarek i postów już stworzonych, to na pewno nie zmotywuje go do tego inna osoba.
Z drugiej strony, jak o coś pytasz i Ci odpowiadają: "skorzystaj z Google", to nie biorą pod uwagę tego że właśnie dzięki takim pytaniom Google istnieje i ma się dobrze, a posty elegancko się pozycjonują (to tylko przykład).
Więc na mój gust, im więcej pytań - tym lepiej, bo skorzystają na tym osoby które "czytają ze zrozumieniem", tym bardziej że to dział "Dla początkujących". Takie odpowiedzi tylko odstraszają młodych modelarzy bo stwierdzą: "Wolę nie pytać, bo zaraz mnie tu zjadą na śmierć i tylko podniosą ciśnienie." i ucieknie na inne forum. BRAWO :D
Według mnie to chyba normalne, że każdy chce być traktowany indywidualnie.
Deloryn nie zrażaj się, zaraz mnie pewnie też zjadą że Cię bronie i mam swoje zdanie na ten temat.
 

Tomasz Wojczyk

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
5 0 0
#16
ffox napisał(a):
mnie pewnie też zjadą że Cię bronie i mam swoje zdanie na ten temat.
Dlaczego? Każdy ma prawo swoje zdanie zaprezentować, tak jak i ja to zrobiłem mimo, że zgoła odmienne było.
I nie chodzi mi o to żeby Deloryn nie pytał w ogóle, ale pytania w stylu:

Deloryn napisał(a):
Mam poczekać i uzbierać na matę trawiastą, czy szuter, czy co...?

...

Na co teraz zbierać pieniądze
to są pytania na poziomie dziesięciolatka a nie ucznia jednego z najlepszych gimnazjów w województwie.

Deloryn zastanów się co chcesz mieć na makiecie, a będziesz wiedział co Ci będzie potrzebne i na co zbierać pieniądze. Tego Ci akurat nikt na forum nie podpowie.

Co do mat trawiastych. Mnie się nie podobają. Zdecydowania bardziej polecam trawę elektrostatyczną.
 

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#17
Dokładnie, skąd mamy wiedzieć co Ci w głowie siedzi.Musisz odpowiedzieć na pytanie czy chcesz dużą stacje z zapleczem,fabryki,szlak z małymi wioskami...Jeśli zrobisz tort, to proponuje Ci zbudować teren górzysty z tunelem, aby pociąg nie był cały czas widoczny.Tektonika terenu ma bardzo duży wpływ na wygląd makiety.Ja budując tort, zbudował bym mały przystanek zamiast dużej stacji.Zobacz na linki które wyżej Ci wstawiłem, jaki klimatyczny jest mały przystanek Paproki kolegów z ŁKMK.Proponuje Ci, abyś w plenerze umieścił wiejski klimat.Na torcie nie może być naćkane bo jest nieczytelny.


Obejrzyj moim zdaniem dwa najładniejsze torty, prezentowane na forum:
viewtopic.php?f=43&t=7753
viewtopic.php?f=43&t=7477

I jak zdecydujesz się to zaprezentuj jakiś plan
 
OP
OP
D

Deloryn

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
No i dlatego się pytam, bo nie miałem z tym styczności... Czy pod makietę kładzie się po prostu matę, czy jest to jakiś bardziej skomplikowany proces? I na jakim podłożu mam to składać? Ja się nie znam, dlatego pytam... Ale wydaje mi się, że szutru nie klei się na stole bez żadnej nawierzchni. Hmm, chciałbym mieć na makiecie jedną małą stacyjkę i ewentualnie jakiś mały dworzec. Dużo zieleni, jakaś wioska... Ale żeby nie było całkowicie cukierkowo, tylko w miarę realistycznie. Nie wiem też jak robić góry itp. więc na razie nie planuję :p chyba, że się nauczę i to porządnie. Aha, przypomniało mi się - jakim klejem sklejać domki? Bo liczę, że w poniedziałek paczka już przyjdzie :)
 

Podobne wątki