• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Budowa makiety

przemeczek49

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam serdecznie

Jestem nowym użytkownikiem forum. Zacznę szybko od początku. Syn ponad 5 lat dostał na święta zestaw startowy z Piko . Chciałbym rozbudować makietę i poradzić się osób doświadczonych czy mój plan ma sens tz dziś na forum czytałem artykuł o tz pętli i była tam wzmianka o zwarciu . Dopiero zaczynam przygodę...

Link do filmu z YT co chce uzyskać


Mój plan robiony na szybko (w domu staram się wykonać go w programie Scarm lecz mam małe problemu )
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#2
Witaj na Forum.
Z Twojego schematycznego rysunku wynika, że nie musisz się przejmować problemem tzw. pętli - jak to nazwałeś :)
Wszystko jest ok pod względem elektrycznym.
Bardzo fajna relacja na YT - tylko dźwięk wyciszyłem ;)
Powodzenia w dalszy działaniach.
 
OP
OP
P

przemeczek49

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Witam serdecznie

Bardzo dziękuję za odpowiedzi . Chciałbym dodać ,że film nie jest mój ,znalazłem go na YT I chciałbym stworzyć taki sam układ torów ,lecz mam problem w projekcie ,nie mogę utworzyć pętli w programie SCARM . Mógłbym uzyskać pomoc ? Niestety autor z filmu nie odpowiada na komentarze
 
OP
OP
P

przemeczek49

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Wieczorem mogę Ci zrobić plan w programie SCARM. Czy układ torów i wymiary mają być takie jak na rysunku?
Wieczorem mogę Ci zrobić plan w programie SCARM. Czy układ torów i wymiary mają być takie jak na rysunku?

Marqus byłoby bardzo miło ,gdybyś był tak miły ,właśnie czytałem post gdzie udostępniłeś dla kogoś projekt ,znalazłem parę na forum . Wymiar makiety planuje około max 110-120 x 210-220. Ta z filmu najbardziej mi odpowiada. Nie wiem czy mogę wstawić zdjęcia pobrane z forum ,więc po proszę o maila
 

gogacz

Użytkownik
Reakcje
11 1 0
#7
Witam serdecznie

Bardzo dziękuję za odpowiedzi . Chciałbym dodać ,że film nie jest mój ,znalazłem go na YT I chciałbym stworzyć taki sam układ torów ,lecz mam problem w projekcie ,nie mogę utworzyć pętli w programie SCARM . Mógłbym uzyskać pomoc ? Niestety autor z filmu nie odpowiada na komentarze
Odpowiada, odpowiada... :)
Ale trzeba pisać je pod najnowszym filmem i czekać ok. dwóch tygodni na odpowiedź, a nie pisać pod filmem, który ma ponad dwa lata ;)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#8
Zrób sobie w SCARMie chociaż kawałek tej makiety żeby zobaczyć że przejście z toru głównego na tor pętli zajmie ci DUŻO więcej miejsca niż to wynika z rysunku. Możesz być zaskoczony tym co zobaczysz...
Sprawa numer 2 to szerokość:
będzie Ci bardzo ciężko zrobić tą pętlę na łukach co najmniej R2. Staraj się za wszelką cenę uniknąć R1, bo ci się parowozy po prostu zaklinują.
będzie również prawie niemożliwe postawnienie jakiegoś peronu po lewej stronie, właśnie z uwagi na tą pętlę....
Wiem że rozmiar jest kluczowy dla nas wszystkich, ale musisz wiedzieć co możesz uzyskać na danej powierzchni.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#9
Możesz to spróbować zrobić to w taki sposób:
przemeczek.jpg
Niestety bez dwóch kawałków R1 nie umiem tego zmieścić.
Wyzwaniem może też być odległość torów w prawym dolnym rogu,
ten wewnętrzny musi się tam wspinać do góry, ale jakiś punkt wyjścia masz :)
 
OP
OP
P

przemeczek49

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Witam serdecznie po dłuższej przerwie . Mam problem z trasą na budowanej makiecie ,a mianowicie wprowadziłem mała zmianę w trasie i kiedy chce ruszyć lokomotywa nic się nie dzieje Screenshot_20190406-094645_Gallery.jpg
Po odczepieniu ,jak jest to zaznaczone na załączniku lokomotywa zaczyna jechać . Co można na to poradzić ?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#13
Fakt, nie zwróciłem uwagi na manipulator. Problem w tym że przy pętli torów szyna w której masz + zasilania trafia na końcu pętli do szyny w której masz - zasilania co powoduje zwarcie. Pojedź sobie palcem po jednej z szyn (np. lewej) i zobacz gdzie dojedziesz. Potrzebujesz odizolować te odcinki torów plastikowymi złączkami izolacyjnymi i wpiąć w to miejsce moduły pętli które będą odwracały + i - zasilania kiedy wjedzie na ten odcinek lokomotywa. Muszą to być moduły działające w analogu. A tak z ciekawości, dlaczemu sterowanie analogowe?
Edit: trochę przesadziłem z przewodami na stałe, to nie pomoże :)

Edit:
To powinno wszystko Ci wyjaśnić.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

przemeczek49

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
Fakt, nie zwróciłem uwagi na manipulator. Problem w tym że przy pętli torów szyna w której masz + zasilania trafia na końcu pętli do szyny w której masz - zasilania co powoduje zwarcie. Pojedź sobie palcem po jednej z szyn (np. lewej) i zobacz gdzie dojedziesz. Potrzebujesz odizolować te odcinki torów plastikowymi złączkami izolacyjnymi i wpiąć w to miejsce moduły pętli które będą odwracały + i - zasilania kiedy wjedzie na ten odcinek lokomotywa. Muszą to być moduły działające w analogu. A tak z ciekawości, dlaczemu sterowanie analogowe?
Edit: trochę przesadziłem z przewodami na stałe, to nie pomoże :)
Syn lat niecałe 6 dostał na gwiazdkę zestaw startowy Piko i tak zabieram się powoli za budowę niekiedy , z czasem dojdzie cyfra , jest to dość drogie hobby więc drobnymi kroczkami dojdziemy do zaawansowanych możliwości i części . Później na spokojnie przeanalizuje Twoja odpowiedz bo dla laika to czarna magia ,ale na chcącego nic trudnego . Mój problem wiąże się z zakupem dodatkowego elementu ? Jeśli tak jakie są to koszta ?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#15
Krótko mówiąc w tych dwóch odłączonych miejscach masz zwarcie spowodowane układem torów w pętlę, szyna dodatnia na końcu pętli "trafia" w szynę ujemną i odwrotnie. Zaznaczyłem na fotkach gdzie się robi zwarcie i gdzie trzeba odizolować i podłączyć moduły pętli. Cenę masz w linku powyżej. potrzebujesz 2 sztuki. Nie stosowałem nigdy tych diodowych, nie wiem jak się to zachowa, tu musiałby się wypowiedzieć ktoś inny.

Screenshot_20190406-094645_Gallery.jpg
Zwarcie.jpg
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#16
Zamiast od razu kupować gotowe moduły za prawie stówę możesz spróbować samemu zrobić za kilka złotych, potrafisz lutować? Masz lutownicę?
Potrzebny będzie sklep elektroniczny w którym kupisz 8 - 10 diod prostowniczych i złączki izolacyjne do torów.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#17
Cześć.
Zwrócę też uwagę na zbyt duży kąt podjazdu/zjazdu. Lokomotywa może nie podjechać z wagonami, a na pewno będzie bardzo zwalniała lub przy zjeździe przyspieszała. Bardzo, ale to bardzo zepsuje Ci to zabawę i przyjemność z manewrów pociągami. Musisz tak to poprawić, aby podjazd był DUŻO łagodniejszy. Najmniej musiałby mieć długość pół okręgu (zielone zaznaczenie). Nie wiem jakie masz plany zabudowy stacji itp, ale przesunąłbym też rozjazdy w inne miejsce (na żółto).
Zwarcie.jpg
 
Ostatnio edytowane:

wezu

Nowy użytkownik
Reakcje
1 1 0
#18
Witam, widzę że zapowiada się fajna makieta. Ja chcę zacząć budować małą makietę, zaczynam od przejazdu kolejowego widzę że posiada pan taki sam moduł sterowniczy do przejazdu. Chcę aby na mojej makiecie też się sam otwierał, proszę o jakieś porady jak zrobić czujniki przy torach na automatyczne otwieranie i zamykanie, może jakieś zdjęcia.
 
Reakcje
37 24 8
#19
Kupujesz gotowy moduł z instrukcją i gotowe. Chyba że sam napiszesz program na procka i wytrawisz płytkę potem wszystko polutujesz i z bani. Wydaje mi się że nie.
Aktualnie to chyba Cyklista , Bogos i Conrad elektronik takie moduły sprzedają.
 

Podobne wątki