• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Budowa makiety w układzie L

cornik14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich. Nazywam się Łukasz interesuję się modelarstwem kolejowym i kartonowym. Postanowiłem zbudować swoją pierwszą makietę w skali h0 w układzie litery "L" na tyle mam teraz miejsca w pokoju (choć planuję coś większego, też w skali h0 jak zakończę budowę budynku gospodarczego). Chciałem zapytać się doświadczonych kolegów czy układ torowiska trzyma się kupy czy wprowadzić jeszcze jakieś zmiany (układ jest fikcyjny i ma służyć przetaczaniu wagonów i wykonywaniu manewrów lokomotywami). Pozdrawiam.:)
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#2
Cześć Łukasz, to nie do końca może będzie odpowiedź na twoje pytanie, ale kilka uwag czy pomysłów do rozważenia.

Po pierwsze jeśli już myślisz o przenosinach to koniecznie podziel to sobie, najlepiej na skrzynki. Mogą być własnego pomysłu, ale naprawdę taki duży projekt warto podzielić na części, które można przenosić.

Po drugie sugerowałbym na części układu stację. W ten sposób możnaby chyba symulować formowanie i rozformowywanie pociągu na stacji końcowej.

Idąc tym tropem wydaje mi się, że jakaś szopa na lokomotywę manewrową by się przydała. Ogólnie bez infrastruktury, trudno się zorientować do czego mają służyć poszczególne tory. Przydałaby się numeracja torów na rysunku oraz budynki na przykład nastawnia, przynajmniej jedna.

Na układach torowych znam się co najmniej słabo, ale wydaje mi się, że powinien być tor do zestawiania/rozformowywania pociągu, tory odstawcze gdzie trzyma się tabor i jakaś komunikacja między nimi.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, ja zdecydowanie zacząłbym od zrobienia tych skrzynek i ustalenia jakiej mogą być szerokości, bo nie wynika to z rysunku a mocno rzutuje na układ.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#3
Moja propozycja.
Niestety nie wiem jaką dokładnie dysponujesz powierzchnią.

Na górze masz :
Tor zdawczo-odbiorczy, komunikacyjny, dwa wyciągi i rampę zębatą.
Po prawej masz:
Tor zdawczo-odbiorczy, komunikacyjny, rampę czołowo boczną, tor z szopą, wyciąg i tor z placem ładunkowym.

Uciekający łuk to tor imitujący jakiś wjazd na grupę dwóch bocznic.
Jak dla mnie zabawy a zabawy w manewry.

1564352068909.png
 
OP
OP
C

cornik14

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Cześć. dziękuję za uwagi, makieta zostanie podzielona na mniejsze części ze względu na to że będzie wchodzić w światło drzwi wejściowych do pokoju.
Makieta zostanie w tym miejscu raczej na stałe będzie służyć jako "tor doświadczalny" dla większego tematu.
Po lewej jak i po prawej stronie planowałem dwie stacje wraz z peronami między torami. Po prawej od łuku szopa dla sm42 wraz z torem bocznym a po lewej magazyn z rampą a i będą dwie nastawnie dla każdej ze stacji.
Makieta z prawej strony będzie miała szerokość ok 60 cm długość ok 4,10 m a po prawej szerokość ok 50 cm. a długość ok 3,20 m wymiary pokoju nie pozwalają na więcej.
Co do układu Artura jest ciekawy ale dla taboru towarowego (tak mi się wydaje) ja posiadam większość taboru osobowego dlatego zależy mi na długich dojazdach torowych. Jak będę miał dokładniejszy projekt wraz z infrastrukturą to wrzucę do pooglądania. Pozdrawiam.:)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#6
Liczyłeś jak długie pociągi zmieszczą Ci się na tych torach? Tor G231 jak rozumiem to 23cm. Na tych czerwonych żeberkach za skrajnym rozjazdami to zmieści się coś więcej niż tendrzak? SM42 nie jestem pewien ;-)

Układ L.jpg
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#7
Sm42 powinna oblecieć bo dojdzie jeszcze odcinek do iglic. Ale nic większego dlatego powinieneś pomyśleć o minimum 30-35cm.

Tak to co ja zaproponowałem do układ typowo towarowy.

Skoro chesz ćwiczyć do większego projektu to pomyśł czy jednak zamiast gotowych odcinków nie pobawić się flexami ;)
 

Podobne wątki