• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa makiety TT

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Jestem na etapie zbierania elementów do budowy mojej makiety
makieta ma być dość duża o dużej ilości pociągów w czasie jazdy , sterowanie postanowiłem w DCC jeżeli chodzi o lokomotywy natomiast zwrotnice i semafory to jeszcze nie wiem ale chyba analogowa.
Posiadam trochę starych lokomotyw i wagonów jeszcze z lat 80tych które chce przerobić na DCC .
na dzień dzisiejszy zakupiłem cześć nowych torów i zwrotnic lecz jeszcze nie wszystkie , ale sukcesywnie co dwa miesiące jestem w sklepie i dokupuje nowe .
Jak zacznę składać na makiecie to wkleję zdjęcia do tego czasu chciałbym się dużo dowiedzieć na wiele tematów z elektryka , sterowaniem, przeróbkami jak i osprzętem jaki będę potrzebował.
Dodam ze czas realizacji będzie wydłużony w związku z moja praca która uniemożliwia mi codzienne dłubanie przy makiecie .
Bardzo proszę wszystkich forunowiczow o wyrozumiałość i cierpliwość jako ze nie jestem expertem w tej dziedzinie a traktuje to jako fascynującą zabawę w wolnym czasie i spełnienie marzeń ,
Zawsze czekam i wręcz proszę o sugestie dorada i pomoc podczas mojej realizacji za co z góry dziękuje
Na wstępie pytanie odnośnie przerobienia starych lokomotyw na DCC czy trzeba zmieniać silniki i czy kupując dekoder to on jest od razu z gniazdem czy gniazdo osobno.
No i czy przerobienie to wielka filozofia cz raczej w miarę prosta sprawa.

Dariusz
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#2
Stare lokomotywy + DCC = da sie wlutować dekoder, bez konieczności wiekszych przeróbek.
Jest jeszcze kwestia jak bardzo "zużyty" jest silnik w modelu - np. może się okazać, że jego praca wpywa negatywnie na pracę dekodera. W skrajnym wypadku taki silnik może spalić dekdoer (zdażyło mi się).

Dekoder może byc co najwyżej z wtyczką ;-) Gniazdo jest w lokomotywie (raczej w tych nowszych).
Aczkolwiek można gniazdo dokupić oddzielnie i wlutować w lokomotywę, ale to wg mnie nie ma sensu (lepiej od razu wlutować dekdoer "na kabelkach").

p.s. zajrzyj na http://www.forumtt.pl ;-)
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki za rade trochę mi ulżyło ze da się przerobić
No ale teraz rodzą się następne pytania : czy dekodery są takie same do H0 i do TT czy musza być specjalnie do TT
no i jakie polecasz jak chodzi o jakość i niezawodność , bo ja nie mam w tym żadnego doświadczenia.
I jeszcze wielka prośba wiem ze na forach dużo się o tym pisze ale ja nie bardzo potrafię wyciągnąć z tego jakieś wnioski powiedz jaki powinienem kupić ( system zasilania DCC) booster i centralkę itp co byś polecił zakładając ze będzie jeździło kilka pociągów na raz
Chce takie urządzenia które są dobre sprawdzone i wystarczające z nadwyżką mocy . czy możesz mi to opisać .
forumtt.pl często czytam lecz niektóre działy nie jestem w stanie otworzyć bo trzeba być zarejestrowanym a mnie się to nie udało.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#5
Darcio napisał(a):
czy dekodery są takie same do H0 i do TT czy musza być specjalnie do TT
Bardziej bym optował za wyborem dekoderów z wielkości N - większa szansa, że zmieszczą się w modelu TT.
Darcio napisał(a):
no i jakie polecasz jak chodzi o jakość i niezawodność , bo ja nie mam w tym żadnego doświadczenia.
ZIMO ;-)
Darcio napisał(a):
forumtt.pl często czytam lecz niektóre działy nie jestem w stanie otworzyć bo trzeba być zarejestrowanym a mnie się to nie udało.
Spróbuj ponownie. Rejestracja jest tak prosta jak tutaj. musiałeś coś zrobić nie tak, skoro Ci się nie udało.
Zapewniam Cie, że znajdziesz tam więcej odpowiedzi dotyczących modeli w TT.
Także to o sklepie w Sebnitz
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dzięki ale po zalogowaniu dostałem informacje ze muszę prosić moderatora o zgodę na otwarcie konta wiec dzięki
no i myślałem ze jeżeli jestem na tym forum to tutaj uzyskam odpowiedzi na moje pytania .
Ale i tak dziękuję ci za odpowiedz tyle tylko ze nadal nie wiem jak to jest t tym transformatorem jeżeli masz doświadczenie i mógłbyś mi doradzić to będę bardzo wdzięczny
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Znalazłem zestaw sterowania SET 90 i SET 100 firmy LENZ powiedzcie mi w czym jest różnica bo w opisie jest dokładnie tak samo przy obydwóch no i co sadzicie o nim. Czy dekodery do lokomotyw tez musza być tej samej firmy .
Tak przy okazji wkleję plan mojej makiety
Jest to pierwsza cześć która będzie wykonana w pierwszej kolejności bardzo proszę o sugestie i rady .
 

Załączniki

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#8
Znalazłem zestaw sterowania SET 90 i SET 100 firmy LENZ powiedzcie mi w czym jest różnica bo w opisie jest dokładnie tak samo przy obydwóch no i co sadzicie o nim.
Te sety różnią się manipulatorami ten z Set 90 ma mniej klawiszy funkcyjnych i w dobie dodawania różnych opcji do lokomotyw ten LH100 będzie znacznie lepszy.
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Postanowiłem zakupić boster firmy LENZ set 100 czy używając do niego dekodery innej firmy nie będzie problemow i może mi ktoś wytłumaczyć co to są piny w dekoderach i do czego one służą.
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Jestem ci strasznie wdzięczny o to własnie mi chodziło tak obrazowo opisane ze trudno by było tego nie zrozumieć
Gdyby można było łatwo znaleź taki opis w którymś dziale na forum to takie elektroniczne tepaki jak ja nie zanudzały by nikogo
Jeszcze raz dzieki
 
OP
OP
Darcio

Darcio

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Czy ktoś wie jak będzie działał dekoder firmy ESU jeżeli sterowanie mam LENZ czy nie bezie problemow np z informacja pomiędzy dekoderem a sterownikiem
. Nie mogę na to pytanie uzyskać odpowiedzi jeżeli ktoś wie to bardzo proszę o rade
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł TT 13
Makieta i moduł TT 142

Podobne wątki