• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa małego mostu

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#1
Może to niee w tym dziale (przepraszam), ale pomiedzy wodą, słupami itd, chciałabym się zająć również budową ładnego mostu do dioramki i poszukuję pomocy, porady... Co to ma być? Otóż most drogowy nad rzeką, która ma 4 cm szer. Sam most musi mieć szer powyżej 6 cm, gdzyż przejeżdż przezeń czołg. Nie ma znaczenia czy ma być wykonany jako drewniany, kamienny, czy mam to zrobić z balsy, kartonu itd. Chodzi mi o to, czy ktoś z Was robił podobnej wielkości, może ma rozrysowane i zwymiarowane poszczególne elementy i zechce to udostępnić? Nie dysponuję drukarką ani laserem. więc od zera wykonać toto swymi paluszkami to droga przez mękę. Ale ostatecznie czego się nie robi...
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#3
Andrzejku, dzięki za przeprowadzkę do właściwego lokum;)
Powoli robi się również bryła mostu...




Przydały by się Wasze uwagi co do koloru samego mostu i jego nawierzchni. Most bedzie nad rzeczką jako przejazd z rzadko uczęszczanej zwirowej(?) drogi
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#4
Po twoim poście zapanowała taka jakaś niezręczna cisza...
Więc tylko zapytam - czy widziałaś gdziekolwiek podobny most, jakby wyciosany z jednego kawałka skały, w dodatku nadgryzionego tysiącletnim zębem czasu...? :confused:
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#5
hmmm.... :niepewny:
zalecam zakup https://swiatmodeli.eu/pl/p/PCV-spieniony-3.00mm-bialy/1057
można w tym dłubać kamyczki, cegły, drewno itp. najzwyklejszym rylcem...

a most kamienny może taki? foto z googla...
Most_kamienny_rz_Wlodzica_ul_Swidnicka_ul_Stara_Droga_Nowa_Ruda_4814693.jpg
na poparcie, że nie jestem teoretykiem pokażę coś z makiety klubowej co wydziergałem całkowicie ręcznie... choć mogłem jakkolwiek :) laserem, frezem, drukiem...
PSX_20200221_022308.jpg
A tu nieco przeskalowane kamienie ale most (a w zasadzie wiadukt drogowy) zrobiony ze styroduru https://swiatmodeli.eu/pl/p/Styrodur-modelarski-XPS-5-mm/3104
PSX_20180413_002215.jpg
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#6
Domagalski i Astro... Dzięki, że chociaż tak późno, ale ktoś się odezwał. Czy widziałam taki most? Oczywiście tak, konkretnie na drodze przez rzekę Narew w Narwiańskim Parku Narodowym. Chciałam zrobić betonowy, stary most z okresu miedzywojennego, na niezbyt uczęszczanej drodze i taki właśnie mi sie spodobał. Starałam się zrobić go tak jak w naturze. Z obu stron byle jaka, zwykła droga, po której mało kto sie porusza. Inaczej mówiąc to dioramka wojenna, więc trudno tu o jakieś nowe, wypieszczone elementy i tego starałem sie uniknąć.
Pewnie , kupić można wszystko, tylko jeśli miałam w tym przypadku kupować most i go postarzać, przerabiać, to wolałam zrobić go samodzielnie tak jak zaplanowałam
Może zdjęcia prawie gotowego mostu zmienią Waszą ocenę. (cała diorama jest jeszcze w trakcie budowy). Jeśli nie i pozostaniecie przy swoim zdaniu...trudno. Mistrzem w tej dziedzinie nie jestem, a każdą opinię, negatywną również bardzo sobie cenię. Jednak zmienić tego mostu juz nie mogę, a tym bardziej kupować nowego
P.S.
Powtórzę to o co prosiłam wcześniej... " Przydały by się Wasze uwagi co do koloru samego mostu i jego nawierzchni"




Pozdrawiam
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#7
No cóż...jak widać cisza trwa nadal. Chcę jednak dodać, że most o którym wspomniałam jest naprawdę! To nie jest most kamienny, (a przynajmniej zupełnie nie widać kamieni) ale stary most drewniany, z betonowymi przyczółkami, którego budowa rozpoczęła się w roku 1900. Most obecnie w wyniku działań wojennych jest zerwany, istnieją tylko przyczółki ze śladami kul. Nie ma śladów kamieni bo na zewnatrz jest gruba warstwa kruszącego się już tynku, nie ma nawet sladu deskowań i gdyby nie slady po kulach byłoby, jak pisze Domagalski " jakby wyciosany z jednego kawałka skały, w dodatku nadgryzionego tysiącletnim zębem czasu..."
Owszem mogłam to zrobic jako most kamienny, ("rzeźbienie" skałek w styrodurze już przerabiałam) ale chciałam inaczej
Tyle realiów... Rozumiem jednak, że to co zrobiłam, do nikogo nie przemawia, bo zrobiłam coś źle (w sumie to nawet nie bardzo wiem co...) Ale starałam się wykonać jak najlepiej i skoro inaczej nie potrafię, nie ma sensu dalej sie produkować, by nie kłuć w oczy osób robiących to o nieba lepiej. Chcę być dobrze zrozumiena: nie ma w tym odrobiny złości, żalu czy jakiejś obrazy, zapewniam. Skoro nie uzyskuję odpowiedzi na moje pytania, to rozumiem, że pytanie dotyczy rzeczy wykonanej tak, że nie powinna ujrzeć światła dziennego.
Dzięki wszystkim za pomoc, podpowiedzi i listy
Zdrowych Świąt
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#8
Koleżanko, kolego basia. Trudno jest ocenić Twoją pracę nie znając oryginalnego obiektu który chcesz odtworzyć, coś czego się nie widzi. Po obejrzeniu pierwszych Twoich zdjęć tego modelu mostu byłem bardzo sceptyczny co do bryły tego mostu jak i prób jego wykonania, jednak po wkomponowaniu go w otoczenie wyszedł naprawdę bardzo fajny obiekt. My na forum jesteśmy zafascynowani pracami naprawdę dobrych modelarzy, a w szczególności kolegi Daniela i może też dlatego Twoja praca jest odbierana trochę inaczej. Ale proszę się nie zrażać. Jak to mówią, nie od razu Kraków zbudowano. Mam takie pytanie, czy moglibyśmy zobaczyć zdjęcie tego oryginalnego obiektu który jest próbowany do odtworzenia? oraz prośba o zdjęcie tego modelu mostu z pewnej perspektywy, zdjęcie całości tej dioramki. Również życzę Zdrowych i Spokojnych Świąt.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Jarek

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Mam wrażenie, że piszesz o dwóch mostach, tym co widziałaś i zrobiłaś, ale to bardziej mostek na małą rzeczką i ten później opisany, który został zniszczony, kojarzący się z czymś większym, czymś takim jak na zdjęciach.






 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#10
Jarek...mówimy o tym samym moście, w zasadzie o jego przyczółkach, które ja połączyłam ze sobą. To jest most z 1903 roku, na dziś zostały tylko przyczółki


I one właśnie stanowią podstawę mojego mostu. Nie są identyczne, ale to przecież tylko inspiracja, pewien wzór
tym co widziałaś i zrobiłaś, ale to bardziej mostek na małą rzeczką
. I właśnie jest nad małą rzeczką, więc nie bardzo rozumiem...:confused:
Janku...Nie skomentuję tego zdania "Koleżanko, kolego basia" choć nie wiem czemu tak piszesz...Rozumiem doskonale Wasze zauroczenie pracami Daniela i innych mistrzów i nawet nie marzę by im dorównać. Tym bardziej więc dziękuję za pozytywną opinię:). Mam nadzieję, że nie zmieni sie ona po obejrzeniu fotek o jakie prosiłeś







Może to mój błąd, ale uważam forum za miejsce, gdzie można czegoś się dowiedzieć, nauczyć i liczyć na pomoc osób będących o kilka szczebli wyżej w modelarstwie. Dlatego tu jestem. Nie dla pochwał, nie po to by podziwiano moje prace, ale po to właśnie by się czegoś nauczyć, dowiedzieć
Ale dość już stękania!
Wszystkim życzę Pogodnych i Zdrowych Świąt
P.S. Sory za tło, ale przygotowania świąteczne mnie gonią...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.865 386 20
#11
Coraz lepiej Ci to wychodzi Basiu. Całość dioramy wygląda bardzo fajnie.
No cóż...jak widać cisza trwa nadal.
A co do ciszy... Musisz się uzbroić w cierpliwość. Nie zawsze odpowiedź uzyskuje się od ręki. Czasem trzeba poczekać nawet kilka dni. Nie zawsze osoby, które mają wiedzę i doświadczenie odpowiedzą szybko. Czasem zdarzyć się może, że i nikt nie odpowie na zadane pytanie. Jestem przekonany, że wcześniej czy później otrzymasz odpowiednie opinie i wskazówki do dalszej pracy.
Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych życzę. :)
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#12
Koleżanko basia. Chciałbym w pierwszym rzędzie Cię przeprosić za ten niezbyt przemyślany zwrot [ kolego ] w moim poście. A teraz wracając do meritum sprawy, jest pewna różnica w tym co nam Pokazałaś, a oryginałem. To są dwa różne pojęcia, Twój most lub mostek jest typu łukowego, takie małe mosty były bydowane tak jak napisał kolega Jarek nad bardzo małymi przeszkodami typu strumyk, mała dróżka. Zdjęcia oryginalnego przyczółka pokazują że był tam kiedyś most innego typu, stosowanego nad większymi przeszkodami. Ale pokazując całość tej Twojej pracy, nabiera ona teraz inny wyraz, mogę z całym czystym sumieniem napisać że Twoja praca wyszła bardzo dobrze, a tak jak napisałem wcześniej, te pierwsze zdjęcia nie zapowiadały tak rewelacyjnie jak dla mnie wykonania tej dioramki.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#13
Przykro mi że nie mogę dołączyć do tej fali peanów pochwalnych na temat Twojej pracy, ale to co pokazujesz jest po prostu byle jakie.
Zieleń, woda, pstrokate koryto rzeki, sam most, długa droga przed Tobą, jak na razie to wygląda jak twórczość dziesięcioletniego dziecka.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#14
nawet nie marzę by im dorównać
A to czemu? Każdy kiedyś zaczynał od zera. Tylko od Ciebie zależy jak daleko zajdziesz. Do osiągnięcia perfekcji są dwie ścieżki. Albo będziesz słuchać rad doświadczonych kolegów i je wdrażać, albo bedziesz sama obserwować i kopiować naturę z każdym projektem lepiej. Każdy jednak inaczej widzi naturę, każdy ma też swoje ulubione techniki, którymi osiągnie lepsze efekty niż innymi. Kwestia mocno indywidualna.
Możesz też "wiedzieć lepiej" i nigdzie nie dojść.
Najważniejsza jest obserwacja i trening.
W kwestii dioramki i mostku. Jako całość wygląda nieźle, być może trochę za pstrokato. Zieleń trąci plastikiem.
Na mostach się nie znam na tyle by ocenić, czy takie mostki tynkowano, więc nie podpowiem, czy jest poprawny, wrażenie robi niezłe.

Obserwuj Daniela i innych i nie rób z tego co masz pod ręką tylko z tego co masz i pasuje. ;)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#15
Pierwsza uwaga natury ogólnej, a w zasadzie pytanie - w jakiej to jest skali? Mam wrażenie że nie jest to 1/87. Może się okazać, że @Andrzej Harassek przeniósł wątek nie do tego działu. Najprościej będzie jak koleżanka sprecyzuje w jakiej skali jest odwzorowany czołg.

uważam forum za miejsce, gdzie można czegoś się dowiedzieć, nauczyć i liczyć na pomoc osób będących o kilka szczebli wyżej w modelarstwie. Dlatego tu jestem.
Ta praca jest po prostu niestaranna. Już nie mówię o materiałach użytych, bo każdy robi z tego co ma. Odnoszę wrażenie, że autorka z jednej strony prosi o konstruktywne uwagi, ale nie wciela ich w życie. Kolejne prace w zasadzie nie odbiegają poziomem od pierwszej.
Tu pojawia się drugie pytanie - czy my w ogóle mamy coś komentować i doradzać?

I uwaga końcowa - jeśli mamy mieć wpływ na poprawę warsztatu koleżanki, to łatwiej jest odnosić się do poszczególnych etapów prac. Tak postępują nawet dużo bardziej doświadczeni koledzy. W innym razie dostając pod ocenę w zasadzie gotowe dzieło trudno odnieść się i korygować poszczególne etapy prac.

Następnym razem proponuję pokazywać
- projekt lub szkic zamysłu (najlepiej z fotografiami jakie są inspiracją).
- wstępne ukształtowanie terenu z kolorami podłoża.
- elementy jakie mają się na niej znaleźć
- zieleń niska
- zieleń średnia i wysoka
- gotowa praca

W ten sposób unikniesz ocen jak ta którą napisał @Paweł R (jak najbardziej uzasadniona) i będziesz miała szansę na poprawę warsztatu. W innym razie, kolejne prace będą wyglądały tak samo.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#16
W przerwie między sernikiem a makowcem...To mi się podoba! Od początku o to zabiegałam, byście pisali co dobrze, co źle i czemu. No i się prawie doczekałam. Prawie, bo brakuje mi odpowiedzi na parę pytań. Ale po kolei...

Mafo i Jan...dziękuję

Paweł...

Zieleń, woda, pstrokate koryto rzeki
Gdybyś mi jeszcze napisałCo jest złego, w tej zieleni (mówisz o drzewach/krzewach czy podłożu?) i jak da sie to poprawić, chwaliła bym Cię na wszystkich odpustach;) Podobnie z korytem rzeki...Mam je zrobić w bardziej jednolitym kolorze? To płytka rzeczka wiec wydawało mi sie że boki przy burtach powinny być znacznie jaśniejsze. Skoro to spiep... ,to póki nie ma wody (to tylko sido) to jak to poprawić? Podpowiedz, proszę...

Astro...Temu, że jestem już za stara i robię to tylko dla własnej satysfakcji. To nie znaczy, że nie chcę robić lepiej. Owszem bardzo chce i jak sam widzisz zawracam Wam głowę chyba dużą ilością pytań Często mogą się Wam wydawać prozaiczna i niepoważne, ale nauczyciel czasami ma dość natręctwa i dociekliwości ucznia:DI znów ta zieleń...Jaką masz na myśli, wydaje mi się że jednak podłoże? I jeszcze jdno... O jakim Danielu piszecie, bo widzę że jest ich wiecej, Daniel, Daniel Loko i jeszcze kilku

P.S.

Za ukończoną uważam jedynie tę stronę, ( bez brzegu rzeki). Co mogę jeszcze tu poprawić, zmienić, usunąć "plastykowość"?





Dopiero zobaczyłam wpis Adama...
to skala 1/72
"Ta praca jest po prostu niestaranna". Nie wiem naprawdę dlaczego tak uważasz, moze to tylko brak umiejetności, a nie niestaranność? Materiały to posypki Heki i Woodland oraz naturalne korzonki. Nie rozumiem o co chodzi...
Chyba jesteś trochę niesprawiedliwy pisząc, że proszę o uwagi ale ich nie realizuję. Jak dotąd pytałam o drzewa i wod. Drzewazrobiłam z rzadszą koroną zgodnie z uwagami. Z wodą mam nadal problem, dlatego nie jest zrobiona...Czy macie komentować i doradzać??? Adaś, to była moja pośba i tylko prośba. Nikogo nie zmuszam do pomocy wiec jeśli nie masz na to ochoty to nie widzę żadnego problemu...
To co proponujesz na następny raz na 100% zrealizuję

Kurde, jak mi sie ciasto przypali:cry:
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#17
Chyba jesteś trochę niesprawiedliwy pisząc, że proszę o uwagi ale ich nie realizuję. Jak dotąd pytałam o drzewa i wod
Koryto rzeki jest tak samo pstrokate jak te wcześniejsze.
Pisałem nie tak dawno - dwa kolory, przejścia tonalne... Przykro mi ale impresjonizm w tej skali się nie sprawdzi. I co szkodzi spróbować wprowadzić chociaż tę jedną uwagę w życie?

Niestaranność (przykład pierwszy z brzega) - barierki mostu widziane od góry wyglądają niestarannie (ich grubość to inna sprawa) - niezaszpachlowane otwory, nierówno przyklejone poręcze. Przykład drugi - jak to ma dobrze wyglądać, skoro nie zaszpachlowałaś szpar między kawałkami styroduru? Przeszłaś do sadzenia zieleni, a nie dokończyłaś etapu kształtowania terenu...

Ponawiam pytanie - czy mamy pomagać i doradzać, czy po prostu chwalić.
Jeśli mamy pomagać, fajnie by było jakbyśmy czuli, że czytasz z uwagą co piszemy. Jeśli mamy tylko chwalić, to chyba musisz się bardziej postarać.

Zanim zabierzesz się za następną dioramkę -
Zaopatrz się w ziemię (w zasadzie pył) z kartofli albo przesiej gęstym sitkiem piaszczystą ziemię z jakiejś polne drogi i zrób zapas wikolu.
KONIECZNIE zacznij od zdjęć! Zanim weźmiesz narzędzia do ręki przestudiuj je - zwłaszcza ukształtowanie terenu i zieleń.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#18
w jakiej to jest skali? Mam wrażenie że nie jest to 1/87. Może się okazać, że @Andrzej Harassek przeniósł wątek nie do tego działu.
Też nie wiedziałem, w jakiej to skali, ale szerokość mostu (6 cm) zasugerowała, że to w okolicy 1:87 i wiele się nie pomyliłem. Ale na dobrą sprawę należało to przenieść do forum "Modelarstwo samochodowe" i umieścić w dziale "Modelarstwo" - "Dioramy i makiety". Jeżeli gospodarze części samochodowej uznają to za właściwe, to proszę cały wątek tam przenieść, bo z koleją ma to niewiele wspólnego.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#19
Basiu wystarczy że złamiesz rządowe zakazy i pójdziesz/pojedziesz w stronę tego mostu, lub podobnego zrobisz fotkę, nawet telefonem, i zobaczysz jak wygląda prawdziwa zieleń, oraz woda, koryto rzeki i wszystko to co chciałabyś odzwierciedlić na swojej dioramie.
Może jestem zbyt surowy, to taka wada, jak to mawia moja ukochana" powinieneś zostać w tym wojsku bo masz mentalność trepa" no może i tak, ale dam przykład, gdy jeszcze byłem członkiem ŁKMK przyszedł do tegoż siurek, z rozdętym ego, po szkoleniach motywacyjnych których przeszedł więcej niż ma włosów na głowie, zabrał się za łąkę obok łuku na makiecie, sadził trawę sypał piasek i znów sadził i w efekcie powstała sawanna, mnie osobiście brakowało na niej tylko figurek gepardów, ale został pochwalony przez prezesa który go uwielbia, i tu prezes stworzył sobie gwiazdę którą uwierzyła że jest modelarzem, i to jednym z najlepszych, zrobiono mu krzywdę bo już będzie do końca życia dźwigał brzemię którego nie jest w stanie unieść bo brakuje mu umiejętności i chęci do ich zdobycia.

Zerknij w wolnej chwili.

https://www.google.pl/search?q=most...mg&ei=m6yRXsrTIpGi6AT4iaCQDw&bih=632&biw=1366

Chcesz zrobić szybko czy dobrze, to pierwsze pytanie jakie powinnaś sobie zadać.
Pierwowzór lub fikcja ale na rzetelnych podstawach.

Pochwał oczekuj gdy pokażesz nam coś co nas zadziwi, oczywiście pozytywnie.
 
OP
OP
B

basia

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
#20
Ale żeście się uparli obaj i Adam i Paweł do pochwał. Powtarzam więc po raz ostatni: nie oczekuję i nie oczekiwałam pochwał na które nie zasłużyłam i nigdy o nie nie zabiegałam. Więc przestańcie opowiadać bajki z palca wyssane. Zawsze prosiłam o pomoc, podpowiedzi i konkretne porady. Jeśli uważacie, że rada " pójdź w stronę mostu i zobacz jak wyglada prawdziwa zieleń", czy też opowiastki o jakimś "siurku i rozdętym ego"mają mi pomóc, to sie nie rozumiemy zupełnie. To nie są żadne konkrety i niczemu takie wypowiedzi nie służą, a przynajmniej takiej zielonej osobie jak ja. Konkretem jest
Pisałem nie tak dawno - dwa kolory, przejścia tonalne..
. I za to dziękuję. Mea kulpa, ale zupełnie o tym zapomniałam, to raz, a dwa to, że napisałam jednoznacznie, że skonczona w moim odczuciu jest tylko jedna strona i zamieściłam jej fotki. Ani zatem most, ani jego porecze nie zostały dopiete na ostatni guzik, tak jak i szpary w styrodurze. Moze kolejność prac jest niewłaściwa, ale naprawdę nie próbuję robić tego na odwal.
Rozumiem, że cały teren winien być najpierw wysypany ziemią, czy tak? To byłby kolejny konkret...:)
Na ten most (rzekę w tym miejscu) jeźddziłam z mężem na ryby przez ponad 30 lat i jak wygląda zieleń i woda wiem doskonale. Problem w tym, że nie umiem tego oddać. Następnym konkretem byłoby wskazanie co i jak mam poprawić w tej zieleni by przypominała naturę:)
Ponawiam pytanie - czy mamy pomagać i doradzać, czy po prostu chwalić.
Niepotrzebnie Adamie, bo zadeklarowałam się już na samym poczatku
Dobra, dość tego gadania/pisania.Będą konkretne podpowiedzi i wyjaśniena to zrobie wszystko by wcielić je w swojej pracy. Jeśli nie bedzie...trudno, zabiorę się za dzierganie skarpet i swetrów dla wnuków. W tym nie będę prosic o pomoc:LOL:
 

Podobne wątki