• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Lxd2-374 w skali TTe

Reakcje
145 0 5
#1
Jakiś czas temu zakupiłem br120 marklina w skali z (obudowa jest na sprzedaż na ebayu oraz niepotrzebne części z 8853).
Jaki byłby dobry silnik z kołem zamachowym do tej lokomotywy? Zaznacze że jej stan jest idealny, mało jeździła więc żadna część mechaniczna nie jest "wytarta" lub zużyta.
Gdzie mógłbym dostać detale fototrawione? Budą będzie projekt z shapewaysa którego autorem jest kaczor z forum tt. Oczywiście wydruk 3d żywiczny.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#6
Fajnie. Ale ta blachy czolownic chyba nie są aż tak zaokrąglone na dole. Nie wiem skąd masz plany, ale na stronie wask.pl w dziale 'klimaty' są plany lxd2, które chyba służyły jako wzornik do wykonania blaszek fototrawionych Panu Marcinowi Wojdzie, które to plany można byłoby wykorzystać przy budowie, jeśli nie ma jakichś przeciwskazań - - > http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx2.php?mod;model.htm
 

Załączniki

OP
OP
Maniak kolei
Reakcje
145 0 5
#12
Widać. Te plany ci wysłałem bo gdy je przeskalujesz do TT miałbyś podkładkę do działań nad budą.... bo wiesz co na oko.... na oko, to chłop w szpitalu....
Akurat mam plany jedyną rzeczą robioną na oko była ta czołownica ale też w przedziale maszynowym musiałem zastosować kilka kompromisów takich jak delikatne rozszerzenie czoła by napęd się zmieścił. Wiem fotki tutaj są wysyłane z około 3 dniowym opoznieniem
 

Załączniki

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.020 2 1
#15
Witam.
Może trochę za wcześnie, ale temat malowania na pewno się pojawi, więc chciałbym wykorzystać ten wątek do rozeznania jakie farby modelarskie odpowiadają ustalonym dla Lxd2 barwom RAL. Tutaj grafika, która pojawiła się w artykule Michała Zajferta na ten temat:
1621710491782.png

Mam żywiczny model Lxd2 i będę chciał go odpowiednio pomalować, najlepiej aerografem. Niestety wyszukiwanie farb po numerze RAL wyrzuca głównie jakieś lakiery samochodowe w sprejach. Mam zatem pytanie czy jest jakaś wyszukiwarka albo tablica, według której można sobie dobrać farby do modeli na podstawie numeru RAL? Czy alternatywą jest zamówienie odpowiedniego koloru u lakiernika? Ten czerwony RAL 3013 znalazłem tylko opis dla Vallejo 70.957 Flat Red. Pytam, bo pewnie ktoś już przerabiał temat malowania i ma ustalone konkretne farby.
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
283 45 10
#16
Witam.
Może trochę za wcześnie, ale temat malowania na pewno się pojawi, więc chciałbym wykorzystać ten wątek do rozeznania jakie farby modelarskie odpowiadają ustalonym dla Lxd2 barwom RAL. Tutaj grafika, która pojawiła się w artykule Michała Zajferta na ten temat:
Zobacz załącznik 816428
Mam żywiczny model Lxd2 i będę chciał go odpowiednio pomalować, najlepiej aerografem. Niestety wyszukiwanie farb po numerze RAL wyrzuca głównie jakieś lakiery samochodowe w sprejach. Mam zatem pytanie czy jest jakaś wyszukiwarka albo tablica, według której można sobie dobrać farby do modeli na podstawie numeru RAL? Czy alternatywą jest zamówienie odpowiedniego koloru u lakiernika? Ten czerwony RAL 3013 znalazłem tylko opis dla Vallejo 70.957 Flat Red. Pytam, bo pewnie ktoś już przerabiał temat malowania i ma ustalone konkretne farby.
Żartujesz czy kpisz? Numer RAL jest tylko i wyłącznie jeden, obojętne gdzie , czy do samochodu, czy do czołgu, czy do lokomotywy. Jest paleta RAL i koniec, oczywiście co producent i co partia lakieru są dopuszczalne różnice w odcieniu.
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#17
Mam żywiczny model Lxd2 i będę chciał go odpowiednio pomalować, najlepiej aerografem. Niestety wyszukiwanie farb po numerze RAL wyrzuca głównie jakieś lakiery samochodowe w sprejach. Mam zatem pytanie czy jest jakaś wyszukiwarka albo tablica, według której można sobie dobrać farby do modeli na podstawie numeru RAL? Czy alternatywą jest zamówienie odpowiedniego koloru u lakiernika? Ten czerwony RAL 3013 znalazłem tylko opis dla Vallejo 70.957 Flat Red. Pytam, bo pewnie ktoś już przerabiał temat malowania i ma ustalone konkretne farby.
Potencjalnie można próbować dobrać kolor farb modelarskich (np. według tabeli https://www.galeriamodelarska.pl/farby.php), ale dla wielu RAL-i kolejowych ciężko może być znaleźć odpowiednik. Niektóre kolory ma Weinert, część można próbować znaleźć u innych producentów (np. Oesling Modelbau). Ale najprościej iść do mieszalni farb samochodowych i zamówić farbę o wskzazanym numerze RAL. Będzie pan zadowolony. ;-)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#18
Niestety wyszukiwanie farb po numerze RAL wyrzuca głównie jakieś lakiery samochodowe w sprejach. Mam zatem pytanie czy jest jakaś wyszukiwarka albo tablica, według której można sobie dobrać farby do modeli na podstawie numeru RAL?
Żartujesz czy kpisz? Numer RAL jest tylko i wyłącznie jeden, obojętne gdzie , czy do samochodu, czy do czołgu, czy do lokomotywy.
Chyba zbędny przytyk. Jedno drugiemu nie przeczy, a kolega @Andrzo najwyraźniej ma problem ze znalezieniem farby modelarskiej o tym konkretnym numerze RAL. Nigdzie nie powiedział, że są różne RAL-e do samochodów i do modeli, tylko spytał, czy jest jakaś wyszukiwarka, która pomoże znaleźć produkt do modeli, a nie do samochodów.
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.020 2 1
#19
Potencjalnie można próbować dobrać kolor farb modelarskich (np. według tabeli https://www.galeriamodelarska.pl/farby.php), ale dla wielu RAL-i kolejowych ciężko może być znaleźć odpowiednik. Niektóre kolory ma Weinert, część można próbować znaleźć u innych producentów (np. Oesling Modelbau). Ale najprościej iść do mieszalni farb samochodowych i zamówić farbę o wskzazanym numerze RAL. Będzie pan zadowolony. ;-)
Dzięki za odpowiedź. Tak myślałem o tej mieszalni, bo faktycznie konkretny kolor można zamówić. Mam nadzieję, że małe ilości też rozlewają ;)
 
OP
OP
Maniak kolei
Reakcje
145 0 5
#20
Witam.
Może trochę za wcześnie, ale temat malowania na pewno się pojawi, więc chciałbym wykorzystać ten wątek do rozeznania jakie farby modelarskie odpowiadają ustalonym dla Lxd2 barwom RAL. Tutaj grafika, która pojawiła się w artykule Michała Zajferta na ten temat:
Zobacz załącznik 816428
Mam żywiczny model Lxd2 i będę chciał go odpowiednio pomalować, najlepiej aerografem. Niestety wyszukiwanie farb po numerze RAL wyrzuca głównie jakieś lakiery samochodowe w sprejach. Mam zatem pytanie czy jest jakaś wyszukiwarka albo tablica, według której można sobie dobrać farby do modeli na podstawie numeru RAL? Czy alternatywą jest zamówienie odpowiedniego koloru u lakiernika? Ten czerwony RAL 3013 znalazłem tylko opis dla Vallejo 70.957 Flat Red. Pytam, bo pewnie ktoś już przerabiał temat malowania i ma ustalone konkretne farby.
Co do tego to mam pewne zastrzeżenia gdyż Lxd2 występowała i występuje nadal w wielu odcieniach i kolorach np jedne bardziej bordowe drugie zaś jaśniejsze tak samo pas czasami żółty czasami bardziej pomarańczowy trudno dobrać kolory do konkretnych egzeplarzy które były malowane na różnych wąskotorówkach. Wracając to ja użyje kilku farb hataki mieszając je żeby były odpowiedniego odcieniu: Hataka A103, Hataka A701, Hataka A100, Hataka A705, Hataka A707 i Hataka A219
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Relacje TT/TTm/TTe 38

Podobne wątki