• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny Budowa EM10

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.173 3 0
#22
Wreszcie, jak dla mnie, prawdziwa modelarska robota - budowa modelu własnoręcznie od podstaw. Teraz takich relacji jest jak na lekarstwo. Brawo !!! Sugeruję tylko w miarę możliwości, oprócz zdjęć, opisu z poszczególnych etapów budowy, jak i z czego coś zrobiłeś. To esencja takich relacji i zawsze ktoś może się czegoś nauczyć. Pozdrawiam i powodzenia.
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#24
Brudna robota skończona. Jest już napęd, całość dół i góra pasuje. Muszę powiedzieć, że łatwo nie było, niby duży model a miejsca na silnik i resztę tak na styk. Niestety nie da rady odtworzyć wnętrza kabiny. Na szczęście silnik nie zachodzi w obrys szyb. Na tym etapie można przejść do detali i to najbardziej lubię.
Dołączam kilka fotek, niestety nie przykładam wagi do jakości zdjęć w czasie budowy.
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#27
Jak planujesz połączyć budę z ostoją?
Cztery albo nawet sześć wkrętów, to jest polistyren więc nie ma kłopotu.
Czy Zastanawiałeś się nad wykonaniem ramy z mosiądzu
Myślałem o ramie z metalu, ale musiałbym gdzieś zlecić wycięcie a tu akurat wirus:(.
Na szczęście, jest trochę miejsca na obciążenie w częściach skrajnych.
Postanowiłem, że model będzie w pierwszym, oryginalnym, fabrycznym malowaniu (jak na zdjęciu) mam tylko wątpliwości czy wózki rzeczywiście
były szare, jak wielu potwierdza a nie czarne.
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
#29
Jeden z nielicznych wątków na które chce mi się jeszcze zaglądać. Michał, gorąco kibicuję :) Super projekt (y) Polecam Ci jednak abyś zaopatrzył się w płaskowniki mosiężne. Są dość łatwe w obróbce i za pomocą brzeszczota, pilników, wiertarki i kilku śrubek można sklecić naprawdę fajną ostoję do modelu. Pozdrawiam
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#31
Doszły już zgarniacze, powoli zaczynam ubierać model w detale. Oczywiście przed malowaniem wszystko do rozbiórki i szlifu. Zamontowałem gniazda sterowania wielokrotnego od Piotra (Rokstedi) i musze powiedzieć, że jakością POWALAJĄ. Jakie trzeba mieć oczy, żeby takie cacka wydłubać?:oops:.
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#32
Model gotowy do malowania, położony podkład. Wszystko gotowe do złożenia. Dołączam zdjęcie lokomotywy w malowaniu na które, ostatecznie się zdecydowałem.
Nie mam jednak pewności jaki kolor ma sam dach. Na żadnym zdjęciu nie widać. Zakładam, że taki sam jak góra czyli ciemno niebieski. Gdyby jednak ktoś miał inne zdanie i ew. zdjęcia z których coś widać to bardzo proszę o info.
Pozdrawiam
 

Załączniki

A-K

Użytkownik
Reakcje
108 1 0
#33
Wg dok konstrukcyjnej (czyli malowanie fabryczne)
Dach kabiny maszynisty z urządzeniami na nim bez odbieraka do linii załamania oraz pomosty i stopnie wejściowe - popielaty
Dach i czoła przedziałów maszynowych oraz powierzchnie boczne ostoi - niebieski ciemny
Kabina maszynisty i żaluzje boczne - błękit
Pasy ozdobne - pomarańczowy
Ostoja z wyposażeniem i wózki - czarny
Poręcze - biały
Odbierak, główki i rączki kurków przewodu hamulcowego - czerwony
Główki i rączki przewodu zasilania - żółty
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#35
Dziś udało mi się wygrzebać jedno ze swoich zdjęć EM10, zrobionych podczas testów w ówczesnym CNTK w Warszawie, chyba w 1987 roku, ale pewności nie mam. Zdjęcie jest niestety czarno-białe, do slajdów, jakie wtedy też robiłem, na razie nie mam dostępu.

EM10 (1).JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#36
Może się przyda... 08.2008, Nowy Sącz...EM10-02
DSCN6754.JPG
DSCN6755.JPG
DSCN6756.JPG


Pozdrawiam i powodzenia w walce z materią,...

ps. Andrzeju, czy to zdjęcie nie widnieje w książce okolicznościowej "60 lat elektryfikacji PKP" (na stronie 80-ej)??
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#37
Andrzeju, czy to zdjęcie nie widnieje w książce okolicznościowej "60 lat elektryfikacji PKP" (na stronie 80-ej)??
Na to wygląda. Najwyraźniej dawałem swoje zdjęcie(a?) do tego wydawnictwa, ale już o tym nie pamiętałem - to było ćwierć wieku temu. Znam osobiście autora rozdziału o taborze (w tym rozdziale jest ta fotka), więc pewnie tak było, bo zdjęcie jest z pewnością mojego autorstwa. Muszę dokładniej przejrzeć te książkę, może coś jeszcze znajdę. W tych latach sporo moich zdjęć było publikowanych w różnych wydawnictwach kolejowych i już nie pamiętam co gdzie dokładnie było.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#38
Dziś udało mi się wygrzebać jedno ze swoich zdjęć EM10, zrobionych podczas testów w ówczesnym CNTK w Warszawie, chyba w 1987 roku, ale pewności nie mam. Zdjęcie jest niestety czarno-białe, do slajdów, jakie wtedy też robiłem, na razie nie mam dostępu.

Zobacz załącznik 738933
Być może się mylę, ale wydaje mi się że na czołownicy są dwa kolory-pomarańczowy do zewnętrznej krawędzi trzonów zderzaków, popielaty (szary) na przedniej obudowie schodów. Widać linie podziału gdzie zaczyna się obudowa schodów. Czy możliwe że tak było i dopiero po pewnym czasie cała płaszczyzna przednia była pomalowana na pomarańczowo?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#39
Mogło tak być, jak pisze kolega teigrekty2, wyżej są zamieszczone dwa zdjęcia w prawie tym samym malowaniu, a to "prawie" to własnie różnica na czołownicy:
model będzie w pierwszym, oryginalnym, fabrycznym malowaniu (jak na zdjęciu)
http://forum.modelarstwo.info/attachments/oryginał-jpg.721005/
Dołączam zdjęcie lokomotywy w malowaniu na które, ostatecznie się zdecydowałem.
http://forum.modelarstwo.info/attachments/11-jpg.738824/
Na pierwszej fotce kolory są bardzo kiepsko oddane, ale moim zdaniem lokomotywa jest tak samo jasnoniebieska, jak na drugiej, jedynie czołownica wygląda troszkę inaczej. Nie wiem, kiedy te zdjęcia były wykonane. Możliwe jest też, moim zdaniem, że nie wszystkie cztery prototypy były pomalowane identycznie, choć to jest już trochę naciągane.
 

Podobne wątki