• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny Budowa EM10

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#1
Postanowiłem zabrać się za budowę modelu elektrowozu, polskiej konstrukcji, trochę zapomnianego EM10. Czas sprzyja, no to można podłubać.
Lokomotywa będzie z polistyrenu, napęd od Roco po małej modyfikacji, koła RB. Musze powiedzieć, że mało jest informacji na temat tej maszyny. Kilka lat temu, zrobiłem sobie zdjęcia na Franowie, gdzie stało jeszcze kilka sztuk po ostatnich modyfikacjach w dziwnym malowaniu. Mam zamiar zrobić wersję z pierwszych lat pracy na PKP. Jeżeli macie coś na ten temat to chętnie przygarnę.
Pozdrawiam
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#3
O modelu EM10 było parę słów w innym wątku. Może się przyda...
http://forum.modelarstwo.info/threads/em10-ciekawostka.16953/#post-249228
Mam gdzieś zdjęcia EM10 w oryginalnym wyglądzie z lat 1980., zrobione w ówczesnym CNTK podczas prób prototypu, ale niestety, nie są zeskanowane. Spróbuję do nich dotrzeć i zeskanować, ale to musi trochę potrwać.
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#4
Śpiesz się z budową bo PKP Cargo wystawiło oryginały na sprzedaż,
Odczytałem datę zrobienia tych zdjęć i okazuje się, że zrobiłem je w 2014 roku - mowa o tych EM10 z Franowa, które dołączyłem do wątku.
Myślę sobie, że jeżeli przez ostatnie 6 lat nie było pomysłu co zrobić z tymi lokomotywami to czas wielki pozbyć się, sprzedać - sprzedać a nie pociąć.

O modelu EM10 było parę słów w innym wątku.
Przeglądałem ten wątek, faktycznie na zdjęciach modelu, widać na drugim planie, wydanie nr 3/2005 Koleje Małe i Duże.
W swoich zasobach miałem ten egzemplarz i nawet wiem komu pożyczyłem ale nie wrócił. BARDZO chętnie kupię lub zamienię się na inny.
Oczywiście zamieszczę informację na Giełdzie.
Ciekawe dlaczego ta lokomotywa miała takie (inne jak na PKP) malowanie.
Jeszcze dzisiaj siadam do modelu.
Pozdrawiam
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#6
Michał, kibicuję i głosuję na wersję sprzed modernizacji. Duże PKPowskie garnki miały swoisty urok. Gdybyś był zainteresowany zestawem skrzynek do ogrzewania elektrycznego i gniazdami sterowania wielokrotnego (wersja przed modernizacją) służę pomocą.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#7
Sprzedać, owszem. firmie złomiarskiej.
Chyba, że coś się w PKP zmieniło i mogę sprzedawać na tzw wolnym rynku, również prywaciarskiej konkurencji?
 
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#8
Piotrek będzie wersja z dużymi lampami, myślę o takiej jak na foto. Oczywiście jestem mocno zainteresowany twoją "biżuterią".
Wszystkim dziękuje za podesłane materiały, nie spodziewałem się takiego efektu.
Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#12
Spróbuję do nich dotrzeć i zeskanować, ale to musi trochę potrwać.
Czy da się dotrzeć do tych zdjęć?, pytam dlatego, że bazując na zdjęciach, które posiadam wydaje mi się, że przy ostatniej modernizacji lokomotywa została trochę przebudowana. Nie chodzi oczywiście o pantograf, kabinę itp. ale o np. stopnie, płytę zderzakową i całe pomosty. Nie wiem również jak wyglądało oryginalne liternictwo na kabinie.
W ostatnich dniach udało mi się wyciąć osłony wózków.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#13
Kiedyś na pewno się uda, ale chwilowo mam generalne przemeblowanie i nie potrafię powiedzieć, kiedy będę mógł dotrzeć do tych zdjęć. Może to potrwać i z miesiąc. Ale to jest raptem kilka zdjęć całej lokomotywy, nie fotografowałem szczegółów. Mam kilka zdjęć czarno-białych i dwa czy trzy kolorowe slajdy, na których powinno być widać z grubsza kolory - ale trzeba mieć na uwadze jakość ówczesnych materiałów fotograficznych, a potem proces skanowania, więc kolory mogą nie być bardzo wierne.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#15
Ostatnio edytowane:
OP
OP
M

Michał Lok

Znany użytkownik
Reakcje
889 2 0
#16
Panie Andrzeju dziękuję za informację, pytam o te kwestie na forum a nie indywidualnie ponieważ chcę zachęcić do wymiany informacji i do dyskusji na temat tej lokomotywy. I nie chodzi mi o zebranie tej wiedzy dla siebie bo akurat postanowiłem zbudować ten model, ale jest kilka lokomotyw polskiej konstrukcji, które zostały całkowicie zapomniane. EM to tylko prosta częściowo skopiowana lokomotywa ale np. "Bułgar" z HCP, jeden z najpiękniejszych parowozów jakie kiedykolwiek zbudowano.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#17
Cieszę się, że mogłem pomóc i życzę powodzenia w budowie modeli, zwłaszcza parowozu dla Bułgarii, jeżeli Kolega się na taką budowę zdecyduje (trudna sprawa). Oryginał niedawno przywrócono do życia.
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
#18
O ile pamiętam, była w kolorach szarym i niebieskim, ale nie taka, jak na wstawionych wyżej zdjęciach z 2003 roku. Na 90% nie była zielona.
Lokomotywa serii EM10 w malowaniu fabrycznym, na 100% nie była zielona.

Tak, to jest pierwotne malowanie tych lokomotyw.

To jest drugie malowanie, to samo, co na tych fotkach:

Mogę podsunąć 3 zdjęcia które wykonałem w Krakowie w 2002 roku.
 

Podobne wątki