• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny BRAWA (Dream) - modele lokomotyw serii Pt31

robusbedzio

Aktywny użytkownik
Reakcje
84 3 0
Dzięki bardzo Panowie. Będę coś próbował działać. Faktycznie kupno dekodera i nie tylko, z instrukcją po polsku graniczy z cudem (co nawiasem mówiąc jest sprzeczne z prawem). Radzę sobie z francuskim, znacznie gorzej z angielskim, ale jednak w zakresie tak wysoko wyspecjalizowanego języka technicznego byłoby optymalnie mieć wersje polską.
Coś mi sie wydaje, że ten mój dekoder wymaga przeprogramowania i wprowadzenia ustawień fabrycznych Brawy dla Pt 31 ponieważ od pewnego czasu zupełnie zanikły dźwięki, a także nie reaguje on na funkcję F2, która z tego co wyczytałem z instrukcji do loka powinna obsługiwać światło w budce maszynistów. RB.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Ja mam Pt31 fabrycznie wyposażoną w LokSound 3.5 i F2 to gwizdawka. Światło w budce włącza się razem z lampami zewnętrznymi i nie do się go włączać i wyłączać niezależnie od świateł zewnętrznych. Do modelu dostałem oryginalne instrukcje Brawy (do modelu i oddzielną do dekodera)tylko po niemiecku i angielsku i w nich nie ma żadnej informacji o tym, żeby F2 miała włączać oświetlenie budki.
 

robusbedzio

Aktywny użytkownik
Reakcje
84 3 0
Andrzej Harassek napisał(a):
Ja mam Pt31 fabrycznie wyposażoną w LokSound 3.5 i F2 to gwizdawka. Światło w budce włącza się razem z lampami zewnętrznymi i nie do się go włączać i wyłączać niezależnie od świateł zewnętrznych. Do modelu dostałem oryginalne instrukcje Brawy (do modelu i oddzielną do dekodera)tylko po niemiecku i angielsku i w nich nie ma żadnej informacji o tym, żeby F2 miała włączać oświetlenie budki.
Nawyraźniej coś poplątełem. Pod tendrem faktycznie jest przełącznik wewnętrznego oświetlenia budki - delikatnie mówiąc dość specyficzne rozwiązanie jak na nowoczesną, cyfrowo sterowaną lokomotywę, no ale w końcu większość dostępnych lokomotyw w ogóle nie ma oświetlenia wnętrza więc nie ma co marudzić. RB.
 

darekgol

Aktywny użytkownik
Donator forum
Reakcje
400 4 1
karol_mar napisał(a):
Nie pamiętam teraz dokładnie, ale to się chyba przełączało przełącznikiem pod spodem tendra.
Niesamowite, ale po paru latach jezdzenia ta lokomotywą odkryłem nową funkcję :). Oczy już widać nie te :shock: .
Dzięki Karol za info.
 

robusbedzio

Aktywny użytkownik
Reakcje
84 3 0
Panowie ale jak w takim razie fozumieć zapis: "Note: The interior ligtning may be switchable by digital operating.Switch the sliding switch at the tender. With F2 interior ligtning can switched" - str. 10 rozdz. 4 instrukcji Brawy do Pt-31. Mój angielski jest niestety prosty jak budowa drezyny a tu chodzi o kultowy polski parowóz ;) Z niemieckim jeszcze gorzej a innych wersji językowych brak. RB.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
To znaczy, że przełącznikiem w tendrze możesz sobie zmienić tryb sterowania oświetleniem wnętrza - albo cyfrowo, niezależnie poprzez odpowiedni F, albo łącznie z oświetleniem głównym - wtedy działa też w analogu.
 

robusbedzio

Aktywny użytkownik
Reakcje
84 3 0
karol_mar napisał(a):
To znaczy, że przełącznikiem w tendrze możesz sobie zmienić tryb sterowania oświetleniem wnętrza - albo cyfrowo, niezależnie poprzez odpowiedni F, albo łącznie z oświetleniem głównym - wtedy działa też w analogu.
No właśnie - tak też to zrozumiłem ale uznałem, że oświetleniem wg nastawien fabrycznych steruje F 2. Czyli w digitalu można odpowiednim przyciskiem funkcyjnym obsługiwać, niezależnie od oświetlenia głównego oślwietlenie budki - tak ? F 2 u mnie światła budki nie obługuje i nie mam pojęcia jak "wydobyć" z dekodera tę funkcję. POMOCY - to może i ja odkyję nową funkcję po prawie 2 latach RB.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Przyznam, że dzięki Karolowi ja też dopiero teraz odkryłem tę nową funkcję. Przełącznik musi być w położeniu OFF (tylnym). W położeniu ON światło w budce zapala się zawsze razem z reflektorami). Tyle, że przy LokSound 3.5 w moim modelu włącza się je F9, a nie F2. Jak już pisałem, F2 to gwizdawka.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Te fabryczne tak, ale jak ktoś dokłada dekoder we własnym zakresie, to już może być różnie.
Już pisałem, że moja Pt31 (oliwkowa) jest fabrycznie wyposażona w ESU LokSound 3.5 i nic w ustawieniach nie zmieniałem. Zresztą, jak też pisałem, sama instrukcja jest myląca. W jednym miejscu jest napisane, że F2 to gwizdawka (i tak jest w mojej Pt31), w innym mijescu jest mowa o sterowaniu oświetleniem wewnętrznym przy pomocy tego samego klawisza F2. Poniżej skan z tej instrukcji.
Pt31 Brawa.jpg
 

robusbedzio

Aktywny użytkownik
Reakcje
84 3 0
"Warto rozmawiać" - zaraz stawim lokomotywę na tory i szukam. Mam niby dekoder dedykowany przez Brawę do Pt-31 więc budka powinna się rozświetlić pod F9 ale z nim, jak już pisałem coś jest nie tak. Sprawdzę - jak nie wyjdzie znowu Wam trochę pomarudzę. Pozdrawiam. Robert Bednarczyk - Lublin.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Pt31 fabrycznie wyposażone w dekoder dźwiękowy mają ESU LokSound 3.5.

http://www.esu.eu/download/betriebsanleitungen/digitaldecoder/
Dobra, rzucając na bok wszystkie te wcześniejsze narzekania na ten model, postanowiłem mimo to zakupić (ostatnie sztuki) czarnulę (analoga - bo nie ma już w tej chwili nigdzie dźwiękowej) bo chcę to mieć i kropka.

Kładąc na boku dyskusję o wadach i zaletach modelu napiszcie koledzy, czy ten zwalony model (za to polskiej) lokomotywy trudno jest udźwiękowić, czy wystarczy - powiedzmy - wtyknąć deka i gra muzyka? Tender ciężko się rozbiera aby dźwięk wsadzić? Bo jak dobrze kumam zarówno moduł jak i głośnik w tendrze siedzi?

Czy można więc śmiało kupować moduł ESU LokSound z dźwiękami do BR19.1 i będzie OK? No właśnie - tylko skąd wziąć dźwięki do BR 19.1... na stronie producenta modułów dźwięków takich nie znalazłem na liście.
Obecnie ogólnodostępny jest LokSound 4.0. Rozumiem, że taki można do niej brać śmiało.

A głośnik to jaki tam siedzi (i ponawiam pytanie - gdzie? w tendrze?)? Jak było to sorry - przyznaję się bez bicia - nie chce mi się szukać.
 

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
Tender ciężko się rozbiera aby dźwięk wsadzić? Bo jak dobrze kumam zarówno moduł jak i głośnik w tendrze siedzi?
Tak ciężko, czasem to nawet nie możliwe. Żółtki nie żałują cjanoakrylu :)
Dekoder i głośnik w tendrze.

Czy można więc śmiało kupować moduł ESU LokSound z dźwiękami do BR19.1 i będzie OK? No właśnie - tylko skąd wziąć dźwięki do BR 19.1... na stronie producenta modułów dźwięków takich nie znalazłem na liście.
Obecnie ogólnodostępny jest LokSound 4.0. Rozumiem, że taki można do niej brać śmiało.
Teoretycznie można, tylko jest problem że te dźwięki nie wiele mają wspólnego z petuchą :)

Są w zakładce: Loks mit LokSound ab Werk , BRAWA, 17425, PKP Pt31 Polnische Dampflok

Można brać 4.0 tylko musi mieć gniazdo 21pin.


A głośnik to jaki tam siedzi (i ponawiam pytanie - gdzie? w tendrze?)? Jak było to sorry - przyznaję się bez bicia - nie chce mi się szukać.
28mm okrągły, wszystko jest napisane wyżej, faktycznie nie chce Ci się szukać :)
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Tak ciężko, czasem to nawet nie możliwe. Żółtki nie żałują cjanoakrylu :)
No to mnie pocieszyłeś. Znaczy się tender klejony i jest opcja, że nie da się otworzyć tendra bez rozwalenia go (gdy nie pożałowali cyjanoakryklu)... świetnie. To po jaki h... piszą że posiada gniazdo dekodera? Znaczy się jak się do niego dostać, tender rozwalać?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 11
Tabor 4
Tabor 10
Tabor 0
Tabor 61

Podobne wątki