• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Brawa Br102 42608 - problem z silnikiem.

Cerel

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Dzień dobry, witam.

Po dłuższej przerwie z modelarstwem postanowiłem wrócić do tego wspaniałego hobby.
Kupiłem model, znalazłem dekoder i...
I nie działa .
Pacjent to Br102 Brawa 42608, dekoder Zimo MX630.
Silnik nie ma siły ruszyć, bzyczy i iskrzy na komutatorze przy obrocie wału. Gdy zakręci się wałem ręcznie to model czasem jedzie, ale nierówno.
Pierwsza myśl to uszkodzony dekoder.
Szybkie lutowanie, by sprawdzić dekoder na starym silniku piko i otóż silnik kręci.
Więc szukałem dalej, złożyłem model i odpaliłem go w analogu - działa.

I tu pytanie do szanownych modelarzy z forum. Czy spotkaliście się z takimi objawami, lub podejrzewacie co może być przyczyną ?
Proszę o pomoc.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#3
Też niedawno miałem podobny problem z swoim 45-letnim silnikiem Gutzolda. Zamieściłem nawet ogłoszenie o chęci nabycia innego sprawnego,ale bez oddzewu.Wobec czego postanowiłem o ile to możliwe,naprawić.
Wyjąłem z modelu.
Sprawdziłem "na krótko" pod FZ1.
Rozebrałem.
Przemyłem białym denaturatem.
Przedmuchałem sprężonym powietrzem.
Powtórnie złożyłem.
Po kropelce oliwki na panewki.
Ponowna próba na FZ1.
Silnik działa "jak nowy"
Jeżeli te czynności można powtórzyć na Twoim silniku-to polecam.
Jeśli to nie pomorze to zawsze możesz szukać innego silnika.:)
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#4
Silnik nie ma siły ruszyć, bzyczy i iskrzy na komutatorze przy obrocie wału. Gdy zakręci się wałem ręcznie to model czasem jedzie, ale nierówno.
Pierwsza myśl to uszkodzony dekoder.
Szybkie lutowanie, by sprawdzić dekoder na starym silniku piko i otóż silnik kręci.
Więc szukałem dalej, złożyłem model i odpaliłem go w analogu - działa.
Jaką częstotliwość PWM dla silnika ustawiłeś?
 

Podobne wątki