• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Bocznica szlakowa

OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#41
Dobrze jest poprowadzić trzy pary przewodów.
Jedna - magistrala DCC tylko do zasilania torów.
Druga - magistrala DCC do sterowania akcesoriami.
Trzecia - zasilanie AC.
A czy na głównej magistrali powinienem zamontować jakiś booster? Jak to przewiduje norma? Z racji odległości nie mam w planach (przynajmniej w tej chwili) uczestnictwa w spotkaniach, ale pomarzyć zawsze można, a i być przygotowanym technicznie na takową ewentualność. Choć zdaję sobie sprawę z różnicy poziomów pomiędzy skrzynkami ogladanymi tu na forum, a moją dłubaninką
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#42
Jak masz tylko moduł szlakowy, to nie musi być.
Przy modułach stacyjnych warto mieć własny booster.
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#43
Kilka luźnych wieczorów i prace ruszyły dalej.
Wyrosło kilka drzew. Domyślnie gdzieś dalej jest las, a na module polna droga na jego skraju. I właśnie nią jedzie żuk.
IMG_2565.JPG

Po drugiej stronie torów przedłużyłem peron i zabieram sie za mały budynek stacyjny.
IMG_2572.JPG

W międzyczasie pojawiają się gdzieniegdzie nowe krzaki.
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#44
Powoli idę do przodu.
Dotarły wreszcie produkty z Wasyliszek, dzieki czemu można już podjechać pod magazyn
IMG_2740.jpg

Swoją drogą produkty pierwsza klasa. Jestem nimi zachwycony.
Oprócz płyt drogowych z zakładów Hugwy mam jeszcze barierę drogową, którą widać na łuku i trylinke, którą robotnicy układają na parkingu przy budynku stacyjnym. Tego fragmentu akurat nie widać, ale pewnie wkrótce się pojawi. Zresztą sam budynek wymaga jeszcze kilku szczegółów.
IMG_2741.JPG

Drużnik śpi pod modułami. To jego nowa buda
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#45
Wypuściłem stonkę na nocne manewry.
Z nowości, zamontowałem zwrotnik. Cięgno przylutowalem do zwrotnicy i działa. Następnym razem zrobię to wcześniej przed przymocowaniem rozjazdu do skrzynki. Będzie zdecydowanie łatwiej. Zeby jednak nie było tak kolorowo, to przy testowaniu diody w latarni zwrotnika, spaliłem ją. Zważywszy, że domyślnie skrzynki mają odzwierciedlać schyłek PRL, a więc i jego braki, postanowiłem to tak pozostawić i obwinić tym ówczesną obsługę bocznicy. W tym wypadku szeroko znany nie tylko w tamtych czasach, ale również obecnych- brak chęci.
Ważne jednak, że widać jakieś światełko, a nawet trzy.
IMG_2771.JPG
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#46
Jeśli mogę coś zasugerować to zrób coś z tą polną drogą, która bardziej na wyrzucony gruz wygląda niż na polny szlak, skołuj drobny piasek, przesiej go i zrób od nowa tym bardziej, że zielenina super wygląda:)
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#47
Ponieważ poluzowałem sobie dzisiaj sprawy zawodowe, mogłem kilka chwil poświęcić na hobby. Za radą @mudol zmienilem ziemię na polnej drodze. Drobniejsza frakcja, praktycznie pył, wyglada lepiej. Jutro wrzucę zdjęcia, zdecydowanie będą lepsze przy świetle dziennym, zwlaszcza, że uzywam do tego telefonu.
Wymieniłem również nawierzchnię peronu i też mi się wydaje, że efekt jest na plus.
Oprócz tego zrobiłem mały parking z drugiej strony budynku stacji i tu dalej jestem pod wrażeniem produktow Hugwy.
Posiałem troszkę trawki, wsadziłem cztery drzewka w tym jedno własnej roboty.
Mały parking stał się również przystankiem, a więc jak to mawiał mój dziadek- latają już tędy pekaesy.
Załączam dwa zdjęcia robione przy sztucznym świetle, wiec raczej liche. Jutro jak będzie słońce, postaram się zrobić lepsze.
IMG_2906.JPG

IMG_2908.JPG
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#48
Spodziewam się gości, więc jestem zmuszony rozkręcić moduły i dobrze zabezpieczyć przed ciekawskimi łapkami. Mam nadzieję, że obejdzie się bez strat. To będzie pierwsze składanie, więc mam obawy. W głowie jest już plan skrzyni transportowej, ale to tylko w głowie. Teraz pozostaje mi liczyć na delikatność gosci. Dodam, że przez cały weekend.
Przy okazji wyjrzało słońce, wiec pstryknąłem kilka zdjęć. Trzy pierwsze to widok ogólny kazdej z trzech dotychczas zrobionych skrzynek. Pierwsza węższa, to przejsciowa.
IMG_2954.JPG

IMG_2955.JPG

IMG_2956.JPG

Teraz widok ogólny całości
IMG_2957.JPG

Widok na rozjazd od strony "lasu"
IMG_2961.JPG

Z tej samej strony na drogę pod lasem. Jak pisałem wczesniej zmieniłem jej nawierzchnię na drobniejszą
IMG_2958.JPG

I na koniec widok z ulicy na parking przy stacji
IMG_2962.JPG

Miłego weekendu dla wszystkich forumowiczów :)
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#49
Po wyjazdach zabieram się za dalsze prace.
Pojawiła się kolejna skrzynka do zagospodarowania. Przykleiłem korek pod tor szlakowy i wkrótce będę go na nim układał. Wcześniej jednak lutowanie.
Przymierzam się również do torów bocznicowych. Tu mam pytanie do bardziej doświadczonych. Czy pomiędzy dwoma rozjazdami powinienem zamontować kawałek prostego toru? Wydaje mi się, że gdzieś o tym czytałem, ale teraz nie mogę tego odszukać. Chodzi mi o miejsce zaznaczone na zdjęciu "?". Dodam, że 1 to połączenie z torem szlakowym, 2 prowadzi do torów ładunkowych, 3 tor zdawczo-odbiorczy, 4 tor do oblotu składu.
Z góry dziękuję.
IMG_3042.JPG

Pozdrawiam
Tomasz
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.395 463 29
#50
Czy pomiędzy dwoma rodzajami powinienem zamontować kawałek prostego toru?
Pomiędzy dwoma rodzajami nie, między dwoma rozjazdami, to zależy: w tym wypadku nie, bo nie ma tu odwrotnych łuków. Formalnie biorąc, wstawka prosta powinna być między odwrotnymi łukami, ale w praktyce modelarskiej, ja osobiście nie widzę specjalnie potrzeby nawet, gdyby łuki w powyższym przykładzie były odwrotne (wiem, że dogmatycy mnie zlinczują ;)).
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#52
Prace się posuwają. Co prawda tempo spadło, ale pośpiech jak wiadomo, to nic dobrego.
Po wyjeździe gosci rozpoczęły się prace na module nr 4
IMG_3077.JPG

IMG_3078.JPG

Oczywiscie prace torowe.
Następnie przed świętami zacząłem przygotowania do przetransportowania modułów 1-3 do Polski.
Mój pomysł pakowania okazał się zbyt pracochłonny i mało wygodny w obchodzeniu się z nim. Padło wiec na podkradnięciu pomysłu od kolegi @Inkson, skutkiem czego powstało, jak to moja małżonka nazwała, takie akwarium
IMG_3142.JPG

Po zafoliowaniu boków i zapakowaniu do auta szczęśliwie dotarły do Warszawy.
Obecnie dłubie w wolnych chwilach przy skrzynkach nr 4 i 5, przy czm ta pierwsza jest już w pelni przejezdna, napędy podmakietowe jak i cała elektryka są już skończone. Na miedzytorzu zaczyna się zielenić trawka, tory w 2/3 są zaszutrowane i powstaje dojazd do kopalni.
Na skrzynce nr 5 natomiast zacząłem układanie torów
IMG_3258.JPG

Pozdrawiam wszystkich
CDN
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#53
Czyli teraz pracujesz nad modułami w Warszawie? :)
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#55
Tak, jest tutaj kilku, jesteśmy we Fremo i budujemy makiety modułowe :) więc miło że będzie kolejna makieta modułowa ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 39
Buduję makietę 8
Buduję makietę 1
Buduję makietę 179
Buduję makietę 90

Podobne wątki