• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Bocznica szlakowa

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#1
Dzień dobry
Po kilku tygodniach studiowania forum, postanowiłem wskoczyć do nieco glebszej wody. Poprzedniego projektu nie zarzucam, mimo świadomości popelnionych błędów. Mój tort będzie służył jako pole doświadczalne i miejsce zabaw z synem, zaś projekt ktory sobie obmyslilem będzie wrotami do powaznego modelarstwa. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się go zrealizować, dlatego liczę na wszelkie uwagi jużna etapie projektowania.
Założeniem jest powstanie bocznicy szlakowej z wjazdem tylko z jednej strony. Bocznica będzie obsługiwała mały kamieniołom.
Wedlug moich wstepnych planów bedzie wyglądała jak na zdjęciu
bocznica szlakowa NN kamieniolom.jpg

Chcialbym spróbować wykonać to według normy fremo. W tej chwili projektowo skrzynki beda miały szerokość 60cm i długość kolejno od lewej 100, 90, 100. Po bokach planuję dorobić jeszcze skrzynki przejsciowe o bokach po 50 cm, ale to w przyszłości, gdyby mi przyszło do głowy wyjść z nimi do ludzi :)
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
#3
Witaj.FREMO?Też prubowałem:cry:.Szerokość 50 cm.
Witam. Zastosowanie normy Fremo wcale nie wyklucza budowy szerszych modułów. Ważne żeby profile końcowe były zgodne z normą, czyli tak jak planuje to zrobić Rozczochrany.
My poszliśmy trochę inną drogą i nasze moduły jednotorowe mają szerokość 64,9 cm. Wynikało to chęci umieszczenia drogi z Car Faller'em oraz innych obiektów: domów, obory itd. Przy sztywnym trzymaniu się tej normy musielibyśmy wybierać albo budynki, albo droga. Zastosowaliśmy moduły czołowe wg normy Fremo poszerzone z jednej strony. Dzięki temu możemy podłączać dowolnie nasze moduły między sobą i jednocześnie możemy podłączyć się z innymi modułami wykonanymi wg tej normy. Tak to wygląda:
IMG_1048CC.jpg

Trochę średnio mi się podoba ten układ torowy. Wzorowałeś go na czymś istniejącym w rzeczywistości, czy też jest to fikcja?

Powodzenia w realizacji.
 
Reakcje
70 0 0
#4
Jeśli dobrze odczytuję z planu to tory będą z Tilliga?:)
Nie potrafię odczytać z planu jaką długość ma tor nr 104, ale czy nie będzie on za krótki?
Ogólnie wygląda bardzo ciekawie, życzę powodzenia w realizacji projektu.;)
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#5
Wzorowalem się na istniejącym torowisku. To moje pierwsze kroki, a dzieki temu eliminuje błedy projektowe.
bocznica szlakowa NN kamieniolom wII.jpg

Też na to wpadłem. Skrócilem 103b przez co zyskały na długości 103 i 104. Po przeciwnej stronie wymieniłem rozjazd wydłużajac 102 i 103a
[DOUBLEPOST=1492454416][/DOUBLEPOST]Po zmianie 567. Myślisz, że to mało?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.075 140 0
#6
Jak chcesz się łączyć z profilami FREMO, to uwzględnij to w umiejscowieniu "toru 1 szlakowego". Z grubsza chodzi o to co powyżej napisał Gerson (przydałaby się fotka na łączeniu jego modułów z innymi).
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
#7
Zdjęć z łączenia modułów 1 torowych nie znalazłem.
Tak to wygląda przy łączeniu modułów 2 torowych (zasada taka sama jak przy tych 1 torowych):
000IMG_0849AA.jpg
 
Reakcje
70 0 0
#9
To licząc tak mniej więcej zmieszczą się tam 4 wagony, np. węglarki. Bocznice bywają różne, ale patrząc na takie z realu to 4 wagony towarowe to trochę mało, jednak na pewno zdarzały się często takie punkty zdawczo odbiorcze, gdzie właśnie wjeżdżały 3- 4 wagony.

Kilka planów bocznic:
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.075 140 0
#12
Bardziej ta druga opcja. Ja bym wywalił tor 104b (przez wywalenie rozjazdu, zyskasz na długości toru 104), albo ostatecznie przedłużył. Tak samo przedłużyłbym żeberko na lewo od rozjazdu oznaczonego 103b

Do kompletu: "Kilka planów bocznic", dorzucam podobny obiekt w KKS Klęczany k/Nowego Sącza.
https://goo.gl/maps/BDN1aoqRLo42
 
OP
OP
Rozczochrany

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#13
Tak to wygląda po naniesieniu zaproponowanych zmian
bocznica szlakowa NN kamieniolom wIVd.jpg

Nieco wydlużyło to tor 104 i pozbawiło toru 104b na ktorym miała odpoczywać zatrudniona na bocznicy lokomotywa. Niemniej smutek rekompensuje mi zaoszczedzona na rozjezdzie kwota :)

P.s. dzięki za klęczany. Dobry sytuacyjny podgląd
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
#17
Wstyd to byłby jakbyś wywiercił te otwory np. z boku lub z góry skrzynki ;). To jest co najwyżej niedopatrzenie - wywierć je zgodnie z normą i będzie ok.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 39
Buduję makietę 8
Buduję makietę 1
Buduję makietę 179
Buduję makietę 90

Podobne wątki