• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blok Fallera

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#21
Czysta fikcja nie. Fikcja lekko zabrudzona prawdą ;) albo inaczej czysta prawda po enerdowsku.
Swoją drogą, taki PRL-owski blok (wg rzeczywistego projektu) można naprawdę łatwo wyciąć laserem z czegokolwiek i sprzedawać taniej od tego poniemieckiego dziwoląga. Nie przypuszczałem, że ktoś może być zainteresowany takim obiektem na makiecie, ale czytając Kolegów zmieniam zdanie...
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#23
Czysta fikcja nie. Fikcja lekko zabrudzona prawdą ;) albo inaczej czysta prawda po enerdowsku.
Swoją drogą, taki PRL-owski blok (wg rzeczywistego projektu) można naprawdę łatwo wyciąć laserem z czegokolwiek i sprzedawać taniej od tego poniemieckiego dziwoląga. Nie przypuszczałem, że ktoś może być zainteresowany takim obiektem na makiecie, ale czytając Kolegów zmieniam zdanie...
100 razy wolę wycinane leserem polskie różności do sklejania i malowania niż niemieckie domki które i tak trzeba ciut przerobić na polskie ,takie bloki to by było coś no i jeszcze Zestaw Polska obrotnica wycięta laserem + dodatki foto trawione to byłby wypas.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#24
Tego typu bloki występowały w dwóch opcjach: cztero- i dziewięciopiętrowej. Inne wysokości zdarzały się tak rzadko, że można je pominąć. Okna klatki schodowej to byłyby te wąskie nad wejściami, ale u nas były one przesunięte w pionie, jako że doświetlały półpiętra. PRL-owskie bloki miały jeszcze jeden istotny szczegół: maszynownie wind w nadbudówkach na dachu - jeżeli tak, jak na zdjęciu powyżej nadbudówek nie ma, to znaczyłoby, że maszynownie są na dziewiątym piętrze, a windy dochodzą tylko na ósme (sporadycznie zdarzały się takie rozwiązania, ale wówczas ostatnie piętro miało zwykle inny układ okien). Zsypów też nie widzę, a zsypy musiały być :devil:
Najpodobniejszy znany mi polski system wielkopłytowy to tzw. system szczeciński, co nie znaczy, że stosowano go w Szczecinie - występuje we wszystkich dużych miastach. Windy dojeżdżają na ósme piętro, na dziewiątym jest korytarz łączący klatki, małe mieszkania i tzw. suszarnia. Powyżej wysoka attyka z otworami wentylacji. Klatki schodowe, inaczej niż u Fallera, wyróżniają się innymi oknami, zwróćcie też uwagę na śmietniki przy każdej klatce.
Zobacz załącznik 250114
Ten blok Fallera to pewnie jakiś enerdowski jest, ziomy z naszej dzielni powiedziały na niego (.......):cenzura:
W tym wypadku maszynownie byłyby na 10. piętrze. Ale to przecież nie jest blok z PRL... O przesuniętych oknach klatki schodowej też chciałem napisać, ale kolega Terebesz był szybszy. Mnie zastanawia brak balkonów czy loggii. Zwykle takie bloki je miały. Może są po drugiej stronie, ale to w zasadzie znaczyłoby, że wszystkie mieszkania mają okna na obie strony. Ale bloki na fotce kolegi Terebesza też nie mają balkonów...

Ale te bloki na fotce mają po 10 pięter!
Powiem Wam Koledzy że poza pomorzem nic więcej chyba nie widzieliscie... Ja wychowałem sie i mieszkam nadal na blokach, u mnie w Żorach wystepuja 4 rodzaje bloków, ja wychowałem sie na NRDowskim, dużo czasu spedziłem na Szwedzkim, ten blok fallera to jakby połączenie obu typów. U nas są tylko 4 albo 10 pietrowe, maszynownie wind są na 10 pietrze i windy dochodza w obu przypadkach do 9 pietra przy czym w szwedzkim typie winda i okno z klatki jest co pietro na u fallera , w NRDowskim co 3 pietra. Terebesz, pokazales fotke, te bloki nie sa 9 tylko 10 pietrowe, w Katowicach srednio sa 13 pietrowe, bylem tez w 11 pietrowych. Zsypy były zawsze koło windy wiec nie mozecie ich widziec na fotce fallera bo przód wyglada jak szwedzki gdzie zsypów nie było ;) Jesli na winde była nadbudówka to juz był inny typ bloku.
Jedyne co nie podoba mi sie w tym bloku to to że klatka schodowa jest na środku a klatki po boku przy czym pomiedzy ida mieszkania i teoretycznie nie ma przejscia z klatki na schody ale chetnie bym taki blok widział u siebie w pokoju, tylko nie za taka kase...
 
Ostatnio edytowane:

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
281 45 10
#26
Do kompletu osiedla Faller wyda
ł jeszcze numery 130803,130800 i 130801. Wydaje mi się że 803 bardziej przypomina nasze bloki bez wind.
Ale ceny i tak nie są małe.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#29
A u mnie w Jastrzębiu Zdroju takich podobnych bloków, zwanych króliczokami jest pod dostatkiem :)
-> https://www.google.pl/search?q=jastrzębie zdrój blokowisko&espv=2&biw=1256&bih=761&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Zfl_VOCNOKW7ygOahYCIDA&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=jastrzębie zdrój bloki &imgdii=_

Nawet kiedyś na pytanie "gdzie mieszkasz?" padała odpowiedź "w enerdowskich" :D
Bo w tym samym czasie je budowano tu i tu ;) Ale to juz pewnie Ty pamietasz a nie ja ;) mamy nawet tą sama społdzielnie, ale z tego typem bloków w wielu miastach w Polsce sie spotykałem.
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
281 45 10
#30
W ramach przypomnienia że jeszcze istnieją inni producenci, szczególnie dla kolegi walter_r, bo to jego rejony. :)

Ceny są zdecydowanie niższe. Może warto się zainteresować. Tylko dla przypomnienia adres strony bo chyba większość go zna.
http://www.redstarrailways.com/
Poza tym zawsze możemy kupić PIKO 61146 lub BUSCH 9607 lub stare VERO ale numeru nie pamiętam.;)
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#36
"Adam Okuń - No to już teraz wata szklana i azbestowe płyty." To z facebook-a ;)
A co na to przepisy i ochrona środowiska? :D
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
#39
Do kompletu osiedla Faller wyda
ł jeszcze numery 130803,130800 i 130801. Wydaje mi się że 803 bardziej przypomina nasze bloki bez wind.
Ale ceny i tak nie są małe.
W podobnym do tego 130803 mieszkałem w Bielsku - na osiedlu Złote Łany - dokładna kopia - z tą różnicą że mieszkania po lewej stronie klatki schodowej miały jeszcze okna i balkony na lewej stronie.....
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Budownictwo i pozostała infrastruktura 16

Podobne wątki