• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki do zbierania prądu z kół

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#1
Chcę zrobić blaszki do zbierania prądu z kół w tendrze (tendrach) parowozu H0e Roco i wózkach wagonów H0e. Nawet zrobiłem jeden komplet i działa ale jest kiepski i nieestetyczny. Zrobiłem rysunki, ale mam parę pytań i proszę o pomoc.
Czy lepsza jest blacha mosiężna czy miedziana. Musi być sztywna ale elastyczna.
Czy 0,1 mm wystarczy
I jak ją wyciąć żeby nie wichrować nożyczkami. Próbowałem ostrzem skalpela, ale to średni pomysł :(
Czy ktoś może wyciąć laserem, czy wytrawić?
No i jeżeli tak, to kto?
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#7
Myślałem że większy model to i większe napięcie, ale ok.
Podchodzę do tematu teoretycznie, więc nie wiem czy zjawisko konduktancji ma tutaj szczególne znaczenie i jaka byłaby rezystancja blaszki, a co za tym idzie spadek napięcia.
Myślę że blaszka miedziana może być zbyt krucha, kiedyś bawiłem się miedzianą blaszką i po zgięciu o 90 deg i odgięciu pękała, może mosiądz byłby taki kompromisem pomiędzy elastycznością i przewodnictwem elektrycznym.
A może nowe srebro?
:)
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#8
Powinna być ze stopu mosiądzu twarda czyli sprężysta. miedź jest za miękka. Takie blaszki można kupić, ja na ebayu kupuję. Wycinanie nożyczkami w tej skali raczej odpada, a laser mosiadzu nie tnie. Ja stosuje tez czasem drut twardy mosiężny 0,3 przekroju, też sie dobrze sprawdza.
 
OP
OP
marek1704

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#10
To zanim się całkiem zagotuje :)
Blaszki mosiężne, 0,1 mm, wycięte laserem.
Pozostaje odpowiedź na pytanie. Kto może wyciąć blaszki według moich rysunków?
 
OP
OP
marek1704

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#14
Blaszki mają w miejscu "roboczym" szerokość 0,4 mm. Wyciąłem je nożyczkami i działają, ale nie wyglądają elegancko. Przynajmniej w moim wykonaniu. Trawione mogą być lepsze i ładniejsze.
 
OP
OP
marek1704

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#16
Blaszka z wymiarami. :)
Chcę dorobić odbiór prądu z kół w tendrze parowozu H0e Roco. Jeden komplet wyciąłem nożyczkami. Blaszkę przykręciłem od spodu śrubką do zauszników okularów.

blaszki kół tendra z wymiarami 004.png
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 6

Podobne wątki