• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

blaszane dachy wagonów towarowych - z czego, jakie?

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Nurtuje mnie ciągle kwestia blachy na dachach dawnych wagonów towarowych.
Po pierwsze, czy była to blacha ocynkowana, czy może pomalowana na szaro?
Po drugie, patrząc na gładkie połacie dachów modeli, zastanawiam się, jak były łączone arkusze?
Bo przecież z jednego kawałka blachy tego dachu nie robili?
W niektórych wagonach widać "ryfle", jest to zapewne łączenie na tzw. rąbek stojący albo zwój.
Ale te "gładkie"? Na rąbek leżący czy jakoś inaczej?
Czy w modelu te łączenia (np. w typach Dresden, Oppeln) powinny być widoczne, czy dać sobie spokój?
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#2
Tam gdzie widać to odpowiednik dekarskiego rąbka stojącego, dawniej z wkładką ze smołowanego (albo mazianego czymś podobnym) płótna.
Te mniej widoczne połączenia były płaskim rąbkiem, lutowanym.
Często na dachach były trzy pasy pokrycia - wzdłuz krawędzi arkusze ułozone podłużnie, łączone płaskim 'rąbkiem' albo lutowane, w środkowej części poprzecznie, łączone płaskim albo stojącym. Łatwiej było naprawiać.
Blachy były cynkowe, bardzo dawno ołowiane. Jedne i drugie pięknie szarzały, stąd kolor.
Malowane to już nowoczesny wymysł, farba się ima jeno czarnej stalowej, na ocynku to tylko proszkowo wyjdzie, więc wagony odpadają.

Odtworzone z czeluści pamięci z rozmowy z K^2.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
Dzięki za odpowiedź. W modelach dachy są często przeraźliwie gładkie i nienaturalnie jasnoszare, nie wiedziałem co z tym począć.

Jeszcze aby nie uruchamiać nowego tematu - czy na PKP w IV epoce malowano podwozia tak jak nadwozia?
Chodzi mi o węglarki f-my KMB - czy specjalnie nie są czarne czy niespecjalnie?
Niezbyt mi one podchodzą kolorystycznie i zacząłem przemalowywać,ale nie wiem czy dobrze robię.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#4
A to to jakiś dowcipny żart wesoły chyba...
Widziałem kilka razy pomalowane jak podwozie dolne części słupków poniżej podłogi, ale odwrotnie to niezabaudzo.
Podwozia były chyba inaczej zabezpieczane i raczej taki numer nie miałby sensu, zwłaszcza ekonomicznego.
Za to ma to sens ekonomiczny przy malowaniu wytłoczek modeli :)