• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki Blacha mosiężna vs miedziana

grzesiek90

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Od tygodnia buduję Sm 42 z blachy miedzianej metodą trawienia. Niestety moje zapasy się skończyły.Wystarczyło ledwie na kabinę, a nie wiem za bardzo gdzie mogę dostać taką blachę w Gdyni. Szukałem w sklepie modelarskim przy urzędzie skarbowym, ale jest tylko mosiężna. I w związku z tym moje pytanie jest takie czy blacha mosiężna lutuje się i trawi podobnie jak miedziana czy gorzej?????
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Trudniej się trawi, ale też jest "solidniejsza".
Aczkolwiek ja miałem kłopoty z trawieniem, blacha mosiężna mi się rozwarstwiła, ponoć dlatego że walcowana.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#4
grzesiek90 napisał(a):
A jeżeli bym ją ciął piłka włosową albo czymś innym to trudna jest w cięciu???

Zależy od gatunku, bardziej plastyczne o tłoczności większej niż zwykła( tzw. głęboko tłoczne) używane do wyrobu przedmiotów, przy użyciu obróbki plastycznej, ciężej się obrabiają skrawaniem ponieważ dają wiór "wstęgowy" inne zaś są przeznaczone do obróbki skrawaniem (również cięcie piłką włosową) te drugie są twardsze i bardziej kruche, co zawdzięczają innym składnikom stopowym.
Choć prawdę mówiąc przy takich grubościach blachy, różnica w obróbce jest niezauważalna.

Pytanie jaką masz blachę, lub jaką możesz kupić.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#6
Do piłowania lepszy jest mosiądz. Nie "zakleja" pilnika czy piłki i nie zostawia "broków" jak miedź. Do kstałtowania plastycznego (tłoczenie, wyoblanie) lepsza jest miedź - bardziej ciągliwa. Mosiądz jest bardziej kruchy i sprężysty. Choć miedź nie odpuszczona po walcowaniu też jest sprężysta.
Na pewno gorzej trawi się mosiądz gdyż środki trawiące miedź zwykle nie trawią cynku, ołowiu, czy innych składników mosiądzu. Podobno do trawienia dobre są miedzionikle, dobrze się trawią i nie są tak miękkie jak miedź.
W Krakowie taśmy i blachy z metali kolorowych najłatwiej kupić w małych sklepach żelaznych na Kazimierzu, może i u Ciebie są takie sklepy?
Przydałaby Ci się też cieńsza blacha, od 0,1 mm wzwyż...
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
grzesiek90 napisał(a):
A jeżeli bym ją ciął piłka włosową albo czymś innym to trudna jest w cięciu???
Dołączę się do pytania :)

Jaką tarcze tnąca kupić do mini szlifierki typu DREMEL, kupiłem jakiś wynalazek i tarcze tnące z zestawu są bardzo kruche i szybko sie rozpadają - jeden fałszywy delikatny ruch i tarcza do wymiany :(
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#8
Tarcze tak mają. Tarcze do cięcia ręcznego - te z charakterystycznym zbrojeniem z nitek - znoszą niewielkie wygięcie przy używaniu. Tarcze bez zbrojenia są do używania przy maszynie zamontowanej w jakimś uchwycie zapewniającym dokładne prowadzenie i do ręcznego cięcia się nie nadają - najmniejszy ruch i tarcza się sypie. Tarcze z kompletów typu "100 części za 50 zł" to szajs. Jeśli używałeś coś takiego - to kup sobie porządną, za kilka zł/szt, firmową tarczę a zobaczysz różnicę. Jedną dobrą tarczą zrobisz tyle co kilkoma badziewnymi.
Miedź źle się obrabia tarczą ścierną, tarcza się zakleja miedzią i sypie. Podobnie aluminium, troszkę lepiej mosiądz, najlepiej stal. Istnieją specjalistyczne tarcze, do każdego metalu inna...
A do cięcia torów i tak najlepsza jest piłka z żyletki, ostatnio w sklepach modelarskich bywa czeska piłka z żyletkowym ostrzem za około 30 zł.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
cyruss napisał(a):
Jeśli używałeś coś takiego - to kup sobie porządną, za kilka zł/szt, firmową tarczę a zobaczysz różnicę. Jedną dobrą tarczą zrobisz tyle co kilkoma badziewnymi.
Czyli co Dremel'a kupić ? Widziałem w Obi jeszcze jakieś diamentowe, ale nie wiem czy jest sens kupować to do ciecia mosiądzu 0.15 -0.3mm ?

Jak możecie to podajcie producenta i nr katalogowe tracz, które polecacie.

Szczerze powiedziawszy to obawiam się cokolwiek ciąć tym badziewiem z obawy o utratę wzroku :roll:
 
Reakcje
56 1 2
#10
A jeżeli bym ją ciął piłka włosową albo czymś innym to trudna jest w cięciu???
Witam ,
to zależy jaka skala tego modelu co wykonujesz ale domyślam się że to 32 więc elementy będą małe więc piłkę radzę odstawić na półkę .jak koledzy piszą małe urządzenie modelarskie z tarczą nie powygina blach . i dobre imadełko (nie o rękach mowa) .Bo bez lekarza się nie obejdzie .
 
Reakcje
56 1 2
#12
no dziękuję :) nie popatrzyłem na datę wielkie SORRY .:) Ale to nic ja mosquita budowałem 5 lat ale lata do dzisiaj u kolegi tak go pielęgnuje :)
no to na wieczór trochę się pośmiałem .Teraz wiem że tematy to jedno a data to druga strona medalu , wybacz jestem Nowy.:)
Pozdrawiam
 
Reakcje
56 1 2
#13
Atak z ciekawości wyszedł SM na tory.Wtedy to były czasy, żeby coś kupić to trzeba było się napocić biegając po sklepach teraz strona u wujka Gogla i już z Chin leci przesyłka tylko kasa .
Miłego wieczoru.
 

Podobne wątki