• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik BLACHA FALISTA

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#1
Krótki kurs na temat robienia blachy falistej do pokryć dachowych modeli budynków, szop , garaży , przybudówek , szopek itp.
Pierwsze zdjęcie przedstawia zadaszenie wykonane przy użyciu " blach falistych " zrobionych przedstawioną metodą .

Do zrobienia arkuszy blachy falistej użyta została folia aluminiowa z przewodu telekomunikacyjnego , można też użyć foli aluminiowej z tacek grillowych (nie za gruba !)

Do produkcji blach użyty został kawałek sklejki (jako podstawa) do której został przyklejony klejem wikolowym makaron "SPAGETTI -2 " ( średnica 2mm) , można też kawałkiem taśmy klejącej . Makaron kleimy równo jeden koło drugiego .
Następnie przy pomocy grubej igły (delikatnie zeszlifowany szpic , aby nie poprzebijać folii) wyciskamy miejsce przy miejscu nasze "blachy faliste"( przed wyciskaniem powinniśmy pociąć folię na potrzebne odcinki , inaczej po powyciskaniu fal , podczas cięcia pozagniatamy fale )



Po skończeniu naszej pracy z " wyciskaniem , możemy rozpocząć pokrywanie dachu blachą



Tak wygląda skończone " zadaszenie " wiaty .


Dla uzyskania efektu starej blachy wystarczy pomalować farbami akrylowymi , czerwonym , pomarańczowym ,brązowym techniką suchego pędzla.
Tym samym sposobem jest wykonane pokrycie dachowe na małym magazynku i tak samo postarzony dach .




Zmieniając grubość makaronu możemy otrzymać dodatkowo pokrycia faliste arkuszy eternitu .
Przyjemnej zabawy ! :)
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#7
Mattia, skad ty bierzesz takie MacGyver'owe pomysly? Zastanawiam sie rowniez co ty jadasz jesli makaron Ci sluzy za material na blache:p
 
OP
OP
mattia

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#8
15 lat we Włoszech robi swoje :D A "makarony " też mają swoje patenty na wiele zabawek ;) . A jadam tak co drugi dzień właśnie makaron "SPAGETTI 2":D
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#13
Mattia, świetny tutorial, wiele razy się zastanawiałem z czego zrobić i spadłeś mi z nieba hehe. Tak sam plyty azbestowe mozna wykonać. Ja pracuje w łączności i u nas ekraz to blacha gruba i twarda, nie ma bata na zastosowanie w modelarstwie hehe
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#14
Znałem inny sposób bez makaranu na blaszkę falistą ale ten jest super. Można użyć też srebrnej metalowej foli której używają w kwiaciarni. Folia ta jest bardziej sztywna i można zbudować nawet hangar blaszany.
 

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#15
Witajcie,
Mattia super wiata i komórka.
W moim przypadku do wytłaczania imitacji eternitu użyłem sreberek od śmietan itp. Jako matrycy użyłem płytki plastikowej imitującej blachę falistą.
http://forum.modelarstwo.info/threads/nieznana-miejscowość-na-początku-lat-90.6694/page-10
Blaszka jest trochę cieńsza od sreberka z kwiaciarni przez co lepiej przylega i nie załamuje się. Dodatkowo blaszka od śmietan ma porowatą strukturę i na eternit jest idealna.
 

Załączniki

OP
OP
mattia

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#16
Brawo Maćku(y)
A robią Italiani makaron 0, 002? No wiesz taki do mojej skali;)
No Adam takiego makaronu to chyba raczej nie . Ale na wszystko jest sposób , cieniutkie druciki miedziane przyklejone do kawałka sklejki a reszta tak samo . Tylko pamiętaj ze folia aluminiowa to ta cieńsza , myślę że ta normalna spożywcza będzie dobra ( chodzi o grubość do Twojej skali) :)
 

SU46-017

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#17
No Adam takiego makaronu to chyba raczej nie . Ale na wszystko jest sposób , cieniutkie druciki miedziane przyklejone do kawałka sklejki a reszta tak samo . Tylko pamiętaj ze folia aluminiowa to ta cieńsza , myślę że ta normalna spożywcza będzie dobra ( chodzi o grubość do Twojej skali) :)
Folia aluminiowa ( spożywcza ) do H0 też się nada.
 
Reakcje
45 1 5
#19
Chyba tak , ale może być za delikatna i podczas układania i przyklejania większych kawałków może się odkształcić , aczkolwiek nie wiem bo takiej do tego nie stosowałem , można spróbować .
Czasem można kupić taką trochę grubszą folię - "heavy duty". To jest coś pośredniego pomiędzy tą cienką zwykłą a taką na tacki na grilla.
 
OP
OP
mattia

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#20
walter
OK' ale to tam u Ciebie , bo tu w Polsce to zostaje chyba ta do pakowania żywności ( bywają o różnej grubości) albo taka jak pisał kol. RS11 i Arturro wyżej , używana do kwiatów , lub ta z której ja robiłem , tacki grillowe (cienkie) lub polot kabla .:)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki