• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Bizon Z056 w skali 1:26

OP
OP
M

mata-on

Nowy użytkownik
Reakcje
25 0 0
#21
https://mlasek.blogspot.com/

Witam Wszystkich!
Dziś kolejny mały update prac projektowych nad miniaturką Bizona Z056- króla polskich pól!
W ruch poszło drukowanie kół (dzięki uprzejmości kolegi Łukasza :) w dość krótkim czasie jak na tego typu zabawy udało się uzyskać wstępną bryłę opon i felg :)
Koła oczywiście będą jeszcze poddane obróbce wykańczającej i dopieszczającej.




Nieustannie też dodaję elementy konstrukcyjne i detale na model 3D.
Jutro też zaprezentuję Wam pierwsze prototypowe blachy!


 

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
487 15 0
#24
Nie jestem specem od druków 3d ale wg. mnie lepiej było by to zlecić takie wydruki w technologi SLA duuuuuuużo lepsza jakość. Chętnie nabył bym takiego Bizonka w tej skali nabył ale nie w takiej jakości... Im większa skala tym bardziej widać detale na tej oponie powinny znajdować się napisy technologiczne: rozmiar opony, producent itp. nie mówiąc o poprawnej geometrii tej opony.
To co pokazałeś lepiej by pasowało do mniejszej skali np 1:87
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
M

mata-on

Nowy użytkownik
Reakcje
25 0 0
#27
http://mlasek.blogspot.com/

Witam po przerwie! Pora pokazać kilka kolejnych zdjęć z projektu Bizona :)
Mam już dwie najważniejsze blachy na kombajn, teraz pora je połączyć i pospawać krawędzie.
Mam nadzieję że Wam się podoba!














Prace może nie idą zbyt szybko ale małymi krokami sukcesywnie do przodu. Jeśli dogram już wszystkie elementy i detale te kilka blaszek zacznie nabierać zupełnie nowego wyglądu :)
Pozdrawiam!
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#28
Bardzo fajny projekt, trzymam kciuki.

Koledzy mają rację, drukowanie elementów w skali na "żyłkówce" raczej mija się z celem. Możesz ratować sytuację używając "gel coat" do wydruków 3D albo szpachlować i szlifować na zmianę ale to jest benedyktyńska praca. Rzeczywiście przy tej skali to napisy na oponie powinny być już widoczne.
Ja też kiedyś myślałem nad zwykłą drukarką 3D ale doszedłem do wniosku, że w zasadzie w modelarstwie ta technologia na razie nadaje się tylko do wydrukowania jakiejś bryły i oblkejenia jej blachą fototrawioną albo do wydrukowania na szybko elementu dla sprawdzenia na żywo proporcji i spasowania prototypu.

Zdecydowanie polecam druk SLA lub frezarki CNC.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#29
Koledzy. Spokojnie. @ mata-on napisal, ze to testy. Druk SLA jest dosc drogi (jeszcze) i warto zrobic probne wydruki w technologii 'zylkowej'. Z drugiej strony jest taka drukarka (polska) 'zylkowa', ktora calkiem niezle drukuje. Zdecydowanie jako material = ABS. Tak jak @popowe polecam podzial na jak najwiecej elementow. Jezeli przyszlosciowo maja byc tworzone formy do odlewow (np. opony) to jest to zdecydowanie wlasciwa droga (rozdrobnienie).
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#30
Fajny projekt !
Nie bardzo jednak pasują tutaj pokazane opony. W Bizonach wyglądały inaczej. Zapewne da się to jeszcze poprawić
Może zdjęcie wydruku przekłamuje ,ale wydaje mi się ,że bieżnik ( nazwijmy to jodełka ;)) winna być zrobiona pod większym skosem.
W modelu jest zbyt poziomo i to psuje efekt wizualny.
kombajn-bizon-z-56-lubelskie-chelm-449582527.jpg


zdjęcie z neta z portalu sprzedajemy.pl

Pozdrawiam serdecznie
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#31
Zapowiada się kawał fajnego "żelaza". Przy tej skali i wielkości to czeka cię masa roboty z detalami, po prostu nie wypada tego uprościć. No i przeskalowanie tego do 1:87......, to już lepiej zaprojektować 1:87 od nowa :), będzie szybciej i łatwiej :):). Kibicuję i trzymam kciuki za powodzenie akcji.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#32
Te opony które kolega wykonał jako testowe i te w swoim projekcie to są opony bardziej "współczesne" niz te oryginalnie montowane w czasach PRL-u gdy Bizon był "hitem technologicznym". Czyli krótko mówiąc to tak jakby do komarka zamontować opony od współczesnych motorów. Tak, więc również jestem bardziej za oponami "starego" typu niż tych ich współczesnych "zamienników".
 
OP
OP
M

mata-on

Nowy użytkownik
Reakcje
25 0 0
#35
Przydla by sie tez Vistula produkowana w Płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych. Jak mozna zobaczyc na tej stronie:
https://bizonyklub.pl.tl/Vistula.htm
Znam też kombajn Vistula :) Ogólnie jestem wielkim miłośnikiem i pasjonatem wszystkiego co związane z Bizonem :)
Zrobię na spokojnie Z056 to zajmę się innymi modelami :) To ma być pasja tworzenia i przyjemność, nie chcę robić po łebkach i na szybko. Na razie testuję sobie pewne rozwiązania i dochodzę do różnych wniosków :) W projekt włożę maksimum swoich umiejętności oraz zaangażowania :D Niebawem kolejna porcja zdjęć :)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#36
Mateuszu rób powoli Bizona. Lepiej zrobić dwa projekty w roku ale porządnie niż 10 a byle jak. Kombajn Vistula to zacny projekt. Słabo ale pamiętam je z dzieciństwa. Mieszkam całe życie na wsi. Nie mieliśmy gospodarstwa ale "Mobilna" młocarnia mzc48 była by hitem i już dziś pisał bym się na taką w skali 0 :)
 
OP
OP
M

mata-on

Nowy użytkownik
Reakcje
25 0 0
#38
Witam po dość długiej przerwie :)
Wznawiam pracę nad moim skromnym projektem. Kolejne części prototypowego Bizona się tworzą!
Uległa natomiast trochę skala modelu. Projekt będzie w skali 1:26. Proszę również moderatora o zmianę skali w tytule tematu ;)
Tymczasem wrzucam kilka fotek nowych podzespołów. Wszystko obecnie jest w fazie prototypowej tzn. sprawdzam optymalne połączenia elementów, zastanawiam się które części oryginalne dodać, które pominąć itd. itp.

4.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg
 

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
487 15 0
#39
Fajny projekt !
Nie bardzo jednak pasują tutaj pokazane opony. W Bizonach wyglądały inaczej. Zapewne da się to jeszcze poprawić
Może zdjęcie wydruku przekłamuje ,ale wydaje mi się ,że bieżnik ( nazwijmy to jodełka ;)) winna być zrobiona pod większym skosem.
W modelu jest zbyt poziomo i to psuje efekt wizualny.
Zobacz załącznik 600103

zdjęcie z neta z portalu sprzedajemy.pl

Pozdrawiam serdecznie
Nie zgodzę się z tymi OPONAMI do tej konkretnej wersji czyli z056, na początku były stosowane te stare "wąskie" jak się nie mylę do roku 1986 (wersje od 040 do -056) potem stosowano te standardowe szerokie opony.