• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Biernatowo

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#41
Na prawdziwej stacji nie ma "wcięcia przy nastawni". Tor 4 jest położony blisko toru 2 tam, gdzie nie ma peronu, a odsuwa się od toru 2 po to, by zrobić miejsce na peron. Nie ma potrzeby utrzymywania tak szerokiego międzytorza na całej długości toru 4. Ale proporcje w modelu są inne, bo peron pewnie praktycznie zajmie całą długość torów. W tej sytuacji należałoby zrobić tor 4 na całej długości w odległości koniecznej ze względu na peron i robienie tego "esa" nie ma sensu.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#45
A ten es na torze 2? Śmiesznie te esy wyglądają. Trzeba było je zlikwidować przy skracaniu długości.
Wygląda to słabo, tak jak skrócone wagony.
Wiem i też mnie to trochę gryzie, jednak musiałem zwiększyć odległość pomiędzy torem 1 i 2 aby wstawić peron. Gdyby właściwa odległość miała wyjść już na przejściu zwrotnicowym to musiałbym wstawić tak zwany pasztet. Liczę, że po zazielenieniu makiety te dwie eski nie będą się rzucały w oczy.

Mam przynajmniej nauczkę na przyszłość i popatrzę za innymi rozjazdami przy następnej robocie.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#48
Myślałem o S-kach w torze nr 2.
Kolego Tarka, klepiesz pan w klawiaturę i bzdury wykonujesz. Początek był dobry. Wykonanie poszerzenia pomiędzy torami 1 i 2,
przed rozjazdami. Tylko trzeba było wykonać je większe, a nie wymyślać esy floresy. Zerwać i poprawić to badziewie.
Śmiać się, czy płakać?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#51
Popieram kolegów. W realu wszelkie "esy-floresy" są dość łagodnie prowadzone, jeśli już są.
W tym przypadku - jak widać - takich esów nie ma w realu.....może warto przestawić nastawnię.....
Modelarstwo to także sztuka kompromisu...
Pozostaje się zdecydować, czy robimy jak trzeba, czy robimy jak chcemy..... :)
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#52
Dziękuję za uwagi jeszcze nad nimi pomyślę jak będę brał moduły stacyjne do pracy. Na razie czekam za dostawą materiałów do skończenia elektryki (semafory, napędy, wago, trochę elektroniki). Dopiero potem będę się brał za tłuczeń zieleń i zabudowania.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#53
Wago dotarły i w ramach świątecznych porządków zabrałem się za uporządkowanie elektryki.

Na pierwszy ogień poszła magistrala DCC. Moduły skrajne wyposażone są w szybko złączki od WAGO.
IMG_20191225_105409_Easy-Resize.com.jpg
Dzięki temu będę mógł szybko podpiąć właściwy kabel w zależności czy sąsiad będzie zgodny z normą FREMO czy PMM.

Wszystkie przewody opisane do momentu wpięcia w magistralę. Jedna szyna jako Tx (tor nr x) lub Zx (zwrotnica nr x) a druga jako ITx oraz IZx. przewody opisane jako I podlegają kontroli zajętości na modułach od kolego @Marqus.
IMG_20191224_131246_Easy-Resize.com.jpg IMG_20191224_131252_Easy-Resize.com.jpg
I na koniec kable pomiędzy modułami na molex-ach. Jak tylko skończę ten etap to biorę się za położenie magistrali 16V~ do akcesoriów i przewodów sterujących rozjazdami oraz semaforami. Ponieważ zasadniczą częścią mojej kolejowej pasji są urządzenia SRK to sterowanie będzie poprzez pulpit kostkowy i bramki logiczne zamiast przekaźnikowni. W ten sposób zbuduję uproszczony symulator urządzeń typu E - najprostszych i najbardziej intuicyjnych urządzeń przekaźnikowych jakie powstały.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#54
Ostatnio postępów przy makiecie mniej ale to nie oznacza, że projekt padł.

Materiały powoli się gromadzą. W szafie leży już gotowy peron z odlewów od Hugwy i kilka innych elementów. Najbardziej wstrzymują mnie semafory, które miały być w styczniu a przesunęły się na kwiecień.

W między czasie dotarły wyczekiwane płytki od Auhagen-a i mogłem zabrać się za dokończenie dworca.
IMG_20200309_174614_Easy-Resize.com.jpg IMG_20200309_174631_Easy-Resize.com.jpg IMG_20200309_174715_Easy-Resize.com.jpg
Nastawnia dysponująca gotowa. Jak na mój poziom umiejętności to nawet wyszła. Teraz czekam na dostawę od Kotebi i po wstawieniu nastawnicy będę mógł dokleić nastawnię do reszty budynku. Winorośl, która ją porasta dodam jak wstawię budynek na makietę.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#55
Trochę towaru dotarło i sama praca ruszyła.

Mimo braku semaforów postanowiłem zacząć od wjazdu na stację i iść skrzynka po skrzynce tyle ile jestem w stanie. Na pierwszy ogień wjazd na stację z kierunku Piły
gazeta.jpg
Na tym module na piankę montażową przykleiłem gazetę. Z drugiej strony zamiast gazety dam szpachlówkę i będę miał na przyszłość naukę jak wychodzi lepszy efekt. Mankamentem gazety jest, że wyraźnie się faluje.

Po dosypaniu tłucznia i zasianiu trawy zabrałem się za przejście dla pieszych. Obecnie przejście już nie istnieje tak jak i dom, który jeszcze około 2006 roku był zamieszkały.
DSC07585_Easy-Resize.com.jpg DSC07582_Easy-Resize.com.jpg
przejazd lutowanie.jpg prejazd gotowy.jpg
Labirynt polutowany i pomalowany. Jak się przyklei będę musiał poprawi trawkę przy ścieżce jak i przy ogrodzie. Tak samo dosieję placki trawy w międzytorzu ale tymi poprawkami zajmę się po wstawieniu semaforów z drugiej strony modułu.

Przy okazji pytanie do bardziej doświadczonych. Ziemię w ogrodzie wykonałem z zmieszanej z wikolem ziemi z ziemniaków ale jakoś mi się efekt nie podoba. Jest zbyt gadki.
ogródek.jpg

Tak samo mam problem z zasianiem trawy i tłuczniowaniem na końcu skrzynki. Jakieś porady?
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#56
@Tarka możesz na tej ziemi lekko pędzlem z wikolem przejechać i na to z ręki jeszcze jedną warstwę ziemi wysypać, wtedy zrobi się taka naturalna gradacja. Choć mam wrażenie, że pył z ziemniaków jest za mały aby takie coś uzyskać, może zmieszaj z przesianym piaskiem? Potestuj gdzieś z boku.
Co do skraju makiety, przylep kartkę papieru lub tektury i odegnij poza makietę, wtedy wszystko się będzie trzymać co uzupełnisz.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#59
Smaruj papier,tak jak przy tapetowaniu,wtedy papier nasiąknie wodą z kleju,rozciągnie się a dodatkowo będzie go łatwiej układać.
A jak wyschnie"pomaluj"całość wikolem zabarwionym na brązowo i dopiero potem"trawkuj".