• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Biernatowo

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#1
Po latach planów i marzeń w końcu zabrałem się do budowy makiety. Miejsce jest, materiał na początek też więc miesiąc po miesiącu coś tam będę dłubał.

Makieta przedstawiać będzie stację Biernatowo - https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php?title=Biernatowo

Skrzynki wykonał maramamare.
IMG_20190912_185155-min.jpg IMG_20190912_185203-min.jpg IMG_20190913_134901.jpg

Dwa moduły przejściowe szlak - stacja wypełniam pianką montażową, która została po remoncie. Potem szpachla i można będzie malować i sadzić trawę. Na razie jednak skupiam się na korku i torach.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#7
Pianka jako wypełnienie świetnie się sprawdza. Zanim ruszę dalej z terenem na jednym z modułów to muszę jeszcze raz trafić w teren.
DSC07442-min.JPG
Nie mam zdjęć tego budynku, natomiast reszta terenu to w praktyce pole.

Jak na razie walczę z korkiem i torami. Tak przy okazji czy jest w Poznaniu ktoś kto ma moduły z linią 2 torową tak żebym mógł przymierzyć poprawność wykonana torowiska?
 
Reakcje
37 24 8
#8
To nie masz normy z wymiarami?
Pianki i styropian lepsze bo możesz wsadzać drzewka bez problemu. Nie ma też problemu z zagłębieniami jak postanowisz dodać na koniec.
Siatka lepsza na tunele bo cienka.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
#11
yyy skoro norma mówi 46 mm między osiami torów to co chcesz przymierzać? A jak ktoś montował tory i o 1mm mu się to przesunęło to co zrobisz pod niego a potem będzie problem.
Jaki profil czołowy będziesz stosował?
Dodatkowo masz wyznaczony środek przez Maramare osi torów.
Korek masz do zerwana ponieważ Maramare robi podtorze z drewna i nie konieczności dodawać korka, ponieważ ta deska z liniami to jest właśnie zamiast korka.
 
OP
OP
T

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#14
Kotebi ma w ofercie przymiary do układania i sprawdzania, przydatny element.
Dzięki - przyda się

yyy skoro norma mówi 46 mm między osiami torów to co chcesz przymierzać? A jak ktoś montował tory i o 1mm mu się to przesunęło to co zrobisz pod niego a potem będzie problem.
Jaki profil czołowy będziesz stosował?
Dodatkowo masz wyznaczony środek przez Maramare osi torów.
Korek masz do zerwana ponieważ Maramare robi podtorze z drewna i nie konieczności dodawać korka, ponieważ ta deska z liniami to jest właśnie zamiast korka.
Od Maramare mam profile fremo. Do układania torów mam kawałek listewki przyciętej tak, że w tor wchodzi prawie na wcisk. Co do korka to by wychodziło na to, że tak samo na modułach stacyjnych tor musiał bym położyć bez korka. Trochę mnie to dziwi bo wszystkie makiety, przy których pracowałem mają pod torem korek i uczono mnie, że tak powinno być.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.644 133 3
#16
Tak było. Korek nic nie daje. Tory już od dawna układamy na drewnie. A teraz masz profil podniesiony o grubość korka.