• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm BGM - posterunek odgałęźny i stacja

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
Przed świętami nie było czasu, to teraz odrabiam zaległości i tak prezentuje się następna skrzynka posterunku wraz z połączeniem z poprzednią skrzynką.
Zobacz załącznik 443116 .
Widzę, że nie stosujecie żadnego wygłuszenia pod torami, np. z korka. Czy jest jakaś różnica w głośności przejazdu składu?
Proszę o parę słów komentarza. Bardzo mnie to ciekawi, bo sam niedługo będę układał tory na moich modułach, a powiem szczerze, ze jeśli nie ma dużej różnicy w głośności, to jest to o wiele łatwiejsze w wykonaniu i bardziej do mnie przemawia.
 

Inkson

Moderator Forum Dla początkujacych
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.398 28 0
Widzę, że nie stosujecie żadnego wygłuszenia pod torami, np. z korka.
Dla mnie korek to tylko utrapienie z późniejszą eksploatacją torów bo korek jest bardzo podatny na warunki atmosferyczne, po drugie to dobrze zalany korek klejem lepiej przenosi odgłosy niż drewno. Na takich skrzynkach jak Twoje to ja kładę bezpośrednio tory na sklejce bo skrzynki im bardziej są masywne tym bardziej jazda pociągami jest cichsza. To jest taka sama różnica głośności jazdy pociągami na skrzynkach lekkich, a masywnych jak między gitarą klasyczną, a elektryczną.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
Korek jest pod torami wyłącznie po to żeby go bez problemu podszlifować przy czołach modułu w momencie gdy skrzynka ma jakieś drobne błędy przy spasowaniu. Korek nie ma praktycznie żadnego wpływu na hałas podczas jazdy taboru. Nie wiem skąd wziął się ten mit, że korek pod torami coś wygłusza ale jest na tyle powszechny że aż denerwujący.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
W klubie przetestowaliśmy różnego rodzaju rozwiązania z tzw. wygłuszaniem, jedynym które się sprawdziło jest utrata słuch, jak w moim przypadku, oczywiście nie całkowita, tak samo bębni na korku, jak na podkładzie pod panele, kartonie, piance PVC i innych mniej lub bardziej cudownych środkach tłumiących, Dominik ma rację to mit, i w dodatku obalony.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
I znowu się dowiedziałem czegoś ciekawego. DZIĘKUJĘ.
Ten, kto uważa, że to forum schodzi na psy, chyba go nie czyta. Co rusz się uczę czegoś nowego.
Przy okazji zapytam. Jak temat podłoża pod tory ma się na torcie? Chodzi mi o różnicę poziomów, bardziej niż o wygłuszanie hałasu.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Nie mówiłem o podjeździe, tylko o różnicy poziomów. Ok. Powinienem się inaczej wyrazić: chodziło mi o podtorze/nasyp, z czego można jeszcze zrobić?
 

Inkson

Moderator Forum Dla początkujacych
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.398 28 0
chodziło mi o podtorze/nasyp, z czego można jeszcze zrobić?
Nie wiem czy którykolwiek inny materiał da porównywalnie trwałe podłoże pod tory jak sklejka. Jeśli chodzi o proste odcinki torów to wystarczy pociąć paski sklejki po 40mm szerokości, a skosy usypać z szutru. Gorzej z łukami, bo na łuki to trzeba wycinać sklejkę wyrzynarką, a to już nie każdy ma taką możliwość.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
W castoramie docinają. najwyżej wezmę tory do castoramy :ROFL:
Dzięki za odpowiedzi i sorry za offtopic :)
Kris zmartwię Cię, w Castoramie w Chorzowie i TG docinają tylko pod kątem prostym i odpowiednio duże kawałki. Takie same zasady w Leroy Merlin w Arkadii w Warszawie.
Jedynie pozostaje Ci wyrzynarka:). Ewentualnie zaprzyjaźniony stolarz.
 
Ostatnio edytowane:

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
Można dać też podkład pod panele np 5mm. Tnie się jak korek, klei też, a jest po prostu tani i niewrażliwy na zmiany temperaturu i wilgotności.
 

pawelszymkowiak

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 2 0
No niekoniecznie, bo drut miedziany jest na wylot i do tego drutu jest przylutowany kabel zasilający. Takie dwa w jednym.
Zobacz załącznik 452705
Żółty kabelek odchodzący od napędu przez bezpiecznik jakie ma zadanie? Ja mam podłączone bezposrednio do zasilacza.Na makiecie jeszcze żaden mi się nie spalił ale dwa załatwiłem tuż przed montażem.
 

Podobne wątki