• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

bez zwarcia

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witajcie. Mam pytanie - robię projekt (niestety ciagle projekt :oops: :roll: ) torcika. Chciałem zrobić dwa kółeczka połączone z sobą. Makietę przewiduję w analogu z możliwością przyszłego przełączania na dcc. Ale przy zwykłym połączeniu tych kółek to mogę sobie co najwyżej jeździć składami w tym samym kierunku... :cry: Kiedyś coś mi się obiło o uszy o jakimś module...pętli, czy coś... Nie mogę tego teraz znaleźć na forum - być może to właśnie to było rozwiązaniem mojego (a może nie tylko mojego) :razz: problemu. Czy wiecie jak rozwiązać to zagadnienie, żeby dało się jeździć w obie strony równocześnie, a nie dochodziło do zwarcia? Będę wdzięczny za pomoc. Poniżej schemat torcika.
 

Załączniki

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
arch_przemo napisał(a):
Witajcie. Mam pytanie - robię projekt (niestety ciagle projekt :oops: :roll: ) torcika. Chciałem zrobić dwa kółeczka połączone z sobą. Makietę przewiduję w analogu z możliwością przyszłego przełączania na dcc. Ale przy zwykłym połączeniu tych kółek to mogę sobie co najwyżej jeździć składami w tym samym kierunku... :cry: Kiedyś coś mi się obiło o uszy o jakimś module...pętli, czy coś... Nie mogę tego teraz znaleźć na forum - być może to właśnie to było rozwiązaniem mojego (a może nie tylko mojego) :razz: problemu. Czy wiecie jak rozwiązać to zagadnienie, żeby dało się jeździć w obie strony równocześnie, a nie dochodziło do zwarcia? Będę wdzięczny za pomoc. Poniżej schemat torcika.
Schemat torów jest poprawny i zwarcia występować nie będą. W analogu tak już jest, że wszystkie loki na jednej sekcji zasilania poruszają się w tym samem kierunku. Na powyższym schemacie możesz podzielić układ na dwie sekcje, wystarczy że wstawisz złączki izolujące pomiędzy rozjazdy łukowe w obu przejazdach, które łączą pierwsze "kółko" z drugim. :) .

Po oddzieleniu "kółek" przy przejeżdzaniu z jednej sekcji na drugą będziesz musiał pamiętać o ustawieniu tej samej polaryzacji dla obu sekcji w innym wypadku będzie zwarcie i nie znam rozwiązania na tą niedogodność. Może inaczej znać to znam ale w Twoim układzie torowym nie ma na to miejsca :)

Zatem proponuje sobie zrobić na pulpicie sygnalizacje polaryzacji obu sekcji na diodach LED. Układ o którym wspomniałem powyżej zabezpieczający przed zwarciem wymaga wstawienia pomiędzy obie sekcje dodatkowego odcinka izolowanego toru o długości minimum 2 najdłuższych lokomotyw jakie posiadasz. Działa on w taki sposób, że w przypadku różnic polaryzacji w sekcjach tor jest odłączony od zasilania natomiast w przypadku zgodnych polaryzacji podłączony jest do jednej sekcji. Wadą tego rozwiązania jest to że działa dopiero przy napięciach wyższych od 4V na torach.

Pętle służą do zawracania składów. W przypadku analogu polaryzacje zmienia się najczęściej dla całego szlaku, a w DCC jedynie polaryzacje pod lokomotywą
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#3
Dzięki Pepej! A jeżeli znasz sposób, nawet jeśli nie sprawdzi się w moim torciku - to podziel się nim - moze przyda sie mnie albo komu innemu w przyszłości. :razz:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
W analogu musisz oddzielić oddzielic środkowe kółko od zewnętrznego (zauważ, że mają połaczenia tylko w dwóch miejscach - między rozjazdami...). To pozwoli zmienić polaryzację zasialania jednego z kół, aby jeżdzić na nim w drugą stronę.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
arch_przemo napisał(a):
Dzięki Pepej! A jeżeli znasz sposób, nawet jeśli nie sprawdzi się w moim torciku - to podziel się nim - moze przyda sie mnie albo komu innemu w przyszłości. :razz:
Układzik projektowałem dla własnych potrzeb, jeśli go nie skasowałem to wrzucę na forum wieczorkiem. Układ nie był nigdy testowany, bo odpuściłem sobie dzielenie makiety na sekcje.

Układ zbudowany miał być na dwóch przekaźnikach 3V, których cewki były podłączone przez diody prostownicze i stabilizator do dwóch różnych sekcji zasilających, a odcinek je łączący "środkowy izolowany" miał dostawać napięcie z jednej sekcji tylko w przypadku gdy oba przekaźniki miały ten sam stan. Idea prosta, ale analizując projekt doszedłem do wniosku że napięcie przy pokonywaniu tego odcinka w jedną stronę musiało by być na obu odcinkach wyższe od 4-5V tak by oba przekaźniki miały stan ON, przy zmienie odcinka w drugą stronę problemu by nie było bo oba przekaźniki były by w pozycji OFF :)
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#7
xdamian napisał(a):
Sposób na frajdę i mało roboty przy tej wielkości makiecie jest jeden DCC się nazywa.
No OK - a może mi ktoś poradzić, jaki dekoder kupić do pikowskich nowych loków z gniazdami (ME 146 i spalinówka w barwach alexa), ale pod sterowanie piko, bo takie już mam :neutral: :???: i na razie nie mam w planach inwestycyjnych zmiany na lenza, czy roco :D
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
pepej napisał(a):
Układ zbudowany miał być na dwóch przekaźnikach 3V, których cewki były podłączone przez diody prostownicze i stabilizator
Czyli stabilizatorów nie ma na schemacie? W tym przypadku cewki w przekaźnikach raczej się spalą jak do szyn podamy wyższe napięcie. I jeżeli skrajne odcinki są sekcjami to czy górna szyna nie powinna być rozcięta?
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#11
Dzięki za dotychczasową pomoc! A schemacikowi muszę się dobrze przyjrzeć w wolnej chwili. Nie jestem biegły w sprawach elektrotechnicznych, więc gdybym miał ewentualnie pytania, to sobie je pozwolę zadać później ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
xendx napisał(a):
pepej napisał(a):
Układ zbudowany miał być na dwóch przekaźnikach 3V, których cewki były podłączone przez diody prostownicze i stabilizator
Czyli stabilizatorów nie ma na schemacie? W tym przypadku cewki w przekaźnikach raczej się spalą jak do szyn podamy wyższe napięcie.
Jak widać nie ma :) początkowo planowałem przekaźniki 12V i takie umówmy się są na schemacie, później miałem pomysł żeby założyć stabilizatory i przekaźniki na 3V - ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale działać powinno :)

Najzdrowszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zewnętrznego zasilania, prostych komparatorów napięcia na wzmacniaczach operacyjnych do wykrywania polaryzacji od najniższych napięć :)
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
A co z górną szyną? Zwarcie przy odwrotnej polaryzacji?
Przekaźniki na 12V mogą mieć problemy przy niższych napięciach. Albo nie załączą styków albo będą drgać
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
xendx napisał(a):
A co z górną szyną? Zwarcie przy odwrotnej polaryzacji?
Przekaźniki na 12V mogą mieć problemy przy niższych napięciach. Albo nie załączą styków albo będą drgać
xendx napisał(a):
I jeżeli skrajne odcinki są sekcjami to czy górna szyna nie powinna być rozcięta?
Jeżeli masz dwa osobne zasilacze galwanicznie rozdzielone to nie trzeba nic przecinać, dla przykładu weź sobie dwa paluszki i dotykaj naprzemiennie różnymi elektrodami do siebie , dzieje sie coś ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 11
Elektryka 3

Podobne wątki