• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

BD60 - oświetlenie wagonu

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#1
Tadada!!!

Przedstawiamy oświetlenie wagonu działające "w analogu" i w DCC - BD60. Parę zdjęć z montażu i działania. Ostatnie szlify trwają, płytka wkrótce trafi do sprzedaży.
 

Załączniki

kwb3rdu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Bardzo fajne sa te plytki zrobione .
Ale jak moze ta plytka pracowac w DCC i w Analogu ?? :roll:
Analog na DCC sie zaraz zadymi a w druga strone tez nie bardzo ...
Chyba ze jest jakis trick ?
Czy ten Kondensator nie jest zbyt wielki ......... tak na oko ..
Gold Cap to mikrus przy tym na zdjeciu .
Tak ja zrobilem ...
Ten z lewej na diodach SMD w Analogu a ten z prawej z lampami Piko
 

Załączniki

kwb3rdu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Myslalem ze ten kondensator ma zapobiegac migotaniu diod . Poza tym mam zle doswiadczenie z podczepianiem zlomu (chyba ze wszystko mikro w SMD ) pod dachem wagonu bo sie przesowa srodek ciezkosci do gory co wiadomo nie jest zjawiskiem pozytywnym na zakretach , dlatego wole poswiecic przedzial na elektronike a listwe z samymi diodami podczepic pod dach .
Poczekajmy do rana to moze sie cos ciekawego dowiemy ;)
 

Załączniki

OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#6
Kondensator ma podtrzymywać zasilanie w czasie drobnych przerw, tak, aby światła nie migotały i dekoder nie głupiał. Kondensator umieszczamy w WC, więc i tak go nie widać. Może go nie być wcale, może być mały, może być duży - w zależności od fantazji montującego. Na płytce jest i tak komplet kondensatorów filtrujących - ten duży to tylko zapas energii na przerwy w zasilaniu.

Cała płytka jest zmontowana powierzchniowo. Praca przy zasilaniu analogowym wymaga napięcia min. 10V - jakiś kompromis trzeba było przyjąć. Maksymalny pobór prądu to ok. 35 mA, czyli skład 10-wagonowy pobierałby 350 mA - to w celu ucięcia popularnych dyskusji o tym, jak to strasznie oświetlenie wagonów obciąża boostery i zasilacze ;)

Zdjęcia całej listwy wrzucę wieczorem.

Na razie powstały dwie wersje - do wagonów Y klasy 1. i 2. W planach wersja do Z oraz nieco inny, tańszy model do wagonów bezprzedziałowych Piko Hobby, a potem w zależności od potrzeb.
 

kwb3rdu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Blue napisał(a):
Na razie powstały dwie wersje - do wagonów Y klasy 1. i 2. W planach wersja do Z oraz nieco inny, tańszy model do wagonów bezprzedziałowych Piko Hobby, a potem w zależności od potrzeb.
A masz moze jakies propozycje cenowe .
Interesuja mnie listwy oswietleniowe do wagonow Y Piko . ;)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
Blue napisał(a):
czyli skład 10-wagonowy pobierałby 350 mA - to w celu ucięcia popularnych dyskusji o tym, jak to strasznie oświetlenie wagonów obciąża boostery i zasilacze ;)
Raczej w celu propagowania oświetlenia na LED'ach ;)
Bo oświetlenie na żarówkach strasznie obciąża boostery i zasilacze :!:
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#9
Załączam zdjęcie płytki oświetlenia. Z lewej strony widoczny mikrokontroler, po prawej układ zasilania, a wzdłuż całej płytki - 5 źródełek i 11 diod świecących (przedsionki i 9 przedziałów).
 

Załączniki

OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
Instrukcja do BD60 jest dostępna na www:

http://www.elproma.com.pl/dcc

Proszę czytać i krytykować - instrukcja będzie ulepszana stosownie do uwag Czytelników.

Sam sterownik będzie w sprzedaży w najbliższych dniach - na razie proszę nie pytać - poinformuję co i jak.
 

Jaźwiec

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Hej! Kręci mnie ten temat. Moje pytania.
1.
Czy możesz zdradzić ile będzie kosztowała taka inwestycja?:)
2.
Czy będzie dostępny jako całość czy sam sterownik?
3.
Czy możliwe jest podłączenie diod w wagonie bez sterownika (własna robota) nie zaburzając przekazu dcc ?

Pozdrawiam
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#12
1. Już zdradzałem. 99 PLN.

2. Nie bardzo rozumiem. Listwa to całość - dekoder i światła. Do tego można dodać, już jako opcję, płytkę świateł końcowych.

3. Też nie całkiem rozumiem. Jeśli pytasz o to, czy można oświetlić wagon bez użycia dekodera DCC - to oczywiście jest to możliwe. Przymierzając się do tematu jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że w przyzwoicie wykonanym oświetleniu sam dekoder DCC to jakaś 1/3 kosztów. W tej sytuacji jak już się robi oświetlenie, to bardziej opłaca się z dekoderem niż bez.
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#13
Pierwsza seria BD60 jest już dostępna w Loko-Model (W-wa, ul. Wilcza).

P.T. Użytkowników uprzejmie proszę o zgłaszanie uwag i problemów dotyczących samego dekodera jak i instrukcji. Wasze opinie będą istotne dla rozwoju produktów.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Blue napisał(a):
Pierwsza seria BD60 jest już dostępna w Loko-Model (W-wa, ul. Wilcza).

P.T. Użytkowników uprzejmie proszę o zgłaszanie uwag i problemów dotyczących samego dekodera jak i instrukcji. Wasze opinie będą istotne dla rozwoju produktów.
ja dla mnie brakuje informacji do jakich wagonów można to założyć - producent, nr katalogowy bo wagon typu Y mi nie wiele mówi
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#15
Sęk w tym, że "typu Y 2. klasy z 10 przedziałami" to właśnie najbardziej kompletna i konkretna informacja. Podejrzewam, że producentów jest kilku, a modeli - co najmniej kilkadziesiąt. Gdybmy zaczął wymieniać numery katalogowe, to przy pominięciu choćby jednego byłyby zaraz wątpliwości. Płytki były robione "pod" Tilliga, który te wagony robi w min. kilkunastu malowaniach. Należą do nich m. in. niedawno wyprodukowane PKP 2. klasy oraz 1. klasy i 1./2. klasy (identyczne wymiarami i układem jak te 1. klasy). "Y" dowolnego innego producenta, o ile ma długość w skali 1:87, też ma psi obowiązek pasować - położenie przedziałów jest to samo, a na każdy przedział mamy po jednym światełku, dokładnie pośrodku.

Co więcej - na stronach Tilliga mamy jawnie sekcję "wagony typu Y":
http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl ... =76&r4=521
- sekcja zawiera 40 produktów.

Do restauracyjnego i bagażowego jeszcze światełek nie mamy ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Blue napisał(a):
Sęk w tym, że "typu Y 2. klasy z 10 przedziałami" to właśnie najbardziej kompletna i konkretna informacja. Podejrzewam, że producentów jest kilku, a modeli - co najmniej kilkadziesiąt. Gdybmy zaczął wymieniać numery katalogowe, to przy pominięciu choćby jednego byłyby zaraz wątpliwości. Płytki były robione "pod" Tilliga, który te wagony robi w min. kilkunastu malowaniach. Należą do nich m. in. niedawno wyprodukowane PKP 2. klasy oraz 1. klasy i 1./2. klasy (identyczne wymiarami i układem jak te 1. klasy). "Y" dowolnego innego producenta, o ile ma długość w skali 1:87, też ma psi obowiązek pasować - położenie przedziałów jest to samo, a na każdy przedział mamy po jednym światełku, dokładnie pośrodku.

Co więcej - na stronach Tilliga mamy jawnie sekcję "wagony typu Y":
http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl ... =76&r4=521
- sekcja zawiera 40 produktów.

Do restauracyjnego i bagażowego jeszcze światełek nie mamy ;)

wśród nich nie widzę np tego wagonu ??? http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 1145#21145

zawsze można zatytułować taki wykaz "Przykładowe modele do których pasuje BD60xx" i nikt nie będzie miał pretensji że jakiegoś modelu tam nie ma,a na dodatek lista może być na bieżąco uzupełniana. To tylko pomysł z ta listą , zrobisz jak uważasz, ale dla mnie była by to cenniejsza informacja niż wagon typu Y.

Przykładowo mam w łapach wagon Tillig 74732 patrze w manual jest na liście - ok można kupić i być pewnym, że będzie pasowało
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#18
gbbsoft napisał(a):
A Tillig zrobił to 1 1:87? a nie w 1:100?
Jeśli wagon ma > 27 cm to jest w 1:87. W 1:100 są Piko i Roco Hobby. Producenci zwykle podają jawnie kiedy długość jest w 1:100 - popatrz na stronach Piko, Roco i Kleina. Stare Bipy Piko(Schicht?) też były w 1:100. U Tilliga Y (282 mm) i Z (303 mm) są w 1:87.
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#19
pepej napisał(a):
Przykładowo mam w łapach wagon Tillig 74732 patrze w manual jest na liście - ok można kupić i być pewnym, że będzie pasowało
Przykładowo popatrz na etykietkę na pudełku tego wagonu - o ile mnie pamięć nie myli stoi tam "Y". ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Blue napisał(a):
pepej napisał(a):
Przykładowo mam w łapach wagon Tillig 74732 patrze w manual jest na liście - ok można kupić i być pewnym, że będzie pasowało
Przykładowo popatrz na etykietkę na pudełku tego wagonu - o ile mnie pamięć nie myli stoi tam "Y". ;)
Tego byłem pewny dlatego podałem w przykładzie, ale tego poniżej z linku pewny nie jestem i nie mam pudełka (bo dopiero chcę go zakupić) http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 1145#21145

wydaje mi się. że jest to tillig 74565 ale nie zgada mi sie ilość okien
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=3372

Ten na modelmanii ma 10 dużych witryn, a ten z linku wyżej 11 :roll:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 71
DCC 11
DCC 6
DCC 33
DCC 45

Podobne wątki