• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Baza Danych Polskich Modeli Kolejowych

OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#21
Wstawiłem kwietniowe nowości, Herisy z łatą i bez łaty (tu Kolega @KAROLeski użyczył zdjęć), jakieś pojedyńcze starocie.

Jednocześnie przypatrując się takiej cysternie Robo, na której uwagę zwraca legendarne logo CPN, a na tabliczce widnieje PKP albo takiej węglarce Roco, gdzie na tabliczce jest ZSSK, za to na burcie - słowacki AXBenet oraz nasz polski CTL, zdałem sobie sprawę, że muszę doczytać. I dowiedziałem się o... tzw. wagonach niekolejowych włączanych do taboru przewoźnika.

W rezultacie - do wyszukiwania po przewoźniku dodałem opcję PKP [P], gdzie można wyszukać wagony firm zewnętrznych włączone do taboru PKP. W bazie w polu 'Przewoźnik' mają one wpisane PKP [Krótka nazwa firmy], np. PKP [DEC] lub PKP [PPEW Nowogród Bobrzański]. Jednak węglarki ZSSK | AXBenet | CTL mają w polu 'Przewoźnik' wpisane CTL, bo to on nas interesuje; gdyby przyszło wpisywać tak skomplikowany układ, trzeba by rozszerzyć notację do np. ZSSK [AXBenet] > CTL.

196 rekordów w bazie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#22
I dowiedziałem się o... tzw. wagonach niekolejowych włączanych do taboru przewoźnika.
To praktyka znana "od zawsze" na kolei, a zwłaszcza w dawniejszych czasach, gdy kolej była praktycznie wyłącznie państwowa i z nielicznymi wyjątkami w każdym kraju był jeden państwowy przewoźnik kolejowy (pomijam prywatne czy samorządowe koleje lokalne, zwłaszcza wąskotorowe). Wagony tzw. prywatne (będące własnością różnych przedsiębiorstw przemysłowych, ale niebędących przewoźnikami) były włączone do parku wagonowego przewoźnika państwowego i otrzymywały oznaczenia zgodne z systemem oznaczeń tego przewoźnika.

Dziś jest trochę inaczej, bo powstało wiele firm mających status przewoźnika kolejowego, taki sam, jak dawne monopolistyczne koleje państwowe. W tej sytuacji przedsiębiorstwo mające własne wagony, a niebędące przewoźnikiem, może włączyć swoje wagony albo do taboru kolei państwowej, albo do parku innego przewoźnika. Nie znam szczegółów, ale wygląda mi na to, że AXBenet nie jest formalnie biorąc przewoźnikiem i swoje wagony włączył do parku CTL, który ma status przewoźnika. A same wagony są chyba wypożyczone od ZSSK.
 
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#23
Nie znam szczegółów, ale wygląda mi na to, że AXBenet nie jest formalnie biorąc przewoźnikiem i swoje wagony włączył do parku CTL, który ma status przewoźnika. A same wagony są chyba wypożyczone od ZSSK.
Ja rozumiem to tak, że AXBenet te wagony (żeby było jasne, że o tych samych mówimy ;-): Roco 76086) włączył do taboru ZSSK, a następnie wypożyczył polskiemu CTL...
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#25
@Hydrus, robi Pan świetną robotę! Bardzo potrzebny rejestr. Dzisiaj przeglądając moje zasoby taborowe zauważyłem, że nie ma tam jeszcze dwóch kontenerowców: ACME 40257 oraz ACME 40262 (ok. 2014). Nie ma także pewnych edycji węglarek Roco, ale to innym razem.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#26
Oprócz bieżących nowości, w lipcu dodałem sporo taboru wydanego w 2019 roku, a we wrześniu - "bohunowe zestawienie" kolegi @Remaj12:

http://forum.modelarstwo.info/threads/piko-modele-wagonów-piętrowych-typu-görlitz-88-serii-bdhpun-bdhpumn-bmnopux.20709/page-9#post-877256

366 rekordów w bazie...
Przydał by się Panel dodawania by projekt zaczął żyć swoim życiem - czyli żeby inni mogli dodawać, baza by się znacznie szybciej rozrosła i było by większe zainteresowanie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#28
Zgadzam się z kolegą Markeim, ale może dałby się zrobić jakąś kopię bazy, do której użytkownicy mogliby dodawać modele w określony sposób i w ograniczony sposób (np. bez możliwości edytowania już zapisanych rekordów), a kolega @Hydrus w wolnej chwili (;)) uzupełniałby główną bazę o dodatkowe pozycje. Nie znam się na tym i nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe, ale przydatna byłaby możliwość dodawania informacji przez innych użytkowników.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#29
Panowie przecież tu nie chodzi o panel bez zabezpieczenia i dla każdego! Nie miało by to sensu.
W systemach bazodanowych wykonuje się to po przez ograniczenie uprawnień:
- moderator dodaje lub edytuje swoje wpisy
- administrator akceptuje zmiany
- dane są widoczne dla wszystkich
 

Sebastian B.

Aktywny użytkownik
Reakcje
60 9 2
#30
Przydaloby sie uporzadkowac te baze bardziej bo nadal jest balagan.

Powinno byc podzielone na kategorie

Lokomotywy :
spalinowe
elektryczne
parowe

Wagony osobowe :

Wagony Towarowe :
kryte
weglarki
cysterny
platformy
inne

Ja u siebie tak mam podzielone i jest latwiej znalezc co sie szuka.I druga rzecza to numer katalogowy powinien byc na pierwszym miejscu a nie gdzies w srodku.Ulatwilo by to szukanie troche tego co sie szuka.To tylko mala sugestia z mojej strony.
 

Sebastian B.

Aktywny użytkownik
Reakcje
60 9 2
#31
Do spisu mozesz dopisac brakujace modele lokomotyw :

Piko 59470 SM42-567 Zaklad Taboru w Krakowie rewizja 11.04.2007 PKP Cargo

Piko 59460 SM42-678 Zaklad Taboru w Zurawicy rewizja 21.08.2008 PKP Cargo

Piko 59268 SM42-894 DOKP Centralna Lok.W-wa Praga rewizja 1996.12.11 - to jest ten sam lok co byl w zestawach z pietrusami piko 97914

Piko 59479 SP42-037 Zaklad Taboru w Skarzysku-Kamiennej rewizja 1997.12.31 - lok przedstawia stan na 2003 rok z zoltym pasem

Roco 62763 ST44-1028 Zaklad Taboru w Bialymstoku rewizja 19.10.2006 PKP Cargo
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#32
może dałby się zrobić jakąś kopię bazy, do której użytkownicy mogliby dodawać modele
Kopia bazy jest na samym początku, bo ja wszystkie dane wstawiam i edytuję w... arkuszu kalkulacyjnym Open Office :-]. Później dopiero importuję te dane do bazy. Zatem każdemu, kto by chciał (i czuje się na siłach) uzupełnić bazę o nowe rekordy, mogę wysłać arkusz kalkulacyjny z przykładami, jak wpisywać dane. Jeżeli znajdą się chętni, to wstawię do bazy kolumnę (niewidoczną na stronie), w której będzie wpisany autor rekordu.

Do spisu mozesz dopisac brakujace modele lokomotyw :
Dzięki! Takie konkretne uwagi proszę bezpośrednio do mnie na adres hydrus@hydrus.pl. Jest on podany także na samym dole strony z wynikami wyszukiwania.

Kolega @ralph80 udostępnił mi swoje zestawienie modeli SM42/SP42 i wstawiłem je do bazy (brakuje niektórych zdjęć). Oprócz tego dodałem ostatnie nowości.

Może warto by jeszcze wstawić kolumnę RAL, gdzie podane byłyby numery kolorów użyteczne dla (prawdziwych ;) ) modelarzy...?

444 rekordy w bazie.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#33
Projekt fajny, ale nadal nie rozumiem, czemu nie zrobisz tego tak by był panel i przez niego można było dodawać kolejne wpisy - import z pliku może być jako opcja dodatkowa. Jeśli będzie to tak wyglądać to nie będzie to maiło na dłuższy czas racji bytu.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#34
każdemu, kto by chciał (i czuje się na siłach) uzupełnić bazę o nowe rekordy, mogę wysłać arkusz kalkulacyjny z przykładami, jak wpisywać dane
Jeżeli wolisz, bym w taki sposób dodał swoje dane (zamiast wysyłać Ci wszsytko w Excelu), to podeślij ten arkusz. Jednak musiałbym wiedzieć "hurtem", które już masz - czyli poproszę też listę nr katalogowych całej bazy, żebym dopisał tylko te, których nie masz.

No i pytanie, w jakiej formie chcesz fotografie modeli?

Przy okazji, pewno wiesz już o tych pudernicach 408S: #233
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#36
Wszystkie bazy, w tym chyba najstarsza kolegi @gbbsoft (https://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Baza+modeli+-+szukanie), różnią się między sobą głównie tym, co w nich brakuje. Braki są nieuchronne, dopóki wysiłek nie będzie kolektywny*.

W przypadku producentów wielkoseryjnych łatwo wykryć, że model istnieje - wystarczy przeskanować katalog dobrego sklepu np. Puerner.de. Jednak zdobycie szczegółów np. daty rewizji itd. to już kwestia kolektywu. Przecież na tym forum są setki osób, które dany model ewidencjonują do własnych celów - bo np. go mają, albo chcą mieć, albo chcą mieć o nim informacje.

Pozostają jeszcze producenci niszowi, którzy nie bardzo chcą podawać informacje. Na tym forum są osobne, wielostronicowe wątki dot. modeli Robo, Schlesienmodelle albo Alberta. Modele tego ostatniego są w realnej sprzedaży (od pojawienia się możliwości zakupu do wyczerpania nakładu) przez kilka-kilkanaście minut!

---
* Wiem coś o tym wysiłku, bo próbuję na własny użytek skompletować informację o wydanych modelach PKP tylko z epoki IVa/b. To może 10-15% wszystkiego, co wyszło - a i tak jest nad czym pracować!
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#37
Z góry przepraszam, jeśli odpowiedź jest oczywista - jednak nie dla mnie. Czym ta baza różni się od np. https://www.dcc24.eu/content/katalog-modeli-pkp?
Myślał Pan o wysłaniu formatki pliku excelowego do producentów z prośbą o wypełnienie? Ew. Po prostu zeskanowaniu stron (łatwiej sklepy, ale strony producentów mogłyby dać więcej danych) jakimś automatem?
Ta na DCC24 jest nieaktualna. Nie ma tam wielu nowych i nowszych modeli. Ja osobiście cenię sobie bardzo bazę stworzoną przez Kolegę Hydrusa, gdyż łatwiej się też szuka, jakaś tak bardziej przyjazna dla użytkownika.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#38
Ta na DCC24 jest nieaktualna. Nie ma tam wielu nowych i nowszych modeli. Ja osobiście cenię sobie bardzo bazę stworzoną przez Kolegę Hydrusa, gdyż łatwiej się też szuka, jakaś tak bardziej przyjazna dla użytkownika.
Aczkolwiek, w ostatnich kilku dniach studiuje baze Hydrusa i tez nie ma wielu modeli :ROFL: wiec na obu nie mozna do konca polegac. Rozumiem (i wierze), ze baza Hydrusa jest rozwojowa i jej uaktualnianie nie bedzie porzucone za moment.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#39
Akurat bazy dcc24 i Hydrusa trochę się uzupełniają. DCC24 mieli w przeszłości bardzo dobre dane, ale przestali uaktualniać. U Hydrusa za to brakuje najstarszych modeli, ale są nowsze. Najnowsze są dla odmiany w katalogach sklepów (np. puerner.de).

I sumarycznie z tych 3 źródeł można już prawie wszystko znaleźć.

A wysiłek taki jak gbbkolejka, dcc24 czy Hydrus są niestety indywidualne. Gdyby udało się tutaj np. w ramach Forum stworzyć bazę wysiłkiem kolektywnym, to miałoby szanse powodzenia na dłuższą metę.

Czyli gdyby np. kolega @Hydrus zdecydował się połączyć wysiłek i dopuścić kilku opiekunów bazy, o ile zastosowana technologia to umożliwia.

Podobnie jak Forum żyje dlatego, że ma wielu administratorów i moderatorów. Jedna osoba nie da rady prowadzić czegoś na stałe.
 
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#40
W ostatniej aktualizacji oprócz nowości dodałem bonanzy TMF-u z 2015. roku oraz część produkcji sklepu Świat Modeli, w tym konwersje. Dlatego pojawiło się dodatkowe pole wyboru "Pokaż także konwersje", które domyślnie jest puste (odznaczone), a więc domyślnie konwersje nie pokazują się w wynikach wyszukiwania.

532 (542 wliczając konwersje) rekordy w bazie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 7
Tabor 2
Tabor 5
Tabor 63

Podobne wątki